Žinios. Europos Parlamente – Rusijos veiksmus smerkianti rezoliucija

Mokytojų streikas. Po vakar vykusių dėstytojų protestų sukilo ir mokytojai – paskelbė dviejų valandų įspėjamąjį streiką. Profsąjungos duomenimis, visoje Lietuvoje nedirbo 400 ugdymo įstaigų. Mokytojai reikalauja, kad būtų įgyvendinti jiems jau anksčiau duoti pažadai. Švietimo ministras Algirdas Monkevičius kartoja, kad tai priklauso ne tik nuo jo, bet ir visos Vyriausybės.

J. Narkevičiaus likimas. Prezidentas Gitanas Nausėda reiškia nepasitikėjimą susisiekimo ministru, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovu Jaroslavu Narkevičiumi ir mano, kad jis turi trauktis. Apie tai žurnalistams ketvirtadienį pranešė šalies vadovo vyriausiasis patarėjas vidaus politikos klausimais Povilas Mačiulis.

Elektra brangs, dujos pigs. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba ketvirtadienį ketina patvirtinti naujas – apie 15 proc. didesnes elektros kainas buitiniams vartotojams 2020 metams. O gamtinės dujos buitiniams vartotojams nuo sausio pigs 10-11 centų už kubą, arba 17-22 procentais.

EP dėl Sausio 13 prokurorų. Ketvirtadienį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, raginančią Rusiją nutraukti bylą prieš Lietuvos prokurorus bei teisėjus, kurie dalyvavo Sausio 13-osios bylos tyrime. „Rezoliucija dėl Rusijos persekiojamų Lietuvos teisėjų ir prokurorų priimta 493 balsais už, 43 – prieš ir 86 – susilaikė“, – savo feisbuko paskyroje pranešė europarlamentarė Rasa Juknevičienė.

Macrono ir Stoltenbergo susitikimas. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Eliziejaus rūmuose priėmė NATO generalinį sekretorių Jensą Stoltenbergą. Macronas sukėlė ažiotažą prieš kelias savaites pareiškęs, kad NATO „smegenys mirusios“, ir suabejojęs aljanso kolektyvinės gynybos įsipareigojimais. Stoltenbergas sako, kad NATO šiuo metu – stipriausia per pastaruosius kelis dešimtmečius, bet sutinka, kad organizacijai reikalingos reformos.

Seimo rinkimų kartelė vis dėlto gali būti nuleista iki 3 proc. Kitąmet vyksiančiuose Seimo rinkimuose partijos turėtų peržengti nebe 5% balsų barjerą, bet proc. Prie tokios gerokai sumažintos rinkimų kartelės nustatymo Seimas grįžta valdančiųjų balsais. Opozicija stengiasi pasinaudoti procedūromis, kad šio sprendimo priėmimas būtų sustabdytas. Jeigu nepavyktų, žadama kreiptis į prezidentą, kad šis vetuotų Seimo valdančiųjų priimtą įstatymą dėl gerokai sumažintos rinkimų

„Apple“ Krymą priskyrė Rusijai. „Apple“ įvykdė Rusijos reikalavimus savo programose rodyti aneksuotą Krymo pusiasalį kaip Rusijos teritorijos dalį, rašo CNN. Rusijos pajėgos 2014 m. kovą aneksavo Krymą iš Ukrainos, sulaukdama tarptautinio pasmerkimo. Regionas, kuriame gyvena rusakalbiai, dabar „Apple Maps“ ir jo orų programėlėje rodomas kaip Rusijos teritorija – jei vartotojas žiūri iš Rusijos. Tačiau programėlės Krymą rodo kaip „niekieno žemę“, jei žiūrima iš kitų regionų.

Kinija piktinasi JAV sprendimu dėl Honkongo. Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pasirašė Honkongo žmogaus teisių ir demokratijos aktą, kuris praėjusią savaitę priimtas ir Atstovų Rūmuose. Žingsnį sveikina Honkongo demokratai, bet griežtai pasmerkė Kinija, pareiškusi, kad tai – kišimasis į jos reikalus. Pekinas įspėja dėl atsakomųjų priemonių, jei Vašingtonas neapsigalvos.

Venecijos benalė. Ketvirtadienį, Lietuvos paviljono 58-ojoje Venecijos meno bienalėje organizatoriai žiniasklaidai pristatė paviljono įgyvendinimo iššūkius, biudžetą, lankytojų srautus ir operos-performanso „Saulė ir jūra (Marina)“ tarptautinio turo kryptis. Pusę metų – nuo gegužės pradžios iki spalio pabaigos Italijoje veikęs paviljonas pirmą kartą šalies istorijoje buvo įvertintas „Auksiniu liūtu“, o menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės kūrinį pamatė 87 tūkstančiai žiūrovų.

Kaltinimai JAV ambasadoriui Sondlandui. Donaldo Trumpo tyrime dėl apkaltos figūruojančiam Jungtinių Valstijų ambasadoriui Europos Sąjungoje Gordonui Sondlandui – kaltinimai nederamu seksualiniu elgesiu. Trys amerikiečių žiniasklaidai prabilusios moterys sako, kad Sondlandas dar prieš eidamas ambasadoriaus pareigas reikalavo su jomis seksualinių santykių. Šioms atsisakius – esą ėmė joms kenkti profesinėje srityje. Sondlandas kaltinimus neigia sakydamas, kad taip siekiama paveikti kongresinį tyrimą dėl prezidento apkaltos, kuriame jis – vienas pagrindinių liudininkų.

Ved. J. Vitkauskė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau