Panorama. NATO viršūnių susitikime Nausėda ketina neleisti švelninti Rusijos grėsmės deklaracijoje ir atnaujinti gynybos planus, blokuojamus Turkijos

LRT TELEVIZIJA

2019.12.03 21:16

NATO viršūnių susitikimas. Londone NATO lyderiai ketino kelti taures už Aljanso 70-metį, tačiau jubiliejų temdo nesutarimai. JAV prezidentas bjauriais išvadino Prancūzijos prezidento pareiškimus apie NATO smegenų mirtį, tačiau vėliau susitikęs su Macronu, nebebuvo toks griežtas – abu lyderiai sutarė, kad reikia atnaujinti derybas su Rusija. Lietuvos prezidentas sako, kad neleis galutinėje deklaracijoje švelninti Rusijos grėsmės. Nausėdai teks kovoti ne tik dėl to, bet ir dėl atnaujintų gynybos planų, kurių priėmimą blokuoja Turkija. Lietuva ir Lenkija dar tikisi perkalbėti Ankarą, tačiau pats NATO generalinis sekretorius nežada, kad tai pavyks.

Seimas galutinai apsisprendė dėl akcizų kėlimo. Kitąmet brangs alkoholis, degalai, simboliškai – ir žemdirbių naudojamas žaliasis dyzelinas. Skaičiuojama, kad dėl išaugusių akcizų, biudžeto pajamos kitąmet didės apie 40 mln. eurų. Finansų ekspertės teigimu, išaugęs kuro akcizas brangins ir kitas prekes bei paslaugas, be to, esą išaugusios kuro ir stipraus alkoholio kainos sudarys palankias sąlygas šešėliui.

Vilniaus universitetas dviem dienoms stabdo veiklą. Taip protestuojama dėl nuo sausio nekeliamų dėstytojų algų. Ketvirtadienį ir penktadienį universiteto darbuotojams suteiktas laisvas apmokamas laikas. Nors Vyriausybėje pasirašyta kolektyvinė sutartis su keturiomis švietimo profsąjungomis, tarp jų – ir aukštojo mokslo, kurioje įsipareigota nuo rugsėjo didinti darbo užmokestį 10 procentų, Vilniaus universiteto rektorius teigia, kad Vyriausybė nevykdo pažadų dėl papildomų lėšų skyrimo dėstytojų, mokslininkų bei neakademinių darbuotojų atlyginimams. Rektorius neatmeta, kad protestai gali tęstis.

Gitanas Nausėda iš Londono pažėrė kritikos Vyriausybei dėl skandalingojo susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus. Pasak prezidento, apie Narkevičių reikia kalbėti kaip apie problemą, o jo esą nenorima keisti, nes šis lengvai tampomas už virvučių. Prabangos turėti tokį ministrą Lietuva neturi, pareiškė Nausėda. Valstiečių ir lenkų rinkimų akcijos lyderiai pagrindo trauktis Narkevičiui nemato.

Lietuvos penkiolikmečiai – pasaulio vidutiniokai. Juos gerokai lenkia kaimynai lenkai ir pirmaujantys Estijos paaugliai. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos parengtos užduotys parodė, kad Lietuvos moksleivių gebėjimai gerėja, tačiau išlieka atotrūkis tarp miesto ir kaimo mokyklų. Švietimo ministras Algirdas Monkevičius sutinka, kad mokyklų tinklą reikia tvarkyti ryžtingiau, tačiau apie konkrečias priemones nekalba.

Rusija taikosi į nepriklausomus žurnalistus. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymo pataisą, pagal kurią nepriklausomi žurnalistai ir tinklaraštininkai gali būti prilyginti užsienio agentams. Pagal anksčiau priimtą įstatymą, užsienio agentų statusas jau taikomas žiniasklaidos priemonėms ir nevyriausybinėms organizacijoms, kurių veikla susijusi su politika ir kurios gauna finansavimą iš užsienio – dabar toks statusas galės būti taikomas ir atskiriems žmonėms.

JAV rengia planą šimtaprocentiniu importo tarifu apmokestinti daugiau nei 2 mlrd. eurų vertės prancūziškas prekes. Tai būtų atsakas į Prancūzijoje įvestą skaitmeninių paslaugų mokestį, kuris, amerikiečių įsitikinimu, diskriminuoja JAV technologijų kompanijas. Europos Sąjunga įspėja, kad nusitaikę į Prancūzija, amerikiečiai sulauks visos Bendrijos atsako, ir ragina nesutarimus spręsti dialogu.

Netekęs koalicijos partnerių paramos atsistatydino Suomijos ministras pirmininkas Anttis Rinne. Socialdemokratas Rinne koalicinei penkių partijų vyriausybei vadovavo nuo birželio, tačiau pastarosiomis savaitėmis įsivėlė į skandalą dėl reformų Suomijos pašte. Apkaltintas melavęs dėl su atlyginimais susijusių pokyčių valstybinėje įmonėje, Rinne prarado koalicinės Centro partijos pasitikėjimą ir prezidentui Sauliui Niinistö įteikė atsistatydinimo pareiškimą. Nors neteko premjero, koalicinė vyriausybė ketina veikti toliau – tam, kad būtų išvengta išankstinių rinkimų.

Minint Tarptautinę neįgaliųjų dieną neįgalieji sustojo į simbolinį ratą, norėdami atkreipti dėmesį, kad reikia mažinti jų atskirtį visuomenėje. Esą dabar negalią turintys diskriminuojami kur bepažiūrėsi - ir švietimo, ir gydymo įstaigose, jiems sunku rasti darbą, netgi be problemų nuvykti iki darbo ar miesto centro. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Seimas sako, kad padėtis po truputį gerėja, tačiau pripažįsta, jog problemų yra.

„Mūsų klasė“ Klaipėdoje. Klaipėdos dramos teatras ketvirtadienį kviečia į premjerą – dažniausiai pasaulyje statomą lenkišką lenkų dramaturgo Tadeušo Slobodzianeko pjesę „Mūsų klasė“. Šįkart jos ėmėsi režisierius Oskaras Koršunovas, prieš ketverius metus jau statęs pjesę Oslo nacionaliniame teatre. Per vienos klasės draugų – lenkų ir žydų – sudėtingus gyvenimus atskleidžiamas visas XX amžius – karas ir Holokaustas.

Lietuvoje įžiebta giliausiai po vandeniu esanti eglutė. Narai Klaipėdos baseine papuoštą eglę panardino į 9 metrų gylį – čia esanti nardymo šachta vienintelė tokio gylio Baltijos šalyse. Po vandeniu įrengta ir visa Kalėdų senelio rezidencija: patogus krėslas ir dovanų maišas, o drąsiausi, norėsiantys išbandyti giliausią nardymo šachtą, galės net tik nusifotografuoti po vandeniu, rasti dovanų, bet kai kuriems gali pasisekti sutikti ir Kalėdų senelį-narą.

Filipinus talžo uraganiniai taifūno Kamuri vėjai ir merkia stiprios liūtys. Filipinų policija skelbia, kad taifūnas jau pareikalavo aukų. Šimtai tūkstančių žmonių evakuota, o sostinėje Maniloje uždarytas tarptautinis oro uostas. Taifūnas sutrikdė ir Filipinuose vykstančias Pietryčių Azijos žaidynes, į kurias susirinko tūkstančiai atletų iš viso regiono.

Ved. Eglė Bučelytė.