Laba diena, Lietuva. Skirmantas Malinauskas apie Jaroslavą Narkevičių: jo politinio pasitikėjimo kreditas baiginėjasi

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ pradžioje – tradicinė naujausių lapkričio 27-osios aktualijų apžvalga. Šįkart ji – su Ignu Andriukevičiumi.

Po bankų skandalų – trijų krizių grėsmės. Iškart po to – pokalbis apie bankų skandalus su Vilniaus universiteto Verslo mokyklos partnerystės docentu Mariumi Dubnikovu. O minėtų skandalų pastaruoju metu netrūksta: į juos pakliuvo tiek SEB bankas, tiek „Swedbank“, tiek ir „Danske Bank“. Pasak eksperto, bankams (tiek pavieniams, tiek jų grupėms) gresia reputacinė krizė. Reputacinė rizika gresia ir Baltijos šalims. Esti ir trečioji – finansinė. Kaip šią situaciją spręsti?

Šalyje – neramus politinis laikotarpis: nuo ministrų cinizmo iki intensyvėjančių protestų. Dar vienas neramumas – Lietuvoje vilnijanti protestų ir politinių neramumų banga. LRT TELEVIZIJOS studijoje vieši premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas, žiūrovams atsakysiantis, kodėl kelio asfaltavimas netoli Sauliaus Skvernelio namų pastarajam – meškos paslauga. S. Malinauskas taip pat komentuoja tirpstantį susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus politinio pasitikėjimo kreditą, valstybės biudžeto svarstymo atidėjimą, akademikų, žemdirbių, vežėjų ir vairuotojų protestus bei politinę lyderystę, kurios, regis, pastaruoju metu Lietuvos politiniame lauke trūksta.

Vyriausybės vicekancleris apie akademikų idėją nebetęsti darbo: „Tai puiku, studentai bus laimingi.“ Kelkimės į Vyriausybę ir pratęskime šiandienos akademinės bendruomenės protesto temą. Akademikai reikalauja Vyriausybės tesėti pažadus ir kelti atlyginimus dėstytojams, neakademiniams darbuotojams, kurie, pasak Vilniaus universiteto (VU) rektoriaus Artūro Žukausko, neaugo 10 metų. Tiesa, Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis, paklaustas, kaip vertina VU idėją nebetęsti darbo, jei akademinės bendruomenės reikalavimai dėl pokyčių kitų metų biudžete nebus įgyvendinti, atsakė ironiškai: „Tai puiku, studentai bus laimingi.“

Volodymyrui Zelenskiui vizitas Lietuvoje – tik apšilimas. Grįžkime į studiją. Lietuvoje vieši Ukrainos prezidentas V. Zelenskis. Kaimyninės šalies vadovui tai – tik apšilimas, man po savaitės jo laukia Normandijos ketverto susitikimas, kuriame – galbūt ir dvišalė akistata su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Net Gitanas Nausėda V. Zelenskiui derybose dėl taikos palinkėjo nepadaryti nepagrįstų nuolaidų. Pasak Mykolo Romerio universiteto politologo Alvydo Medalinsko, šis susitikimas – svarbus ne tik Ukrainai, bet ir Lietuvai bei visam regionui.

Patvirtinta naujoji Europos Komisija. Europos Parlamentas Strasbūre didžiąja balsų dauguma patvirtino naujos sudėties Ursulos von der Leyen Europos Komisiją, o tai reiškia, kad Virginijus Sinkevičius taps už aplinką ir vandenynus atsakingu eurokomisaru. Jo teigimu, naująjai Europos Komisijai duotas labai stiprus pasitikėjimo mandatas, mat ją palaikė net daugiau europarlamentarų nei Jeano-Claude'o Junckerio surinktą eurokomisarų komandą prieš penkerius metus. Plačiau apie tai – tiesiogiai iš Strasbūro su V. Sinkevičiumi.

