Panorama. Nausėda susisiekimo ministrui siūlo trauktis, bet pastarasis savo posto palikti neketina

prezidentas: ministro elgesys virsta valstybės problema

Prezidentas ragina susisiekimo ministrą trauktis. Prezidentas Gitanas Nausėda reiškia nepasitikėjimą susisiekimo ministru, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovu Jaroslavu Narkevičiumi ir mano, kad jis turi trauktis. Apie tai žurnalistams ketvirtadienį pranešė šalies vadovo vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis.

Įspėjamasis mokytojų streikas. Po vakar vykusių dėstytojų protestų sukilo ir mokytojai – paskelbė dviejų valandų įspėjamąjį streiką. Profsąjungos duomenimis, visoje Lietuvoje nedirbo 400 ugdymo įstaigų. Mokytojai reikalauja, kad būtų įgyvendinti jiems jau anksčiau duoti pažadai. Švietimo ministras Algirdas Monkevičius kartoja, kad tai priklauso ne tik nuo jo, bet ir nuo visos Vyriausybės.

Mokytojai laukia pažadų vykdymo. Tuo metu kita mokytojų profsąjunga – Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, nusprendė kol kas dar nesijungti prie streiko ir laukti, ar Vyriausybė patvirtins mokytojų reikalavimus. Būtent šiai profsąjungai priklausantys pedagogai lygiai prieš metus, reikalaudami geresnių darbo sąlygų, tris savaites praleido švietimo ir mokslo ministerijoje. Dabar mokytojai žada vėl streikuoti, jei Vyriausybė nepritars susitarimui su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dėl pedagogų darbo sąlygų gerinimo. Ministras sprendimus žada kitą savaitę.

Aplinkos ministerija: vandens tarša neviršijo normos. Aplinkos ministerija teigia, kad pavojingų medžiagų kiekiai po gaisro susikaupusiame vandenyje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje normų neviršijo. Tokie rezultatai, pasak ministro Kęstučio Mažeikos, paaiškėjo po šeštą kartą atliktų tyrimų, ministras dėl to ketina kreiptis į prokuratūrą, esą galėjo būti mėginta pasipelnyti iš nelaimės.

NATO vienybės krizė. Turkija patvirtino, kad iš tiesų blokuoja NATO gynybos planus Baltijos šalims ir Lenkijai. Pasak Ankaros, jei Aljansui rūpi Baltijos šalių gynyba, tai turėtų rūpėti ir tokios pat NATO narės Turkijos saugumas. Tačiau Turkija priduria, kad ieškoma išeities. Savo ruožtu Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas Turkijos vienašališkus veiksmus Sirijoje pateikia kaip pavyzdį, kodėl manąs, kad NATO „smegenys mirusios“.

Europarlamentas smerkia Rusijos veiksmus. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, raginančią Rusiją nutraukti bylą prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus ir prokurorus. Priimtoje rezoliucijoje europarlamentarai pabrėžė, kad Maskvos veiksmai yra politiškai motyvuoti ir negali būti laikomi teisėtais. Rusija pernai paskelbė pradėjusi tyrimą dėl Lietuvos teisėjų ir prokurorų, prisidėjusių prie Sausio 13-osios bylos nagrinėjimo. Maskva juos oficialiai kaltina neteisėtu Rusijos piliečių persekiojimu.

Elektra brangs, dujos pigs. Gyventojai nuo naujųjų už elektrą mokės daugiau. Energetikos reguliavimo taryba, patvirtinusi 15 procentų didesnę elektros kainą, skaičiuoja, kad standartinio namų ūkio išlaidos elektrai didės 3 eurais. Tačiau nuo sausio atpigs gamtinės dujos – jų kaina gyventojams mažės apie 18 proc.

Lietuvoje – pirmasis „Vienaragis“. Lietuvoje užgimė pirmasis „vienaragis“ – taip vadinami startuoliai, kurių vertė rinkoje pasiekia milijardą Jungtinių Valstijų dolerių. Tai pavyko lietuvių sukurtai dėvėtų drabužių pirkimo ir pardavimo programėlei „Vinted“. Visame Rytų ir centrinės Europos regione tokį „vienaragį“ turi tik Estija ir Lietuva.

Chromo tarša Klaipėdoje. Klaipėdiečių užaugintose daržovėse ir vaisiuose, kurių mėginius maisto produktų inspektoriai ėmė prieš dvi savaites, chromo rasta. Tačiau teisės aktai nereglementuoja jo leidžiamo kiekio vaisiuose ir daržovėse. Dėl taršos chromu susirūpinta, kai šiaurinės miesto dalies gyventojų aplinkoje, dirvožemyje jo koncentracija vietomis normas viršijo ir po 12 kartų. Vėlesni smėlio ir dirvožemio mėginiai taršos viršijimų neberodė, bet šiandien paimti dar vieni mėginiai.

Kinija smerkia JAV už paramą protestuotojams. Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trampas pasirašė Honkongo žmogaus teisių ir demokratijos aktą, kuris praėjusią savaitę priimtas ir Atstovų Rūmuose. Žingsnį sveikina Honkongo demokratai, bet griežtai pasmerkė Kinija, pareiškusi, kad tai – kišimasis į jos reikalus. Pekinas įspėja dėl atsakomųjų priemonių, jei Vašingtonas neapsigalvos.

„Apple“ Krymą priskyrė Rusijai. Lietuva nusivylusi kompanijos „Apple“ sprendimu priskirti Krymą Rusijai, paskyroje „Twitter“ paskelbė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Pasak jo, „Apple“ pasielgė „neišmanėliškai“, nes Krymo padėtis nepasikeitė: tai – Rusijos okupuota Ukrainos žemė. Ministras pridūrė, kad Ukrainoje vykstančiame kare toliau miršta žmonės. Anksčiau „Apple“ sprendimu pasipiktinimą išreiškė Ukraina, ragindama atšaukti tokį sprendimą. Jungtinės Tautos taip pat sako, kad Krymą laiko Ukrainos dalimi. Tačiau „Apple“ pasidavė Maskvos spaudimui ir Krymą savo žemėlapiuose ir programėlėse priskyrė Rusijai.

„Saulė ir jūra“ – kas toliau. Venecijos bienalės Auksinio liūto laimėtojas – performansas „Saulė ir jūra“ gyvuos ir toliau. Studijoje viešinčios performanso autorės Vaiva Grainytė ir Rugilė Barzdžiukaitė sako rengsiančios intensyvius turus: „Mūsų performanso laukia daugiau nei 40 šalių.“

Filmo „Sutemos“ premjera. „Sutemose“ – tai dešimtasis režisieriaus Šarūno Barto filmas, sukurtas pagal Vinco Giedros romaną „Sviesk, Dovydai, akmenį“, pasakojantį apie Lietuvą po antrojo pasaulinio karo. „Sutemose“ pasakojama vienos šeimos istorija partizaninio karo metais. Filmo kūrėjaį premjerinį seansą pradėjo tylos minute pagerbdami partizano Adolfo Ramanausko Vanago atminimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau