Žinios. Dėl elektros gedimų pirmadienį buvo sutrikusi avariniu būdu sustabdyta chemijos pramonės įmonės „Achema“ veikla: į aplinką išmesti didesni nei įprastai teršalų kiekiai

Mokslininkai, dėstytojai ir studentai šiandien prie Vyriausybės surengė socialinę akciją-demonstraciją „Diplomas už Ačių“. Vėliau akademinės bendruomenės nariai padėties aptarti susitiko su Vyriausybės atstovais.

Gitanas Nausėda: kritikos dėl savo veiksmų sulaukęs Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius nepateisina jam suteikto pasitikėjimo kredito. Nausėda sprendimą dėl ministro žada „pačiu artimiausiu metu“. Prezidentas yra sakęs, kad Narkevičius per artimiausias savaites turėtų išvalyti sukeltą jovalą. Seimo opozicija inicijuoja interpeliaciją Susisiekimo ministrui.

Dar vienas Seimo narys klimpsta į skandalus dėl vaikų gyvenimo Seimo viešbutyje. Šįryt iš jo nuo žurnalistų sprukdamas parlamentaro Zbignevo Jedinskio sūnus galbūt padarė avariją ir pasišalino. Lenkų rinkimų akcijos narys neneigia, kad Seimo viešbutyje kartais nakvoja jo sūnus Edvardas Jedinskis, dirbantis Švenčionyse savivaldybės mero patarėju. Čia gyvenantys kai kurie parlamentarai teigia matantys ne tik Jedinskio sūnų, bet kartu gyvenančią ir jo draugę.

Vežėjų protestas. Vežėjų verslo savininkai sako, kad Vyriausybės sprendimas nuo kitų metų labiau apmokestinti komandiruojamų vairuotojų dienpinigius yra neteisėtas ir gali turėti pragaištingų pasekmių – smulkiosios vežėjų įmonės neišgalės mokėti ir bankrutuos. Vežėjai surengė protesto akciją – laidotuvių inscenizaciją – pagrindine Vilniaus gatve pravažiavo vainikais puošti vilkikai, įsijungę gedulingą muziką.

Lietuvoje pirmą kartą lankosi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, jį prezidentūroje priėmė Lietuvos vadovas Gitanas Nausėda. Nausėda Zelenskiui palinkėjo sėkmės derantis su labai stipriu derybų partneriu, turėdamas galvoje po kelių savaičių įvyksiantį Zelenskio ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą, ir pareiškė besitikintis, kad šis nedarys nepagrįstų nuolaidų. Zelenskis su Putinu susitiks vadinamojo Normandijos ketvertuko formate, kur kartu su Prancūzijos ir Vokietijos vadovais bus siekiama proveržio derybose dėl taikos Donbase.

SEB bankas Baltijos šalyse ir Švedijoje turi problemų dėl pinigų plovimo prevencijos. Informaciją, patvirtinančią milžiniškas abejotinos kilmės pinigų operacijas per banko padalinius Baltijos šalyse, bankas paskelbė prieš pasirodant tarptautiniam žurnalistiniam tyrimui apie nutylėtas probleminių SEB klientų operacijas. Kaip ir „Danske“ skandalo atveju, daugiausiai problemų SEB grupė turi dėl padalinio Estijoje.

Dėl elektros gedimų pirmadienį buvo sutrikusi avariniu būdu sustabdyta chemijos pramonės įmonės „Achema“ veikla, į aplinką išmesti didesni nei įprastai teršalų kiekiai: azoto oksidų, anglies monoksido ir nedidelis kiekis amoniako. Iš amoniako gamybos įrenginių teršalai į aplinką buvo išmetami dvi valandas, o iš azoto rūgšties gamybos įrenginių – apie 15 minučių. Anot ministerijos, toks įrenginių stabdymo laikas neviršijo taršos leidime nustatytojo.

Europos Parlamentas patvirtino naujos sudėties Europos Komisiją. 461 europarlamentarui balsavus už, 157 – prieš, ir 89 susilaikius, parlamentas patvirtino pirmininkės Ursulos fon der Layen vadovaujamą Komisiją. Ji darbą pradės sekmadienį.

Interviu dienraščiui „Bild“ Amerikos prezidento patarėjas Robertas O'Brienas pareiškė, kad būtų puiku, jeigu Vokietija imtųsi vieno iš pasaulio lyderių vaidmens. Kaip viena iš ekonomikos galybių Vokietija privalo deramaI investuoti į savo ir aljanso partnerių gynybą. Vokietija žada iki 2030 pasiekti, kad jos gynybos biudžetas sudarytų du procentus BVP.

JAV Atstovų rūmai kviečia prezidentą Donaldą Trumpą dalyvauti jo apkaltos tyrimo klausymuose gruodžio 4-ąją, kai prasidės naujas svarstymų etapas. Teisės komiteto pirmininkas pareiškė, kad Trumpas arba gali dalyvauti, arba liautis skųstis procesu. Jei prezidentas nuspręs pasirodyti, jis galės užduoti klausimus liudininkams. Be apkaltos paminėjimo neapsiėjo net tradicinė ceremonija prieš Amerikoje rytoj švenčiamą Padėkos dieną – malonės suteikimas dviem kalakutams.

Kretos salą sukrėtė galingas žemės drebėjimas, kuris buvo juntamas ir Graikijos pietinėje dalyje. Požeminio smūgio stiprumas buvo 6 balai, jo hipocentras buvo 71 km gylyje. Apie žalą ar sužeistuosius kol kas nepranešama.

Sportas. Orai. Ved. Ignas Andriukevičius.