Laba diena, Lietuva. Parduotuvių vilionės: kokių triukų imasi prekybininkai, kad priverstų mus išleisti kuo daugiau pinigų?

(Ne)užterštas vanduo. Po penkių savaičių specialistai Alytuje vis dar sprendžia, ar gaisro gesinimo metu vanduo buvo užterštas, ar ne. Alytaus savivaldybė teigia, kad normos buvo viršytos šimtus kartų, Aplinkos ministerija tikina priešingai. Šiuo metu Alytaus meras yra susitikime su „Dzūkijos vandenimis“. Tiesiogiai kalbamės su Alytaus mero patarėja Agne Čeplinskiene – kodėl savivaldybės neįtikina Aplinkos ministerijos argumentai, kad vanduo neužterštas?

Kaip ir kiekvieną penktadienį, politologė Rita Urbonaitė aptaria svarbiausius savaitės politinius įvykius. Pradedant karščiausia savaitės naujiena – Susisiekimo ministro Narkevičiaus reikalais, 2020-ųjų biudžeto planas, grąžintas į Vyriausybę, dėl kurio visuomenė ir toliau skaldosi.

Derybos dėl didesnio finanasavimo pedagogams. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius pareiškė, kad nepavykus susitarti su mokytojais, yra pasirengęs pasitraukti iš pareigų. Įspėjamąjį streiką jau surengę mokytojai toliau tariasi su ministerijų atstovais, kaip patenkinti jų reikalavimus dėl pažadėto ir negauto finansavimo. Šiandien Monkevičius ir profesinių sąjungų atstovai dvi valandas kalbėjosi, iš kur rasti dar pinigų – abiejų pusių klausiame, ką pavyko susitarti susitikime ir ar buvo rastas kompromisas.

Didysis brolis“ Kinijos regione. Pasaulį pasiekia informacija, kad Kinija kuria didžiausias po Mao Dzedongo koncentracijos stovyklas, kurias jie vadina perauklėjimo mokyklomis, skirtomis neva nuo terorizmo perauklėti ten kalinčius ir gyvenančius musulmonų mažumai priklausančius gyventojus. Šis regionas yra itin griežtai prižiūrimas, kameros jame ne tik filmuoja, bet ir renka įvairius biometrinius duomenis. Tai primena Vakarų pasaulyje tik filmuose matomas utopines valstybes, kuriose vaizduojamą valdymą Kinija iš dalies jau įgyvendinusi. Apie Kinijoje veikiantį „didįjį brolį“ pasakoja užsienio naujienų redaktorius Ignas Kinčinas.

Artėjant Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui, tęsiame susitikimus su kovo 11-osios akto signatarais. Audrius Butkevičius džiaugiasi, kad kovą dėl nepriklausomybės Lietuva laimėjo neišovusi nė vieno šūvio. Signataras džiaugiasi pakankamai patriotiška jaunąją Lietuvos karta.

Draugų dienai – rekordinis desertas. Šiauliuose pagamintas rekordinio dydžio desertas iš želė. Ne vieną dieną prie skanėsto triūsę būsimieji konditeriai sako, kad želė vos tilpo į pustrečio šimto litrų indą. Šis šiauliečių desertas yra proginis ir skirtas visiems draugams, mat šiandien yra minima Draugo diena.

Neramumai Čilėje. Sostinėje Santjage Čilės gyventojai toliau protestuoja prieš valdžią: tiesiogiai apie situaciją Pietų Amerikoje pasakoja žurnalistė Lina Pavalkytė. Jos teigimu, Santjago centras šiuo metu yra vieta, į kurią geriau neiti – dažnai uždarytas metro, nevažiuoja autobusai, prostestuotojai užima gatves. Nuo padidintų metro bilietų kainų prasidėję neramumai šiuo metu išaugo į reikalavimus pakeisti Konstituciją.

Medikų klaidos. Nuo sausio keisis pacientų sveikatai padarytos žalos atlyginimo tvarka. Bus atlyginama iš specialaus fondo, nevertinant ją padariusio mediko kaltės. Pasak įstatymo pataisos rengėjų, bus sudarytos sąlygos, skatinančios nebeslėpti medikų klaidų ir imtis priemonių, kad jos nesikartotų. Naująja tvarka domisi Salomėja Pranaitienė.

Dėstytojų protestas. Kauno technologijos universiteto dėstytojai šiandien visiems norintiems dalijo Kauno „daktarų“ diplomus – tokia akcija siekta atkreipti dėmesį į menkas Vyriausybės skiriamas lėšas moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai. Taip pat mokslininkai atkreipia dėmesį ir į švaistomas švietimo biudžeto lėšas.

Vilionės išleisti kuo daugiau pinigų. Prekybos vietos turi begales būdų, kaip iš pirkėjų išvilioti kuo daugiau pinigų – kiekvienas gali save pagauti perkant didžiausią ir brangiausią puodelį kavos, nes jo kaina mažai skiriasi nuo kitų. Reporterė Jurgita Čeponytė pasakoja apie taip vadinamą „masalo efektą“ – tai būdas tarp įprastų pirkinių variantų įtraukti dar vieną, ne tokį patogų. Kodėl mes pasirenkame siūlomus brangiausius variantus?

Prekyba nykstančiais gyvūnais ir augalais. Teigiama, kad nelegali prekyba gyvūnais pagal gaunamą pelną yra trečioje vietoje – po prekybos narkotikais ir ginklais. Daugiau nei 180 imt pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuva yra ratifikavusios konvenciją, kuri reguliuoja prekybą nykstančių rūšių gyvūnais ir augalais. Aplinkosaugininkai pastebi, kad Lietuvoje fiksuojamų pažeidimų pastaruoju metu mažėja, tačiau sunku kontroliuoti nelegalią prekybą internetu.

Kalėdų mados. Jau šį savaitgalį prasideda advento laikotarpis, pažymintis laiką iki Jėzaus gimimo. Šį keturių savaičių laukimą neretas iš mūsų bando patrumpinti gerokai ankščiau papuošdamas namus Kalėdoms. Sekantys pasaulines madas sako, kad paskutinis jos klyksmas – šiai metais eglutė turėtų būti rožinė. Kokios yra idėjos, šiais metais galėsiančios įtikti ir išrankiausiam skoniui?

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Lina Patskočimaitė.

Ved. Deividas Jursevičius.