Panorama. Finansų ministras: jei nebus įvesti nauji prekybos tinklų ir bankų turto mokesčiai, teks ieškoti, kam mažinti finansavimą

Penkeri Lietuvos metai su euru: 10 procentų išaugusios prekių kainos ir dvigubai tiek pabrangusios paslaugos. Ekspertai dėl to neskuba kaltinti vien euro – esą paslaugų kainos Lietuvoje buvo gerokai mažesnės nei Vakaruose ir dabar jas vejasi. Be to, ekonomistai sako, kad auga ekonomika, o vienų išlaidos tampa kitų pajamomis, todėl be kainų kėlimo algų didėjimas neįmanomas. Vidutinė alga į rankas per penkerius metus išaugo beveik pusantro karto. Tačiau, anot ekonomistų, problema ta, kad prekės ir paslaugos visoje Lietuvoje brangsta panašiai, o algos didėja skirtingai.

Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžetą. Linkstama papildomai apmokestinti 2 mln. eurų viršijantį bankų pelną, bet ne turtą. Finansų ministro Viliaus Šapokos teigimu, paaiškėjus, kad nuo naujų metų nebus įvesti nauji prekybos tinklų ir bankų turto mokesčiai, Vyriausybei teks ieškoti, kam mažinti finansavimą. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad spręsdamas, ar vetuoti kitų metų biudžetą žiūrės, ar nebus skubių naujų mokesčių įvedimo.

Reikalaudami didesnių algų, prie Seimo įspėjamąjį piketą surengė pareigūnai. Trimis salvėmis įspėję politikus, ugniagesiai, policininkai, pasieniečiai reikalauja tesėti pažadus – esą, pradedantieji pareigūnai ir toliau negauna nė šešių šimtų eurų, nors žadėta, kad jau kitąmet jų atlyginimai į rankas sieks 1 000 eurų. Piketuotojai reikalauja daugiau nei 20 mln. eurų, antraip protestą žada jau kitą savaitę. Vidaus reikalų ministrė sako, kad algos didės, bet pagal galimybes.

Po nesėkmingo bandymo praėjusią savaitę, šiandien politikams pavyko nuleisti patekimo į Seimą kartelę. Partijoms rinkimuose reikės surinkti nebe 5, o 3 procentų rinkėjų palaikymą, koaliciniams sąrašams – nebe 7, o 5 procentų. Valdantieji valstiečiai sako, kad žemesnis rinkėjų balsų slenkstis suteiks daugiau galimybių mažoms partijoms. Opozicija teigė, kad likus mažiau nei metams iki rinkimų, keisti patekimo į Seimą kartelę yra neetiška. Opozicija įspėjo, kad prašys prezidento šią pataisą vetuoti.

JAV Atstovų Rūmų Teisės komitetas oficialiai pateikė kaltinimus prezidentui Donaldui Trumpui: dėl įgaliojimų viršijimo ir trukdymo Kongresui. Demokratai tvirtina, kad prezidentas negali būti aukščiau įstatymų. Donaldas Trumpas vėl pareiškė, kad visas procesas – raganų medžioklė.

Normandijos ketverto susitikimo rezultatai. Pasibaigus ilgai lauktam Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimui, lyderiai pripažįsta, kad nesutarimų išlieka daugiau nei sutarimų, tačiau džiaugiasi pajudėję iš mirties taško. Tarpininkaujat Prancūzijos ir Vokietijos lyderiams buvo sutarta iki metų pabaigos apsikeisti belaisviais, taip pat iš trijų taškų atitraukti pajėgas ir dar kartą susitikti iki kitų metų kovo. Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda derybas pavadino pirmuoju žingsniu taikos link.

Lankydamasis Utenos krašte prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad tarp regionų ir centrinės valdžios trūksta bendradarbiavimo. Nuo šiol prezidentas reguliariai ketina dirbti ne tik Vilniuje, bet ir šalies regionuose. Pasak prezidento, tokios išvykos į regionus yra prasmingos, o kritikos neišvengė centrinės valdžios politikai.

Derybos dėl ES biudžeto. Artėjant dar vienam sunkiam derybų raundui dėl kito ilgamečio Europos Sąjungos biudžeto Briuselyje, bendrijos narės lieka pasidalijusios į susipriešinusias stovyklas. Daugiausiai į bendrą biudžetą sumokančios šalys siūlo apkarpyti finansinę paramą ekonomiškai vis dar atsiliekančioms šalims, tokioms kaip Lietuva, ir pinigus skirtus kitiems poreikiams. Tačiau Lietuva ir kitos regiono šalys derybose nusileisti nežada.

Švedijos sostinėje įteiktos Nobelio premijos. Daugiausiai reakcijų sulaukė literatūros premija, kuri šiais metais atiteko dviem autoriams – lenkų rašytojai Olgai Tokarczuk ir austrui Peteriui Handkei. Premiją Handkei boikotuoja Albanija, Kosovas, Turkija, nes jis buvo aktyvus Serbijos prezidento ir už karo nusikaltimus teisto Slobodano Miloševičiaus rėmėjas ir bičiulis. Prieš pat ceremoniją Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pareiškė, kad Nobelio premija dabar jau neturi jokios vertės.

Per šaudynes rytų Čekijos Ostravos miesto ligoninėje žuvo mažiausiai šeši žmonės, dar dviejų būklė kritinė. Šie žmonės traumatologijos skyriuje laukė, kol bus priimti pas gydytoją. Šaulys pabėgo ir po kelių valandų rastas negyvas. Čekijos premjeras Andrejus Babišas incidentą pavadino didžiule tragedija. Atakos motyvai kol kas neaiškūs. Mieste sustiprinta apsauga prie mokyklų, kitų ligoninių ir viešųjų įstaigų.

„Vyšnių sodo“ premjera. Režisierė Yana Ross nuo šio rudens pakviesta į Ciuricho miesto teatrą, jai drauge su keliais kitų sričių kūrėjais, patikėtos vyriausios režisierės pareigos ir trejus metus formuoti teatro repertuarą. Šią savaitę laukia pirmoji jos premjera – Čechovo „Vyšnių sodas“. Spektaklį režisierė stato su įvairių šalių aktoriais, šveicarais, vokiečiais, o pagrindinį vaidmenį atlieka viena garsiausių Lenkijos kino ir teatro aktorių – Danuta Stenka.

Kalėdų laukia ir Lietuvos jūrų muziejus. Čia kartu su milžiniškais eršketais nardo Kalėdų senelis, o delfinai tapo pasakos aktoriais.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.