Laba diena, Lietuva. Keturių Lietuvų reikalai: savivaldybių gerovės indeksas dalina šalį skersai išilgai

rezultatai: geriausia gyventi Neringoje

Ataskaita apie lietuvių sveikatą. Europos Komisijos, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ir Europos sveikatos priežiūros sistemų ir politikos stebėjimo įstaigos ekspertai parengė ataskaitą, kurioje nurodoma, jog gyvenimo trukmė Lietuvoje vis dar viena trumpiausių Europoje. Studijoje viešinčio Vytenio Andriukaičio teigimu, šio tyrimo tikslas nėra prikalti vieną ar kitą šalį prie gėdos stulpo dėl trumpos tikėtinos gyvenimo trukmės. Buvęs europarlamentaras pastebi, kad negalime piešti visko tik juodomis spalvomis – užtenka pažvelgti į naujagimių priežiūrą ir prisiminti neseniai pasaulį išvydusį ir išgyvenusį mažiausią pasaulyje neišnešiotą kūdikį.

Pasaulio prekyba – be arbitro. Ar Pasaulio prekybos organizacijos likimas pakibo ant plauko? Jos funkcijos: liberalizuoti prekybą ir išspręsti pasaulinius prekybos ginčus, tačiau organizacija veikia tik tada, kai visos šalys-narės sutaria. Dėl šios priežasties iškyla klausimas, kaip spręsti ginčus šioje sutartoje taisyklių sistemoje? Situaciją pasaulyje komentuoja Vykintas Pugačiauskas.

Kokių dovanų nereikėtų skraidinti lėktuvu? Vilniaus oro uoste prieš šventes papuošta neįprasta eglutė – iš neleistinų skraidinti daiktų. Kokių dovanų ar lauktuvių geriau nedėti į lagaminus, ruošiantis keliauti svetur ar, priešingai, parvežti namo, jei nenorite palikti medžiagos kitų metų „žirkliaskarei“?

Nustatyta, kokia yra lietuviška bitė. Džiugi žinia Lietuvos gamtininkų pasauliui – lietuviška vadinama tamsioji bitė, laikyta išnykusia, rasta Lietuvos teritorijoje. Pavojus šiai bitei gresia visoje Europoje – Vokietijoje šios rūšies bičių jau nebėra, kitose šalyse jos saugomos įstatų. Apie tyrimą ir kaip buvo rastos šios bitės, pasakoja gamtos tyrimų centro mokslo darbuotoja Laima Blažytė-Čereškienė.

Savivaldybių gerovės indeksas. Visuomenei buvo pristatytas savivaldybių indeksas, pagal jį geriausia gyventi Neringoje, o blogiausiai įvertintas Ignalinos rajonas. Dažnai kalbama apie dvi Lietuvas, tačiau tyrimo autoriai teigia, kad galima kalbėti apie keturias. Studijoje viešintis Vilniaus politikos analizės instituto analitikas Gintaras Šumskas apie tokį atsiskyrimą kalba sąlygiškai: vertinant visus komponentus kartu, atotrūkiai nėra tokie dideli, tačiau atskiri komponentai rodo didelį vienų savivaldybių atotrūkį nuo kitų.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarai. Kovo 11-osios akto signataras Vincas Ramutis Gudaitis sako, kad lietuvių nepriklausomybės siekis niekada nebuvo nuslopintas ir nepaisant visų mėginimų sovietizuoti, lietuvių kultūra buvo rezistencinė. Jis prisimena, kad jau 1987-aisiais Rašytojų sąjungoje Vilniuje vyko diskusija apie Baltas dėmes Lietuvos istorijoje. Gudaičio teigimu, nuopelnai dėl nepriklausomybės atkūrimo turėtų atitekti ne signatarams, o tautai, kuri juos įgaliojo tą padaryti.

Didžiausia batais puošta dekoracija – Kalėdų „eglė“. Prieš kelias dienas BBC savo internetinio puslapio rubrikoje „Newsround“ pripažino, kad gražiausia kalėdinė eglė yra Vilniuje. Mūsiškė aplenkė net vieną garsiausių pasaulio eglių Niujorko Rockfellerio kalėdinę eglę, kuri šiais metais suspindo 3 milijonais „Swarovskio“ kristalų. O mes kviečiame apžiūrėti turbūt vieną keisčiausių eglių sostinėje, kuri pateko net į Lietuvos rekordų knygą.

Klaipėdoje operą stato pradinukai. Vaikai, padedami muzikinio teatro profesionalų, stato dvi operėles, ruošia šokius, vaidina ir taip pratinasi prie profesionalios scenos. Kaip gimsta vaikų opera ir koks šio sumanymo tikslas, pasakoja edukacijos koordinatorius Domininkas Malajavas.

Druskininkų kalėdinis parkas. Kalėdų belaukiant ir visiems miestams įžiebus egles bei varžantis dėl gražiausios titulo, populiarėja ir kalėdinių eglučių parkai. Didžiausias jų įkurtas Druskininkuose, gydyklų parke. Per pusšimtį įvairių eglučių – medinių, žalių, pagamintų iš plastiko ar kitų įvairių medžiagų – džiugina turistus. Eglučių parke puikuojasi įvairių bendruomenių, įstaigų ir organizacijų pagamintos eglės.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Simona Vasiliauskaitė.

Ved. Guoda Pečiulytė.