Panorama. NATO 70-metis: Rusija pirmąkart įvardinta kaip grėsmė, Nausėda viršūnių susitikimą vadina fantastišku

NATO viršūnių susitikimas: Rusija – grėsmė, bet didžiausias priešas – terorizmas. NATO pirmą kartą oficialiai įvardijo Rusiją kaip grėsmę, bet Vokietija prisijungė prie Prancūzijos ir didžiausiu priešu vadina terorizmą. Per Aljanso 70-mečiui skirtą lyderių susitikimą pasiektas ir politinis susitarimas, kad Turkija nebeblokuos Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos planų. Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad mainais nieko nebuvo reikalaujama.

Grėsmė valstybinėms mokyklos: konkuruoti ir dėl moksleivių, ir dėl mokytojų darosi sudėtinga. Žurnalas „Reitingai“ išrikiavo geriausias šalies mokyklas, universitetus ir kolegijas. Pirmąsias vietas susišlavė Vilniaus licėjus, Universitetas ir Kolegija. Bet pagal savivaldybėse esamas mokyklas lyderiauja Kaunas. Reitingo sudarytojai pastebi, kad į lyderius veržiasi ir privačios mokyklos. Joms pasiturintys tėvai moka didelius pinigus, o į tokias mokyklas vaikų leisti neišgalintys tėvai ieško korepetitorių. Valstybinėms mokykloms konkuruoti ir dėl moksleivių, ir dėl mokytojų darosi sudėtinga. Statistika rodo, kad pusė abiturientų egzaminams ruošiasi papildomai su korepetitoriais.

Seimo narė Aušrinė Armonaitė siūlo parduoti skandalais apipintą Seimo viešbutį. Valstybės biudžetą tai galėtų papildyti daugiau nei 6 mln. eurų, o gal ir didesne suma, nes paskutinį kartą pastatas vertintas dar 2007–aisiais. Privatizavimą palaiko net ir Seimo nariai, pastaruoju metu apkaltinti viešbučio paslauga piktnaudžiaujantys, tačiau Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sako, kad šioje Seimo kadencijoje tokio siūlymo tikrai niekas nesiims įgyvendinti.

Elektros sutrikimų kaina: trikdžiai nuostoliais krečia ne paprastus gyventojus, o pramonės įmones. Poros sekundžių elektros dingimas pridarė rūpesčių stambiausioms trąšų gamintojoms Lietuvoje – „Lifosai“ ir „Achemai“. „Lifosa“ nuostolius jau žino – tūkstantiniai, bet dėl jų atlyginimo, sako, nesibylinės. „Achema“ dėl šio įvykio gamybą atnaujino kone po paros ir, nors galimų nuostolių sumų kol kas neįvardija, pareikalavo tyrimo.

Artėjant šventėms pasienyje su Baltarusija vėl nusidriekė automobilių eilės. Daugiausia – Medininkų pasienio poste. Norintiems kirsti sieną krovininių automobilių vairuotojams gali tekti laukti iki pusantros paros.

Iš Vokietijos išsiųsti du Rusijos diplomatai. Vokietija iš šalies išsiuntė du rusų diplomatus po to, kai paaiškėjo, kad dėl buvusio čečėnų sukilėlių vado nužudymo gali būti kalta Rusijos žvalgyba.

Paskelbta Donaldo Trumpo apkaltos tyrimo ataskaita. Jungtinių Valstijų Atstovų Rūmų žvalgybos komitetas paskelbė apkaltos tyrimo ataskaitą, kurioje D. Trumpo elgesys ir įrodymai vadinami pribloškiančiais. 300 puslapių ataskaitoje sudėta visa informacija, kurią per kelias savaites liudijimų susakė D. Trumpo administracijos pareigūnai.

Kultūra. Nerimstant aistroms dėl Petro Cvirkos paminklo – verdiktas. Nerimstant aistroms dėl Petro Cvirkos paminklo, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras konstatavo, kad P. Cvirka aktyviai kolaboravo su okupacinės sovietinės valdžios struktūromis, o jo kolaboravimas sukėlė didelių ir žalingų pasekmių Lietuvos valstybės ir jos piliečių likimui.

Bažnytinio paveldo muziejui – 10. Bažnytinio paveldo muziejus mini 10 m. sukaktį ir ta proga rengia net tris naujas ekspozicijas, atveriamos naujos buvusio vienuolyno erdvės. Pasak muziejininkų, ekspozicijoje ir elgetų bažnyčioms dovanotos taurės, ir šventųjų relikvijos.

Anykščių senjorės ne tik prisiduria prie pensijos, bet ir saugo gamtą. Anykščių senjorės sugalvojo neįprastą būdą ne tik kaip prisidurti prie pensijos, bet ir kaip apsaugoti gamtą. Moterys perdirba senus tekstilės gaminius. Šie jų rankose virsta naujais apdarais ar rankdarbiais.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau