Laba diena, Lietuva. Seime – diskusija apie seksualinių nusikaltėlių viešinimą: apsaugotume vaikus ar pažeistume žmogaus teises?

Pirmoji šių metų žiemos LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ prasideda nuo tradicinės trumpos svarbiausių gruodžio 2-osios aktualijų iš Lietuvos bei pasaulio apžvalgos. Šįkart naujienas pristato Aistė Plaipaitė.

Toliau laidoje – pokalbis apie neįgaliųjų teises gerovės valstybės kontekste. Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) Neįgaliųjų teisių komiteto narys prof. Jonas Ruškus sako, kad Lietuva jau beveik 10 m. yra ratifikavusi Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių konvenciją ir reikia suprasti, kad šis dokumentas – standartas, kurio turi siekti kiekviena valstybė. Jame yra aiškiai pasakyta, ką privalo daryti kiekviena valstybė, kad būtų naikinama diskriminacija ir kuriama socialinė įtrauktis.

Prisiminkime tragišką praėjusio penktadienio įvykį pačiame Londono centre, kur, kaip manoma, buvo įvykdyta teroro ataka – peiliu ginkluotas užpuolikas mirtinai subadė du žmones, o tuomet buvo nušautas. Kai kurie specialistai sako, kad tai rodo, jog teroro vykdytojai ėmė keisti taktiką. Baltijos gynybos koledžo tyrėjos dr. Astos Maskaliūnaitės teigimu, tai turbūt nėra visai naujas terorizmo metodas, kadangi apie pastarąjį reguliariai girdime nuo 2016 m. Detaliau – tiesioginiame teletilte iš Tartu, Estijos.

Dar viena kelionė iš Lietuvos: Rusiją ir Kiniją sujungė milžiniškas dujotiekis „Power of Siberia“. Tai, žinoma, ne tik energetinis, bet ir politinis projektas. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas sako, kad tai – galios ir draugystės demonstravimas, mat šis dujotiekis tikrai nėra komercinis projektas, Rusija to net neslepia. Plačiau apie tai – pokalbyje LRT TELEVIZIJOS studijoje.

Tęsiame pažintį su Kovo 11-osios Akto signatarais. Virgilijus Čepaitis sako, kad balsavimą dėl Nepriklausomybės atkūrimo nulėmė tautos apsisprendimas. Būtent V. Čepaitis pasiūlė Aktą pasirašyti visiems už jį balsavusiems deputatams, o ne tik posėdžio pirmininkui ir sekretoriui. Signataras šiuo metu yra po sunkios ligos, todėl jo mintis įgarsinome.

Pats metas apžvelgti svarbiausius nūdienos sporto įvykius, o tą puikiai padarys LRT TELEVIZIJOS sporto žurnalistas Marius Andrijauskas. Bene svarbiausias savaitgalio įvykis sporto lauke – už įžiebtas kalėdines eglutes ryškiau spindėjusių šokėjų Evaldo Sodeikos ir Ievos Žukauskaitės-Sodeikienės tapimas pasaulio standartinių šokių čempionais! Tai pat apžvalgoje – pokalbis apie į 2024-ųjų Paryžiaus olimpinę programą įtrauktus breiko šokius.

Nuo sporto – atgal prie politikos. Svarbiausius planetos politinius įvykius apžvelgia Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala. Eksperto akiratyje – rytoj Londone vyksiantis NATO viršūnių susitikimas, kuriame, spėjama, bus kalbama tiek apie vidinę organizacijos krizę, tiek apie Donaldo Trumpo pasisakymus, tiek ir apie tą pačią Turkiją. Politologo teigimu, išsiskiria dvi NATO kryptys: kokios? Dar viena tema – Vokietija ir šios šalies vyriausybė. Ar blėsta šalies įtaka ir vaidmuo, o gal vokiečiai keliauja ir į gilią politinę krizę?

Grįžkime į Lietuvą. Seime – įtartinos mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymo pataisos. Kai kurie pastarąsias sumanę parlamentarai, regis, galimai yra jomis suinteresuoti. Plačiau apie šias politines vingrybes, kas tai per įstatymas ir kokios jo pataisos planuojamos, pasakoja portalo LRT.LT verslo žurnalistas Jonas Deveikis.

Toliau laidoje – dar viena rimta tema. Seime verda diskusijos, ar reikia viešinti seksualinius nusikaltėlius. Kas tai: vaikų apsauga nuo grobuonių ar žmogaus teisių pažeidimas? Kaimynai lenkai jau kelerius metus yra pasirinkę pirmąjį variantą, jie savo praktiką ir pristatė mūsų šalies politikams. Detaliau šią temą komentuoja Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė ir Lenkijos Teisingumo ministerijos valstybės sekretoriaus pavaduotojas Marcinas Romanowskis bei Policijos departamento vyriausiasis patarėjas Darius Urbonas.

Patekę į avariją Lietuvoje vairuotojai nuo šiol galės užpildyti elektroninę eismo įvykių deklaraciją. Vairuotojams skirtoje nemokamoje programėlėje bus galima užfiksuoti eismo nelaimės aplinkybes bei informaciją apie ją perduoti draudimo bendrovėms. Programėlę vairuotojai ras adresu www.draudimoivykiai.lt. Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuro direktorius Algimantas Križinauskas teigia, kad popierinių deklaracijų jau galima ir nebesivežioti, pakaks turėti išmaniąją priemonę su internetu. A. Križanauskas tai pat pažymi, kad šį tinklalapį galima pasiekti tik mobiliųjų įrenginių pagalbam, kompiuteriai šios svetainės nematys.

Šiaulių rajone, moderniame autodrome surengtos specialiųjų tarnybų ekipažų varžybos. Medikai, policijos pareigūnai, ugniagesiai, kariai savo tarnybiniais automobiliais išbandė slidžias ir žiedines trasas, varžėsi slalomo rungtyse. Kaip jiems pavyko įveikti kliūtis ir suvaldyti kasdien vairuojamus automobilius sudėtingose trasose pasakojo varžybų organizatorė Jolita Paulauskienė ir įvairių specialiųjų tarnybų darbuotojai.

Laidą užbaigia socialinių tinklų apžvalga.

Ved. Guoda Pečiulytė.