Europos užmojai kosmose. Tęskime laidą su pokalbiu apie kosmosą. Sevilijoje renkasi Europos šalių, priklausančių Europos kosmoso agentūrai, mokslo bei ekonomikos ministrai. Jie, pasak LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktoriaus Justino Vainilavičiaus, turėtų patvirtinti naują minėtos agentūros biudžetą. Šįkart agentūra į Seviliją atvyko spėliodama, ar Didžioji Britanija didins jos finansavimą. Būgštavimai nepasitvirtino ir, nors dvejoję, Jungtinės Karalystės valdantieji minėtą finansavimą padidino. Biudžetas sudarys 12,5 mlrd. eurų, o tai reiškia, kad Europa kosmose taip pat turi gana didelių ambicijų.

Iš šalčio – į karščius: ar sveika? Grįžkime į Žemę – metas medicinos skilčiai. Nors orai kol kas pernelyg neatšalo, kai kurie jau suplanavo keliones į šiltuosius kraštus. Tiesa, ar staigus oro temperatūrų pasikeitimas nėra žalingas organizmui? Į šį klausimą atsakys Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Šeimos medicinos centro gydytoja Kristina Grigaliūnaitė. Jos teigimu, dėl aklimatizacijos organizmas patiria didelį stresą. Pastarojo dydis priklauso nuo kelių faktorių: nuo organizmo ir nuo to, ką jis veikia toje pasikeitusioje temperatūroje. Detaliau apie tai – pokalbyje LRT TELEVIZIJOS studijoje.

LRT pasakojimų apie Kovo 11-osios Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarus cikle – dar viena istorija. Netyla LRT pasakojimai apie 1990-ųjų Kovo 11-osios Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarus. Prieš trisdešimt metų už nepriklausomybę balsavo 124 tuometiniai deputatai, šeši lenkų tautybės deputatai susilaikė. Zbignevas Balcevičius buvo tarp tų tautinių mažumų atstovų, palaikiusių Lietuvos laisvės siekį. Signataras sako, kad tai buvo teisingiausias sprendimas, nors pripažįsta, kad per atgimimą, santykiai su tautinėmis mažumomis buvo paaštrėję. Tad susilaikiusieji, pasak Z. Balcevičiaus, baiminosi, kaip bus sprendžiamos lenkų problemos. Žvelgdamas į praeitį, signataras sako, kad Aukščiausioji Taryba sugebėjo užtikrinti tautinių mažumų teises Lietuvoje.

Kaune – „Kosminės Kalėdos“! Laidai „Laba diena, Lietuva“ besiridenant į pabaigą – smagi žinia iš Kauno. Pamažu artėja šventės, o laikinoji sostinė, regis, sulauks „Kosminių Kalėdų“. Rotušės aikštėje darbas, panašu, virte verda. Pasikalbėkime su jau dešimtąją eglutę Kaune „rengiančia“ menininke Jolanta Šmidtiene. Nors didelė dalis praeityje puoštų žaliaskarių buvo buvo baltos arba šviesių spalvų, šiemet moteriai kilo idėja eglutę papuošti visiškai priešingai – itin spalvingai. O štai mero patarėjas Simonas Kairys sako, kad savivaldybės užduotis – padaryti, kad erdvės būtų kalėdiškos, jaukios, nukreiptos į šeimas ir vaikus.

„Coldplay“ koncertas – per LRT RADIJĄ. Dar viena maloni žinia. Šįvakar 22 val. britų grupės „Coldplay“ koncertą iš BBC studijos Londone galėsite išgirsti per LRT RADIJĄ! Pasak LRT popmuzikos vyr. redaktoriaus Ramūno Zilnio, užvakar pasiklausiusio šio kolektyvo koncerto Londone, minėtoje transliacijoje skambės dainos iš naujausiojo albumo „Everyday Life“. O ar žinote, kodėl pristatydami šį albumą „Coldplay“ surengė tik du koncertus? Atsakymas paprastas, bet labai kilnus: britai nesileis į koncertinį turą, nes nori tausoti gamtą.

Laidos pabaigoje – tradicinė socialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnaliste Simona Vasiliauskaite.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau