Labas rytas, Lietuva I d. Šventinis paštas: siuntoms Lietuvoje dar nevėlu, o dovanų į užsienį jau nenugabens net spėriausi paštininkai

Gruodžio 10-oji, antradienis. „Labas rytas, Lietuva“ komanda sveikinasi apsiniaukusį, bet šiltą rytą. Laidos vedėja J. Vitkauskė, kartu su Gabriele Kloniūnaite ir Ignu Andriukevičiumi, laidą pradeda nuo trumpos naujausių žinių, straipsnių ir publikacijų apžvalgos. Šiandien – Tarptautinė žmogaus teisių diena.

Po spaudos apžvalgos su Gabriele Kloniūnaite, keliaukime į mišką. Ne į tikrą, o į vokiečių fotografo Moritzo Schmido naujausią fotografijų albumą. Jis teigia, kad grybavimas žmonėms suteikia jeigu ne laimės, tai bent labai daug džiaugsmo. Ne vien lietuviai – aistringi grybautojai. Šį malonumą iš naujo atranda ir Europos didmiesčių jaunimas. O kokie grybai auga jų miškuose? Keliaukime pasižiūrėti.

Išėję iš miško, atsidūrėme Jungtinių Valstijų mieste – Meine, kur vyko 20-asis Kalėdų Senelių susibūrimas. Jis vyksta kasmet. 240 Kalėdų Senelių ant slidžių rinko pinigus labdarai. Visi surinkti pinigai, anot senelių, atiteks JAV jaunimui.

Tačiau svarbi ne tik labdara, bet ir tvarumas ir ekologija. Nedidelėje Vilniaus senamiesčio erdvėje sukurtas kambario dizaino pavyzdys. Tokio, kuriame visi baldai ir daiktai pagaminti ar atnaujinti pagal tvaraus ir aplinkai draugiškus dizaino principus – tai reiškia, naudojant kuo mažiau resursų ar pasitelkiant antrines žaliavas ar likusias nuo kitų gamybos procesų. Šiandienei kartai suteikti pilną komfortą, bet ne ateinančių kartų sąskaita – tokiu principo laikytis kuriant gaminius, pabrėžia dizaineriai, nėra lengva ir klausimų dar nemažai.

Nors už lango – pliusas, tačiau ilgainiui turėtų pašalti, o tai – pavojus mūsų gerklei. „Labas rytas, Lietuva“ eteryje pokalbis su gydytoja otorinolaringologe Ernesta Morozaite apie faringitą. Ką būtina žinoti apie šią ligą? Vieni gerklės skausmą bando gydyti naminėmis priemonėmis, tokiomis kaip arbata ar kompresai ant kaklo. Kiti virusiniam faringitui ieško medikamentinių priemonių ir gerklės skausmą malšina nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais, įvairiomis pastilėmis. Dar vieniems prireikia ir antibiotikų, mat bakterinis faringitas yra gydomas jais.

Po ligų – prie prieššventinių rūpesčių. Dar vienas pokalbis šiandien itin aktualia tema – apie siuntas per šventes. Studijoje – Lietuvos pašto korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė. Ji pasakoja, kad kalėdiniu laikotarpiu siuntų srautai padidėja 2-3 kartus. Taip pat V. Budrienė pažymi, kad daiktų siuntimas auga 19 proc., tuo tarpu informacinis – laiškų, atvirukų – mažėja 16 proc. Plačiau – pokalbyje.

Artėjant Kovo 11-osios Akto trisdešimtmečiui, tęsiame pasakojimus apie Akto signatarus. Signataras Kęstutis Glaveckas sako, kad nepriklausomybės atkūrimas kovo 11-ąją – buvo ėjimas į ataką su karvedžiu Vytautu Landsbergiu. Tai, pasak jo ir lėmė Lietuvos pergalę. Glaveckas prisimena, kad aktas buvo tik deklaracija, o realiai nepriklausomybei reikėjo turėti savo pinigus, saugoti sienas ir turėti savo kariuomenę. Artėjant kovo 11-osios akto trisdešimtečiui LRT rodo pokalbius su nepriklausomybės akto signatarais.

Dar viena spaudos apžvalga su Gabriele Kloniūnaite.

Ved. J. Vitkauskė.