Žinios. Ramūnas Karbauskis: biudžetas, kurį priims Seimas, bus kitoks, nei vakar pristatė Vyriausybė

Londone prasideda NATO lyderių susitikimas. Jame šalių vadovai turėjo kelti taures už Aljanso 70-metį, tačiau jubiliejų temdo nesutarimai: JAV prezidentas bjauriais išvadino Prancūzijos prezidento pareiškimus apie NATO smegenų mirtį. Susitikimą temdo ir Turkija – ji blokuoja atnaujintus Baltijos ir Lenkijos gynybos planus. Lietuvos ir kitų regionų šalių lyderiai dar tikisi per šias dvi dienas Ankarą perkalbėti. Nors pats NATO generalinis sekretorius to nežada.

Seimas galutinai apsisprendė: akcizai didės. Kitąmet brangs alkoholis, degalai ir žemdirbių naudojamas žaliasis dyzelinas, tiesa, šis tik simboliškai. Dvidešimt kartų mažiau nei siūlė prezidentas. Skaičiuojama, kad dėl išaugusių akcizų, biudžeto pajamos kiitąmet didės apie keturiasdešimt milijonų eurų, tačiau finansų ekspertai tai vertina skeptiškai: brangstantys degalai brangins prekes, o alkoholis skatins šešėlį.

Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad biudžetas, kurį priims Seimas, bus kitoks, nei vakar pristatė Vyriausybė. Valstiečių žaliųjų lyderis žada didesnius vaiko pinigus ir didesnes senatvės pensijas jau nuo sausio, o ne kitų metų vidurio. Karbauskis teigia, kad pinigų atsiras įvedus taršių automobilių, bankų ir prekybos centrų mokesčius. Finansų ministras Vilius Šapoka pripažįsta, kad galutinį žodį tars Seimas, bet primena, kad ir šis turi laikytis fiskalinės drausmės.

Protestuodamas dėl mažų dėstytojų algų, Vilniaus universitetas dviem dienoms stabdo veiklą. Ketvirtadienį ir penktadienį universiteto darbuotojams suteiktas laisvas apmokamas laikas. Nors vakar Vyriausybėje pasirašyta kolektyvinė sutartis su keturiomis švietimo profsąjungomis, tarp jų ir aukštojo mokslo, kurioje įsipareigota nuo rugsėjo 1-osios akademiniams darbuotojams didinti darbo užmokestį 10 procentų, Vilniaus universiteto atstovas teigia, kad Vyriausybė nevykdo pažadų dėl papildomų lėšų skyrimo dėstytojų, mokslininkų bei neakademinių darbuotojų atlyginimams, neperžiūrimi skatinamųjų stipendijų studentams dydžiai.

Nausėda apie Narkevičių: Lietuva negali sau leisti prabangos turėti tokį ministrą. Londone viešintis prezidentas Gitanas Nausėda pasisakė apie skandalingų istorijų apsuptą susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių: jį prezidentas pavadino problema, kurios spręsti esą nenori Lenkų rinkimo akcijos vadovas Valdemaras Tamoševskis. Anot prezidento, Narkevičius yra lengvai tampomas už virvučių, todėl ministras turi būti keičiamas.

Nepaisant šių prezidento žodžių, valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis toliau teigia, kad susisiekimo ministro nėra dėl ko atstatydinti, o jo atsistatydinimas būtų išdavystė.

Prezidentas paragino premjerą Saulių Skvernelį kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kad ši įvertintų kokiomis aplinkybėmis buvo nuspręsta asfaltuoti gatvę prie premjero namų. Ši komisija pati jau yra paprašiusi Vyriausybės ir kitų institucijų informacijos apie sprendimus dėl Upės gatvės Smiglių kaime, kur gyvena Skvernelis.

Britų princas Andrew toliau klimsta į prekybos žmonėmis skandalą. Penkios moterys sako, kad Kkralienės Elžbietos II sūnus savo akimis matė, kas dedasi jo bičiulio, velionio amerikiečių finansininko Jefrey Epsteino namuose. Tuo metu britų BBC transliavo interviu su moterimi, kuri sako, kad tapo Epsteino prekybos žmonėmis auka ir 17 metų buvo įstumta į seksualinius santykius su princu Andrew. Jis pats bet kokius kaltinimus neigia.

Seimas pritarė, kad dirbantys tėvai patys galėtų pasirinkti, kada, gimus kūdikiui, išeiti mėnesio tėvystės atostogų. Pagal naujas Darbo kodekso pataisas, tėvai tai turės padaryti per pirmuosius 12 mėnesių nuo vaiko gimimo – iki šiol tėvystės atostogų buvo privaloma išeiti iki vaikui sukanka 3 mėnesiai. Pataisų iniciatoriai sako, kad nuo šiol palankesnės sąlygos bus tam tikrų profesijų atstovams, pavyzdžiui, profesinės karo tarnybos ar misijoje užsienyje tarnaujantiems kariams, kurie dažnai nespėdavo per tris mėnesius nuo vaiko gimimo išeiti tėvystės atostogų.

Minint Tarptautinę neįgaliųjų žmonių dieną neįgalieji sustojo į simbolinį ratą. Šiuo gestu jie nori atkreipti dėmesį, kad reikia mažinti jų atskirtį visuomenėje – esą dabar negalią turintys diskriminuojami kur bepažiūrėsi – ir švietimo, ir gydymo įstaigose, jiems sunku rasti darbą ar net nuvykti iki miesto centro. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei Seimas sako, kad padėtis po truputį gerėja, tačiau pripažįsta, jog problemų yra.

Sportas. Orai. Ved. Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau