Žinios. Prezidentas sieks įtikinti Turkijos prezidentą neblokuoti atnaujinto Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos plano

Jubiliejiniai NATO nesutarimai. Londone prasideda NATO lyderių susitikimas, kuriame šalių vadovai planavo paminėti Aljanso 70-metį, tačiau dabar jubiliejų temdo nesutarimai. Turkija blokuoja atnaujintų Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos planų patvirtinimą, o Prancūzijos prezidentas sako, kad Aljansą ištiko „smegenų mirtis“. Į Londoną atvykęs Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad Emmanuelio Macrono kritika įžeidžianti. Susitikęs su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu, Trumpas pareiškė, kad Prancūzijai Aljansas reikalingesnis nei bet kam kitam. J.Stoltenbergas pabrėžia, kad NATO yra vienintelė vieta, kur Europa iš Šiaurės Amerika gali kalbėtis ir veikti kartu.

NATO viršūnių susitikime – ir Gitanas Nausėda. Į NATO viršūnių susitikimą atvyko ir prezidentas Gitanas Nausėda. Prezidentas sako sieksiantis susitikti su Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erdoganu ir mėgins jį įtikinti neblokuoti atnaujinto Baltijos šalių ir Lenkijos gynybos plano. Prezidentas tikisi, kad susitikimą pavyks surengti šiandien arba rytoj.

Kitąmet brangs alkoholis ir degalai. Seimas galutinai apsisprendė: kitąmet brangs alkoholis, degalai, simboliškai – ir žemdirbių naudojamas žaliasis dyzelinas. Stipraus etilo alkoholio akcizas nuo kovo didės 10,5 procento, dėl to pusė litro stipraus gėrimo vidutiniškai pabrangs apie 45 euro centus. Standartinis akcizo tarifas bešviniam benzinui ir gazoliui nuo sausio didės kiek daugiau nei 7 procentais, litras benzino dėl to turėtų brangti 4 centais. Seimas apsisprendė palikti galioti akcizo lengvatą šildymui skirtiems gazoliams, o žemdirbių dyzelino akcizas nuo sausio kils kiek daugiau nei 7 procentais, arba 4 eurais už tūkstantį litrų. Tokiu nežymiu žaliojo dyzelino branginimu piktinosi opozicija, pridurdama, kad padidinus alkoholio akcizą, didės kontrabanda. Skaičiuojama, kad dėl išaugusių akcizų, biudžeto pajamos kitąmet didės apie 40 milijonų eurų.

Vilniaus universitetas trumpam stabdo darbą. Protestuodamas dėl mažų dėstytojų algų, Vilniaus universitetas dviem dienoms stabdo veiklą. Ketvirtadienį ir penktadienį universiteto darbuotojams suteiktas laisvas apmokamas laikas. Nors vakar Vyriausybėje pasirašyta kolektyvinė sutartis su keturiomis švietimo profsąjungomis, tarp jų – ir aukštojo mokslo, kurioje įsipareigota nuo rugsėjo 1-osios akademiniams darbuotojams didinti darbo užmokestį 10 procentų, Vilniaus Universiteto atstovas teigia, kad Vyriausybė nevykdo pažadų dėl papildomų lėšų skyrimo dėstytojų, mokslininkų bei neakademinių darbuotojų atlyginimams, neperžiūrimi skatinamųjų stipendijų studentams dydžiai.

Pasaulinis 15-mečių egzaminas. Lietuvos penkiolikmečiai moksleiviai – tarp pasaulio vidutiniokų. Tai rodo naujausi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos tyrimo duomenys. Iš viso tirtos 79 šalys. Lietuvos penkiolikmečių gebėjimai atsilieka nuo vidurkio skaitymo, matematinio ir gamtinio raštingumo srityse. Tiesa, šis tyrimas parodė, kad Lietuvos moksleivių gebėjimai gerėja, be to, mažėja atotrūkis tarp vaikinų ir merginų. Švietimo ministras Algirdas Monkevičius mano, kad tokie tyrimai padeda orientuotis ir įvertinti vaikų pasiekimus tarptautiniame kontekste, be to, mano, kad šiuo metu Lietuvoje svarbiausia mažinti miesto ir kaimo ar net tose pačiose savivaldybėse esančių mokyklų atotrūkį.

Ramūnas Karbauskis: biudžetas bus kitoks. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad planuojami nauji bankų, prekybos tinklų ir automobilių taršos mokesčiai turi įsigalioti nuo sausio pirmosios, o ne nuo liepos pirmosios, kaip siūlo Vyriausybė. „Valstiečių“ lyderis įsitikinęs, kad mokesčių pakeitimams priimti Seime užteks balsų. Planuojama, kad vidutinė senatvės pensija kitąmet didės 33,5 euro, vaiko pinigai – 20.

Teritorijų ribų keitimui – ribojimai. Seimas užbėgo už akių Kauno mero Visvaldo Matijošaičio norams prie miesto prijungti dalį Kauno rajono ir apklausti tik tose teritorijose gyvenančius žmones. Pataisytas įstatymas nurodo, kad norint keisti teritorijų ribas apklausoje balsuoti galės visi tos savivaldybės gyventojai, net jei prijungti norima tik dalį jos teritorijos. Kreiptis į Seimą dėl teritorijų ribų keitimo bus galima, jei apklausose dalyvaus daugiau kaip pusė gyventojų ir daugiau kaip pusė dalyvavusiųjų pasisakys už. Be to, likusios neprijungtos teritorijos gyventojų mokesčiai turės sudaryti ne mažiau kaip 20 procentų savivaldybės biudžeto be skiriamų valstybės dotacijų, o gyventojų skaičius būtų ne mažesnis kaip 10 tūkst.

JAV grasina Prancūzijai tarifais. Jungtinės Valstijos rengia planą šimtaprocentiniu importo tarifu apmokestinti daugiau nei dviejų milijardų eurų vertės prancūziškas prekes. Nauji tarifai būtų taikomi importuotam prancūziškam šampanui, sūriams, kosmetikos gaminiams ir kai kurioms kitoms prabangos prekėms. Tai būtų atsakas į Prancūzijoje įvestą skaitmeninių paslaugų mokestį, kuris, amerikiečių įsitikinimu, diskriminuoja Jungtinių Valstijų technologijų kompanijas.

Kaltinimai princui Andrew. Britų princas Andrew toliau klimpsta į prekybos žmonėmis skandalą. Penkios moterys sako, kad Karalienės Elžbietos II sūnus savo akimis matė, kas dedasi jo bičiulio, velionio amerikiečių finansininko Jeffrio Epsteino namuose. Tuo tarpu kanalas BBC transliavo interviu su moterimi, kuri sako, kad tapo J. Epsteino prekybos žmonėmis auka ir 17-os metų buvo įstumta į seksualinius santykius su princu Andrew. Jis pats bet kokius kaltinimus neigia.

Taifūno Kamari šėlsmas. Filipinuose – uraganiniai taifūno Kamuri vėjai ir stiprios stichijos atneštos liūtys. Filipinų policija skelbia, kad taifūnas jau pareikalavo aukų. Šimtai tūkstančių žmonių evakuoti, o sostinėje uždarytas tarptautinis oro uostas. Taifūnas sutrikdė ir Filipinuose vykstančias Pietryčių Azijos žaidynes, į kurias susirinko tūkstančiai atletų iš viso regiono. Atidėta daugiau nei pusė suplanuotų renginių.

Sportas. Orai.

Ved. Guoda Pečiulytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau