Laba diena, Lietuva. Kalėdinių eglučių grožio lenktynėse – dar viena favoritė: Anykščiai ją nutupdė ant upės ir apšvies 2 kilometrais girliandų

Gruodžio 3-osios LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ pradžioje – žiūrovams puikiai pažįstama svarbiausių nūdienos Lietuvos bei pasaulio aktualijų apžvalga. Šįkart prie pastarosios vairo – Guoda Pečiulytė.

(Ne)šventiškas NATO jubiliejaus minėjimas. Šiandien Londone prasidėjo NATO viršūnių susitikimas, kuriame bus paminėtos 70-osios šios organizacijos įkūrimo metinės. Tiesa, susitikime laukiama ne tik pakilių nuotaikų: reikia aptarti ir Aljanso krizę, ir Baltijos šalių bei Lenkijos gynybos planus, kuriems bent jau kol kas prieštarauja Turkija. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto lektorius dr. Laurynas Jonavičius sako, kad NATO problema pastaruoju metu – vis daugiau išsiskiriančių interesų. Plačiau apie juos – pokalbyje LRT TELEVIZIJOS studijoje.

Didėja akcizai – auga ir šešėlis. Dar viena žinia – Seimas nusprendė nuo kitų metų padidinti alkoholio ir degalų akcizus. Tiesa, didėjant akcizams, auga ir šešėlis. Viešosios įstaigos „Lietuva be šešėlio“ vadovo Kęstučio Kupšio teigimu, kiekvieną kartą, kai valstybė bando prispausti šešėlinę ekonomiką, ji atsigauna. Žemėlapyje „beseselio.lt“ šiuo metu yra pažymėta 2,5 tūkst. nelegalios prekybos taškų: apie 700 tokių taškų – uždaryti, kiti kol kas veikia. Pasak eksperto, norint mažinti šešėlį reikia vengti tokių drastiškų veiksmų, t. y. tokio staigaus akcizų kėlimo.

Signataras Algirdas Endriukaitis: laisvė neturi atostogų. LRT tęsia pasakojimą apie 1990-ųjų Kovo 11-osios Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarus. Šį kartą dėmesio centre – signataras Algirdas Endriukaitis. Anot jo, laisvė neturi poilsio dienų ir atostogų. Signataras džiaugiasi, kad Lietuva jau žinoma pasaulyje, tačiau yra įsitikinęs, jog vidaus politika nutolo nuo Sąjūdžio idėjų.

Anykščiuose – ant vandens patupdyta, 2 kilometrais girliandų apsupta eglutė. Lietuvoje jau užvirė gražiausios šalies kalėdinės eglutės rinkimai. Nors į pastarosios titulą garsiausiai pretenduoja Vilniaus ir Kauno žaliaskarės, mažesni miestai ne tik spardosi, bet ir savo eglėmis gali pranokti didmiesčius. Štai Anykščių savivaldybė miesto eglutę patupdė ant Šventosios upės ir ketina ją apsukti 2 kilometrais girliandų. Kelkimės į Anykščius ir paklausykime, ką apie šį sumanymą papasakos Anykščių rajono mero patarėjas Dalis Vaiginas ir vyriausioji architektė Dalia Gasiūnienė.

Vilniaus universitetas nusprendė: nedirbs. Atsikvėpę Anykščiuose, grįžkime prie rimtesnių temų. Vilniaus universitetas nusprendė – aukštojo mokslo įstaiga protestuos ir dvi vienas, artėjantį ketvirtadienį ir penktadienį, nedirbs. Tai – atsakas į vakar Vyriausybėje pasirašytą pataisytą švietimo ir mokslo šakos darbuotojų kolektyvinę sutartį. Akademinė bendruomenė, regis, jaučiasi išduota ir viliasi, kad protestas padės atkreipti Vyriausybės dėmesį. Akademinės bendruomenės susivienijimo „Paskutinis prioritetas“ narys doc. dr. Antanas Kairys sako, kad pastaroji ignoravo ne tik reikalavimą didinti dėstytojų atlyginimus, bet ir kitus bendruomenės siūlymus.

Moksleivių tyrimo atgarsiai: nei labai kuo džiaugtis, nei labai dėl ko liūdėti. Dar šiek tiek aktualijų: šiandien paskelbti tarptautinio moksleivių tyrimo PISA rezultatai. Pastarieji parodė, kad Lietuvos mokinių skaitymo gebėjimai pamažu gerėja, o matematikos, gamtos mokslų žinių lygis keičiasi mažai. Iš 79 šalių Lietuva pagal moksleivių gebėjimus, bendrai sudėjus visus duomenis, yra 31. Žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas siūlo į visa tai žiūrėti paprastai: dešimtbalėje sistemoje mūsų šalis gauna šešetą arba septynetą. Eksperto teigimu, nėra nei labai kuo džiaugtis, nei labai dėl ko liūdėti.

Šiaurės Korėjos ambicijos skurdo akivaizdoje. Tęskime laidą su žinia iš užsienio. Šiaurės Korėja pristato naują, modernų, 2 metus statytą miestą. Ji, perkirpdamas didelį raudoną kaspiną, atidarė pats Kim Jong Unas. Šalies lyderio teigimu, tai įspūdingas projektas, kuriame galės gyventi maždaug 4 tūkst. šeimų. Tiesa, kalbama, kad miestas, nors jau ir atidarytas, šiuo metu vis dar yra statomas 20 laipsnių šaltyje. Detaliau apie Šiaurės Korėjos ambicijas skurdo akivaizdoje pasakoja LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorė Živilė Raškauskaitė.

Parazitų yra ir tarp augalų. Ar pasiilgote gamtininko Almanto Kulbio? Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos sk. vedėjas grįžta į LRT TELEVIZIJOS studiją ir šįkart yra paruošęs pasakojimą apie augalus parazitus. Parazitavimas, pasak A. Kulbio, yra organizmo gebėjimas atimti maisto medžiagas iš kitų organizmų. Įdomu, kad tai padaryti gebančių augalų nėra labai mažai, net ir Lietuvos floroje. Ar žinote, kurie tai žalumynai?

Fotografas „šaudo“ modernias bažnyčias. Pats metas prisiminti LRT PLIUS kanale transliuojamą europietiško gyvenimo būdo laidą „Euromaxx“ ir kolegų iš „Deutsche Welle“ parengtą siužetą apie prancūzų fotografą, fiksuojantį modernias bažnyčias. Per kelerius metus Thibaudas Poirier įamžino 36 išskirtinius Europos ir Azijos statinius. Menininkas kadrais siekia sukurti tam tikrą įspūdį, kad žmonės mintimis ir jausmais galėtų persikelti į jo užfiksuotą architektūros kūrinį.

Atliktas tyrimas atskleidė, kaip užsienio turistai vertina mūsų šalį. Dar vienas pokalbis. Kaip Lietuvą mato užsienio turistai? Kokie keliautojai mūsų šalį? Į šiuos klausimus jau atsakyta – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ vieši turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ analitikas Povilas Junas, kuris ir pasidalins atsakymais. Atliktas tyrimas rodo, kad egzotiškiau mūsų valstybę, jos gamtą ir kultūrą vertina tolimesnių šalių turistai. O štai lankytojai iš kaimyninių valstybių itin mėgsta lietuvišką virtuvę. Kaina turistams nėra labai svarbi, o ir pati Lietuva nėra vertinama kaip pigi šalis.

Laidos pabaigoje – tradicinė socialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnaliste Karolina Panto.

Ved. Deividas Jursevičius.