Panorama. Tiek protestų vienu metu šalyje dar nebuvo: „ačių“ valdžiai sako ir ūkininkai, ir akademikai, ir vežėjai

Susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių kritikuoja ir prezidentas, ir premjeras. Tačiau J. Narkevičius trauktis neketina. Jam opozicija inicijuoja interpeliaciją.

Dar vienas Seimo narys klimpsta į skandalus dėl vaikų gyvenimo Seimo viešbutyje. Šįryt iš jo nuo žurnalistų sprukdamas parlamentaro Zbignevo Jedinskio sūnus galbūt padarė avariją ir pasišalino.

Šiandien – dvigubas protestas vežėjų sektoriuje. Transporto įmonių savininkai sako – dėl Vyriausybės sprendimo labiau apmokestinti vairuotojų dienpinigius, neliks smulkių vežėjų įmonių. „Linava“ surengė akciją – vilkikų kolona, vainikai ir gedulinga muzika imitavo transporto sektoriaus laidotuves.

„Diplomas už Ačių“. Mokslininkai, dėstytojai ir studentaišiandien prie Vyriausybės surengė socialinę akciją-demonstraciją „Diplomas už Ačių“. Per akciją buvo nemokamai dalijami aukštojo mokslo diplomai. Taip norėta parodyti, kad valdžia nesilaiko įsipareigojimų akademinės bendruomenės atlyginimus kasmet kelti bent 10 proc. Po protesto akademinės bendruomenės nariai situaciją aptarė su Vyriausybės atstovais. Anot Vilniaus universiteto rektoriaus Artūro Žukausko, aukštojo mokslo finansavimas nėra išlaidos, o investavimas, duodantis tūkstančius proc. grąžos į bendrą vidaus produktą.

Mokytojų streiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje metinės. Praėjo metai, kai į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją derėtis geresnių darbo sąlygų atėję mokytojai čia pasiliko trims savaitėms. Tuomet susitarimą su pedagogais radęs Rokas Masiulis, laikinai ėjęs švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas, sako, kad po inicijuoto audito sistema nebuvo sutvarkyta. Žadėtų pinigų mokytojams šiemet biudžete neranda ir valdantieji.

Lietuvoje pirmą kartą lankosi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Jį prezidentūroje priėmė Lietuvos vadovas. Gitanas Nausėda V. Zelenskiui palinkėjo sėkmės tariantis su labai stipriu derybų partneriu, turėdamas galvoje po kelių savaičių vyksiantį V. Zelenskio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą. G. Nausėda V. Zelenskiui pareiškė besitikintis, kad šis nedarys nepagrįstų nuolaidų.

Turkija gali blokuoti NATO planus ginti Baltijos šalis ir Lenkiją. Lietuvos prezidentas komentuodamas dar vasarą „Panoramoje“ skelbtą informaciją, kad Turkija gali blokuoti NATO planus ginti Baltijos šalis ir Lenkiją, jeigu Aljansas politiškai neparems Ankaros veiksmų Sirijos šiaurėje, pareiškė besitikintis, kad NATO sąjungininkės ras visiems priimtiną sprendimą. Turkija spaudimą Aljansui sustiprino prieš kitą savaitę Londone vyksiantį viršūnių susitikimą.

Europos parlamentas didžiąja balsų dauguma patvirtino Ursulos von der Leyen vadovaujamą Europos Komisiją. 461 Europos Parlamento narys balsavo už, 157 prieš, 89 susilaikė.

Prasidės antras Donaldo Trumpo apkaltos tyrimo etapas. Jungtinių Valstijų Atstovų rūmai lygiai po savaitės kviečia prezidentą D. Trumpą dalyvauti jo apkaltos tyrimo klausymuose. Teisės komiteto pirmininkas pareiškė, kad D. Trumpas arba gali dalyvauti, arba liautis skųstis procesu. Be apkaltos paminėjimo neapsiėjo net tradicinė ceremonija prieš Amerikoje rytoj švenčiamą Padėkos dieną – malonės suteikimas dviems kalakutams.

Kailinių žvėrelių augintojų fermose – vis dar grubūs pažeidimai. Penkis mėnesius vykdę slaptą tyrimą, su kailinių žvėrelių augintojais besigrumiantys aktyvistai vėl paviešino įrodymų – kai kurie verslininkai gyvūnus augina pažeisdami įstatymus. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba užfiksavo pažeidimus. Esą per pastaruosius metus sugriežtino kontrolę, bet pažeidimų aptinka. Žvėrelių augintojų asociacija aiškina, kad nuo gruodžio reikalavimai augintojams sugriežtės, tačiau aktyvistai sako – tai pačių verslininkų bandymai taisyti įvaizdį.

Kultūra. Vilniuje gimęs, bet didžiąją gyvenimo dalį Brazilijoje gyvenęs litvakas Lasaris Segallas „grįžo“ į gimtinę. Šiemet, minint 130-ąsias dailininko gimimo metines, Vilniaus Gaono žydų muziejuje nuo rytojaus atveriama jo kūrybos paroda „Brazilijos modernistas iš Vilniaus: Lasario Segallo sugrįžimas“.