Panorama. Sveikata Lietuvoje: aktualiomis išlieka psichinės būklės ir savižudybių problemos

Pagal savižudybių skaičių Lietuva – pirma Europos Sąjungoje

Susisiekimo ministras aiškinosi dėl premjero gatvės. Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius Seimo ekonomikos komitete aiškinosi dėl gatvės link premjero namų tvarkymo. J. Narkevičius pareiškė, kad laikas, per kurį atlikti darbai asfaltuojant gatvę, vedančią link premjero namų, – pasididžiavimo vertas pavyzdys. Paminėtina, jog Vyriausioji tarnybinės etikos komisija plečia tyrimą dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus elgesio. Bus aiškinamasi, ar politikas tinkamai deklaravo žmonos vykdomą turto nuomos veiklą ir 3 tūkst. eurų viršijančius sandorius.

Lietuvos gyventojų sveikatos būklė. Europos komisijos ekspertų pristatytoje Lietuvos gyventojų sveikatos būklės apžvalgoje pabrėžiama, kad pastaraisiais metais gyvenimo trukmė šalyje pailgėjo, bet išlieka viena trumpiausių Europos Sąjungoje. Aktualiausiomis išlieka psichinės būklės ir savižudybių problemos.

Švietimo problemos – grėsmė nacionaliniam saugumui. Prezidentas ragina spręsti įsisenėjusias švietimo sistemos problemas. Gitano Nausėdos patarėja teigia, kad būtina spręsti ne tik mokyklų tinklo optimizavimo problemą, bet ir ministerijai pavaldžių įmonių pertvarką, ypač viešųjų pirkimų procedūras.

(Ne)daugėja nelegalių prekybos taškų. Nevyriausybininkai skelbia, kad nelegalus alkoholio ir tabako verslas šalyje auga, o tokių pardavimų lyderiai – pasienio regionai. Štai policijos duomenimis, nelegalių prekybos taškų Lietuvoje mažėja, taip pat ir pasienyje su Lenkija, Baltarusija ir Rusija.

Kauno ir Klaipėdos paštai – neparduodami. Lietuvos paštas stabdo Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pardavimą. Anot Lietuvos pašto atstovės Vaidos Budrienės, šiuo metu vykstantys pardavimo aukcionai atšaukiami, kol bus gautos tarpinstitucinės darbo grupės išvados. Tuo metu Vilniaus centrinio pašto aukcionas neatšaukiamas.

Mianmaras nepripažįsta kaltinimų genocidu. Tarptautinis teisingumo teismas pradėjo nagrinėti Rohinijų musulmonų bylą, kurioje Mianmaras kaltinamas genocidu prieš šią musulmonų mažumą. Šiandien teisme liudijo Nobelio taikos premijos laureatė, Mianmaro vadovė, kuri tvirtina, kad kaltinimams trūksta įrodymų.

Pasaulinės prekybos organizacijos vadovas: organizaciją ištiko krizė. Nuo šiandien laikinai neveikia pagrindinis visų pasaulio prekybos ginčų sprendimo organas – Pasaulio prekybos organizacijos Apeliacinis teismas. Jungtinėms Valstijoms blokuojant teisėjų skyrimą, teismas nebegali dirbti. Organizacijos vadovas tikina, kad tai nereiškia, jog taisyklės nebegalioja, bet daug pasaulinių ginčų kurį laiką gali likti neišspręsti.

JAV generolas: Kinija – didesnė grėsmė nei Rusija. Į Lietuvą atvykęs Jungtinių Valstijų generolas teigia, kad Kinija Vakarams kelia didesnę grėsmę nei Rusija.

Vengrijos valdžios taikinyje – teatrai. Vengrijos parlamentas skubos tvarka priėmė prieštaringai vertinamą pataisą, pagal kurią Vyriausybei suteikiama daugiau galių sprendžiant teatrų valdymo ir finansavimo klausimus. Kritikai sako, kad naujas įstatymas suvaržys saviraiškos laisvę šalies teatruose.

Greta Thunberg žurnalo „TIME“ paskelbta metų žmogumi. Žurnalas „TIME“ metų žmogumi paskelbė švedų klimato aktyvistę Gretą Thunberg. Šešiolikmetė išgarsėjo, kai praėjusių metų pabaigoje pradėjo rengti protestus prie Švedijos parlamento, siekdama atkreipti dėmesį į per mažas pastangas kovojant su klimato kaita.

Europos Komisija pristatė Žaliąjį kursą. Naujosios sudėties Europos Komisija pristatė Žaliąjį kursą, o jame užsibrėžtus ambicingus planus prilygino nusileidimui Mėnulyje. Pagal šią programą Europa iki 2050-ųjų turėtų tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu, kuriame būtų nulinė iškastinio kuro ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija.

Incidentas „Achemoje“. Įmonėje „Achema“ dėl techninių priežasčių buvo sustabdytas vienas iš devynių azoto rūgšties agregatų, susidarė dūmai. Pranešama, kad sprogo dujų vamzdis, o į aplinką pateko azoto oksidai. Aplinkosaugininkų teigimu, Jonavoje taršos ore ir aplinkoje neužfiksuota.

Lietuvos pripažinimo istorija. Ispanija perdavė Lietuvai dokumentų, kuriais pripažįstama Lietuvos valstybė po pirmojo pasaulinio karo, kopijas. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius viliasi, kad ir kitos šalys paseks Ispanijos pavyzdžiu ir pasidalys archyvuose turima mūsų šaliai reikšminga informacija.

Batų eglė. Vilniaus kolegijos studentai sukūrė originalią, tikėtina, vienintelę tokią Lietuvoje Kalėdų eglę. Kūrėjai tikisi, kad iš senų batų sukurta dekoracija bus įtraukta ir į rekordų knygą. Beveik 4 metrų aukščio eglę puošia 763 batai.