Panorama. Neprižiūrimų kapaviečių problema: ar perdavus jas kitiems asmenims su teise laidoti nereikės bylinėtis teismuose?

Nepanaudojami milijonai atleistiems darbuotojams. Ilgai dirbę, bet atleisti žmonės išmokas jau porą metų gali gauti iš valstybės. Tam yra specialus fondas, kurį įmokomis pildo darbdaviai. Bet susidarė paradoksali situacija: fonde prisikaupė tiek pinigų, kad jų, politikai skaičiuoja, užtektų turbūt dešimčiai metų. Profsąjungų teigimu, pinigai lieka nepanaudojami, nes daugybė žmonių išeiti iš darbo priverčiami savo noru, o išmoka priklauso tik atleistiems.

Dalis vilniečių liko be elektros. Apie vidurdienį dėl kelių gedimų elektros linijose dalis Vilniaus gyventojų liko be elektros, o būstai, kuriuose šildymo sistema susijusi su elektros tiekimu – be šildymo ir karšto vandens. Kaip rodo elektros tiekėjų ESO žemėlapis, be elektros liko ir šalia Pučkorių atodangos įsikūrę gyventojai. Gedimai pradėti registruoti apie 12 valandą. ESO informavo, kad pavakare elektrą turėjo jau visi gyventojai - kad žmonės nepatirtų nepatogumų, įjungtas elektros generatorius. Kabelio gedimai šalinami toliau, ir tikimasi dar šiandien pavyks užtikrinti nepertraukiamą elektros skirstymą.

Profesinės ligos – dėl darbo sąlygų. Pagal statistiką, pastaruosius penkerius metus sergančiais profesinėmis ligomis kasmet pripažįstama per 250 asmenų. Tai kelis kartus mažiau nei prieš dešimtmetį. Tačiau, pasak darbuotojų profsąjungų, realiai profesinių susirgimų yra daugiau, bet žmonėms sunku tai įrodyti.

Darbą pradeda nauji Europos Sąjungos institucijų vadovai. Šiandien darbą oficialiai pradėjo naujoji Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir jos vadovaujama naujosios sudėties Europos Komisija, kurioje eurokomisaro, atsakingo už aplinkosaugą, vandenynus ir žuvininkystę, pareigas eis Virginijus Sinkevičius.

Neaiški Angelos Merkel koalicijos ateitis. Vokietijos valdančiosios koalicijos partneriai socialdemokratai šeštadienį naujaisiais savo lyderiais išsirinko kairiajam sparnui priklausančius Norbertą Walterį-Borjansą ir Saskią Esken, ir šis pasirinkimas kelia naujų klausimų dėl kanclerės Angelos Merkel vyriausybės ateities.

Vilniečiams šiukšlės brangsta. Po mėnesio Vilniaus gyventojams šiukšlių išvežimo kainas padidinus iki 60 procentų, sostinės valdžia žada, kad jos bus išvežamos laiku, o prie šiukšliadėžių neliks netvarkos. Esą dabartiniai įkainiai neatitinka patiriamų išlaidų, be to, gyventojams siūloma papildomų šiukšlių išvežimo paslaugų.

Neprižiūrimos kapavietės bus perduoto kitiems. Vyriausybės įpareigojimas savivaldybėms suskaičiuoti apleistas kapavietes vis dar sunkiai įgyvendinamas. Valdininkai baiminasi, kad pripažinus jas neprižiūrimomis ir perdavus tvarkyti kitiems asmenims su teise laidoti, vėliau gali tekti bylinėtis teismuose. Todėl savivaldybės ieško būdų, kaip rasti tikruosius kapaviečių prižiūrėtojus, o Panevėžyje į kapavietes nuspręsta dėti net įspėjamąsias lenteles.

Vokietijoje – Kalėdų senių eitynės. Apie 70 pasipuošusių Kalėdų senelių susirinko Vokietijoje, kur siekė atkreipti žmonių dėmesį į per didelę Kalėdų šventės komercializaciją. Ši tradicija prasidėjo prieš 40 metų, kai keli entuziastai norėjo pradžiuginti vaikus. Per tą laiką šis Kalėdų senelių susirinkimas išaugo į didelį renginį, kuris kasmet Advento pradžioje į eitynes sukviečia daugybę Kalėdų senelių.