Laba diena, Lietuva. Jūrų muziejuje jau vyksta stebuklai: tarp eršketų nardo Kalėdų Senelis, delfinai ruošiasi spektakliui

Paskutiniai potepiai 2020-ųjų valstybės biudžeto projekte. Gruodžio 10-osios LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ pradedama nuo vienos svarbiausių nūdienos aktualijų – iki 2020-ųjų valstybės biudžeto priėmimo liko tik vienas žingsnis. Plačiau apie tai, kodėl projektui reikėjo pakeitimų, pasakoja studijoje apsilankiusi Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Toliau laidoje – pokalbis apie vakar įvykusį Normandijos ketverto susitikimą. Mykolo Romerio universiteto politologas Alvydas Medalinskas mano, kad trys pagrindiniai Vladimiro Putino tikslai šioje sueigoje buvo: „pačiupinėti“ ir suprasti, kas toks yra Volodymyras Zelenskis, derėtis dėl dujų ir keisti Vakarų požiūrį į save. Detaliau apie Normandijos ketverto susitikimo rezultatus – LRT TELEVIZIJOS studijoje.

Gitano Nausėdos mintys apie 2020-ųjų valstybės biudžeto projektą. Skelbiama, kad prezidentas G. Nausėda nuo šiol dirbs ne tik sostinėje esančioje prezidentūroje, bet ir šalies regionuose, tad kelkimės į Uteną. Valstybės vadovas, kalbėdamas apie 2020-ųjų valstybės biudžeto projektą, prasitaria, kad džiuginančių socialinių žingsnelių valstybės gerovės link tame projekte yra, tačiau į tokią stichišką padėtį negalima įstumti nei verslo, nei gyventojų.

Reikalaudami didesnių algų, prie Seimo įspėjamąjį piketą surengė pareigūnai. Trimis salvėmis įspėję politikus, ugniagesiai, policininkai, pasieniečiai reikalauja vykdyti pažadus – esą, pradedantieji pareigūnai ir toliau negauna nė šešių šimtų eurų, nors žadėta, kad jau kitąmet jų atlyginimai į rankas sieks tūkstantį. Pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo vadovo Vladimiro Banelio teigimu, šiandienos piketas – tik savotiškas apšilimas.

Netekome Marie Fredriksson. Grįžkime į LRT TELEVIZIJOS studiją, kurią ką tik pasiekė liūdna žinia. Švedijos žiniasklaida antradienio popietę paskelbė, kad mirė pasaulinės šlovės sulaukusio švedų popmuzikos dueto „Roxette“ dainininkė M. Fredriksson, atlikėjai buvo 61-eri. Praėjusio dešimtmečio pradžioje jai buvo diagnozuotas smegenų vėžys, po kurio atlikėja sugrįžo į sceną, bet prieš kelerius metus dėl silpnos sveikatos nutraukė muzikinę veiklą.

O štai po nesėkmingo bandymo praėjusią savaitę, šiandien politikams pavyko sumažinti patekimo į Seimą kartelę. Partijoms rinkimuose reikės surinkti nebe penkių, o trijų procentų rinkėjų palaikymą, koaliciniams sąrašams – nebe septynių, o penkių procentų. Pasak Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologės dr. Ievos Petronytės-Urbonavičienės, šis įstatymas gali „tikėtis“ prezidento veto.

LRT tęsia pokalbių seriją su Nepriklausomybės Akto signatarais. Signataras Kęstutis Glaveckas sako, kad nepriklausomybės atkūrimas buvo ėjimas į ataką su karvedžiu Vytautu Landsbergiu. Tai, pasak jo, ir lėmė Lietuvos pergalę.

Prancūzijoje – dar viena didžiųjų protestų diena. Keliaukime į Prancūziją. Čia – nauja protestų banga. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktoriaus Vykinto Pugačiausko teigimu, tai, kas šioje šalyje vyksta pastarąją savaitę, gali nulemti politinį Emmanuelio Macrono palikimą.

Nors šaknys – žemėje, medžiai gali keliauti. Laidai „Laba diena, Lietuva“ persiritus į antrąją pusę – pokalbis su Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėju, gamtininku Almantu Kulbiu. Pašnekesys ne apie ką kita, o apie medžių keliones! Keičiantis klimatui, keičiasi ir specifinėse vietovėse dominuojančios medžių rūšys – arktiniai reliktai traukiasi šiaurėn, o šilumą mėgstantys augalai keliauja link jos. Atsakymas, kaip tai vyksta, – LRT TELEVIZIJOS studijoje.

Dar viena žinia: Statistikos departamentas paskaičiavo, kiek brango maisto produktai ir paslaugos nuo euro įvedimo. Maistas kasmet pabrangdavo apie du procentus, o didžiausią šuolį padarė įvairios paslaugos. Pavyzdžiui, būsto nuoma šoktelėjo penkiasdešimt procentų, pramogos – daugiau kaip keturiasdešimt. Tyrimo rezultatus plačiau komentuoja Statistikos departamento vadovė Jūratė Petrauskienė, „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė ir ekonomistas Andrius Navickas.

Laidos pabaigoje – stebuklai Nacionaliniame jūrų muziejuje, kur su eršketais nardo Kalėdų Senelis, o delfinai ruošiasi pasakai-spektakliui „Sniego karalienė“. Muziejaus atstovė Nina Puteikienė sako, kad kalėdinė staigmena lankytojų laukia jau nuo šio penktadienio. O ar žinojote, kad didieji eršketai sveria net iki 200 kilogramų ir gyvena apie 200 metų? Plačiau apie juos ir besitaškančius delfinus – pasivaikščiojime po Nacionalinį jūrų muziejų. Prie ekskursijos kiek vėliau prisijungia ir minėtą spektaklį statanti režisierė Rūta Bunikytė.

Laidą „Laba diena, Lietuva“ pabaikime tradicine socialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart rubriką pristato Audra Avižiūtė.

Ved. Deividas Jursevičius.