Laba diena, Lietuva. Trečdalio paros darbo dienai – 100 metų: tada norėta išvengti 16 valandų darbo ir apginti šešiamečių vaikystę

Prezidentas nebepasitiki susisiekimo ministru. Prezidentas Gitanas Nausėda reiškia nepasitikėjimą susisiekimo ministru, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovu Jaroslavu Narkevičiumi ir mano, kad jis turi trauktis. Apie tai žurnalistams ketvirtadienį pranešė šalies vadovo vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis. Susisiekimo ministro situaciją komentuoja ir Vytauto Didžiojo universiteto politologas dr. Bernaras Ivanovas.

Politologės komentaras. Studijoje viešinti Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politinių mokslų instituto direktorė doc. dr. Margarita Šešelgytė dalinasi įžvalgomis apie naujausius Turkijos ir NATO susirėmimus. Turkijai pareiškus, kad nepasirašys Aljanso gynybos plano, Baltijos šalys ir Lenkija tapo politinėmis įkaitėmis. Plačiau apie politines aktualijas – reportaže.

Nepriklausomybės akto signatarai. Tęsiamas LRT pasakojimų ciklas apie 1990-ųjų Kovo 11-osios Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarus. Šįryt – signataras Egidijus Bičkauskas. „Tai svarbiausias parašas gyvenime“, – pasakoja E. Bičkauskas. Jis prisimena, kad kad prieš trisdešimt metų atkūrus nepriklausomybę, jis pajuto atsakomybės naštą dėl kuriamos Lietuvos ateities.

Nepavyksta atsikratyti senų troleibusų. Nuolat atsinaujinanti laikinoji sostinė vargsta – niekaip neatsikrato pasenusių troleibusų. Šiam, viešojo transporto, klausimui spręsti buvo surengti du aukcionai, ateityje planuojamas ir dar vienas. Tiesa, išeitį siūlo studentai – nors kelis troleibusus jie norėtų pasistatyti studentų miestelyje. Štai „Kauno autobusų“ atstovė Patricija Elžbieta Zarankaitė sako: „Norėtųsi, kad šie „senukai“ pakliūtų į geras rankas.“

8 valandų darbo dienai – 100 metų. Studijoje viešintis advokatas Vilius Mačiulaitis primena šimtametę istoriją: „Anuomet didžioji dirbančiųjų problema buvo per ilgos darbo valandos. Įsivaizduokite, darbo diena trukdavo ir 12, ir 16 valandų. Tiesa, buvo norima apsaugoti mažamečius vaikus, kad šiems nereikėtų dirbti.“ Taip pat pašnekovas aptaria ir įvertina eksperimentinius bandymus darbo dieną sutrumpinti iki 6 ar net 4 valandų.

Europos Parlamento rezoliucija dėl sausio 13-osios bylos. Ketvirtadienį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuri ragina Rusiją nutraukti bylą prieš sausio 13-osios bylos teisėjus ir prokurorus. Tiesiogiai iš Parlamento – rezoliucijos iniciatorė, Parlamento narė Rasa Juknevičienė.

Rusų pinigai britų rinkimuose. Jungtinė Karalystė rengiasi Parlamento rinkimams, vyksiantiems gruodžio 12-ąją. Užsienio naujienų redaktorė Jolanta Paškevičiūtė praneša, kad Bendruomenių rūmų Žvalgybos ir saugumo komitetas sustabdė rengiamos ataskaitos, pavadinimu „Rusija“, viešinimą. Redaktorė informuoja, jog ataskaitoje esanti medžiaga byloja apie galimą Rusijos kišimąsi į praėjusius Jungtinės Karalystės rinkimus ir į „Brexitą“.

Nemokamas ŽIV testas. Artėjant Tarptautinei AIDS dienai, Pasaulio sveikatos organizacija kviečia atlikti nemokamą ŽIV testą. Asociacijos „Demetra“ advokacijos vadovas Kęstutis Rudaitis teigia, jog norinčiųjų išsitirti vis daugėja, o Lietuvoje ši liga plinta nesaugių lytinių santykių metu.

„Auksinės sėkmės“ Venecijos bienalėje atgarsiai. Venecijos bienalės Auksinio liūto laimėtojas – performansas „Saulė ir jūra“ gyvuos ir toliau. Studijoje viešinčios performanso autorės Vaiva Grainytė ir Rugilė Barzdžiukaitė sako rengsiančios intensyvius turus: „Mūsų performanso laukia daugiau nei 40 šalių.“

Orų prognozė. Juos pristato Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Vida Ralienė. Specialistės teigimu, vidutinė šių metų lapkričio oro temperatūra buvo maždaug trimis laipsniais aukštesnė nei įprastai. Kokie orai laukia toliau?

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Martina Račkauskaitė.