Panorama. Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras nebepriims naudotų padangų, įmonės jas išvežti vėluoja (su vertimu į gestų k.)

Seimas, apsvarstęs kitų metų biudžetą, grąžino jį Vyriausybei tobulinti. Konservatorė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė sako, kad Seimas Vyriausybei projektą grąžina su 200 milijonų eurų skyle, kurią parūpino patys valdantieji. Ji atreipė dėmesį, kad Vyriausybės siūlytas didesnis žemdirbių apmokestinimas virto mokesčių jiems mažinimu. Valstiečių žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad bet kokias išvadas daryti dar anksti.

Medikai paskelbė, kad savaitgalį į Santaros klinikų Vaikų ligoninę kritinės būklės iš Antakalnio ligoninės atvežta pusantrų metų mergaitė staiga mirė nuo žaibinio sepsio, kurį sukėlė pneumokokas. Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias ligas. Medikai praneša, kad mergaitė buvo skiepyta nuo nuo šios infekcijos, tačiau tikėtina, kad sukėlėjas buvo retos kilmės, kurio nėra Lietuvoje registruotų vakcinų sudėtyje.

Sveikatos apsaugos ministerija pripažįsta, kad psichologinės problemos gydymo įstaigose yra labai rimtos, todėl vėl siūlys įvesti kadencijas gydymo įstaigų direktoriams ir vidurinės grandies vadovams. Apie tai paskelbta po viešų konsultacijų apie medikų psichinę sveikatą, kurios surengtos reaguojant į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės traumatologo savižudybę.

Honkongo demokratiniai aktyvistai pasiekė triuškinančią pergalę vietos tarybų rinkimuose, autonomijos vadovė žada nuolankiai įsiklausyti į rinkėjų žinią. Rezultatai plačiai vadinami stulbinamais – antikiniška opozicija laimėjo apie 90 procentų mandatų. Protestai nesiliauja jau pusę metų ir akcijos vis smurtingesnės, bet rinkimai parodė, kad parama aktyvistams nemažėja.

Kinijos propagandos mašinai šiandien tenka suktis ir dėl naujų nutekintų dokumentų, kurie atskleidžia dar daugiau detalių apie didžiausią pasaulyje prievartinių stovyklų tinklą. Jungtinės Tautos jau užpernai ėmė skelbti, kad apie milijoną uigūrų ir kitų musulmonų laikoma Sindziango provincijos stovyklose neva siekiant jų perauklėjimo į komunistinės Kinijos piliečius. Dviem dešimtims didžiausių pasaulio žiniasklaidos priemonių perduoti dokumentai atskleidžia prievartos mastą.

Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras laikinai nebepriims naudotų padangų. Toks sprendimas priimtas sutrikus šalies padangų tvarkytojų ir vežėjų veiklai. Sugriežtinus jiems taikomus reikalavimus, įmonės vėluoja išvežti padangas, tad šios kaupiasi aikštelėse ir daugelis jų jau perpildytos.

Po vadinamojo juodojo penktadienio, raginimai nešvaistyti ir dalytis daiktais. Vilniaus savivaldybė skelbia savaitę be pirkinių. Atliekų tvarkymo centro direktorius skaičiuoja, kad vidutinė šeima per metus išmeta toną mišrių atliekų. Kiekvienas žmogus – apie 20 kg. drabužių. Perka kol kas, taip pat masiškai – per juodojo penktadienio išpardavimus šalyje apsiperka apie pusę milijono žmonių.

Buvęs Niujorko meras Michaelas Bloombergas rengia pirmąją spaudos konferenciją po to, kai vakar patvirtino, kad kelia kandidatūrą į Jungtinių Valstijų prezidento postą. Esą jį paskatino nerimas, kad nė vienas iš demokratų partijos pretendentų gali neįveikti Donaldo Trumpo. 18 kartų turtingesnis už Trumpą, jis žada nerinkti aukų, o jei laimės – neimti atlyginimo. Bet kiti kairiųjų kandidatai užsipuolė vieną iš turtingiausių pasaulio verslininkų, esą jis siekia ne įtikinti rinkėjus, o nusipirkti postą.

Rumunija perrinko prezidentu liberalą Klausą Iohannį, kuris praleido visą pirmąją kadenciją kovodamas su valdančiaisiais populistais už teisės viršenybę ir prieš korupciją. Dėkodamas, buvęs fizikas iš vokiečių mažumos sakė, kad laimėjo normali, moderni, europietiška Rumunija.

Minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, Europos Lyčių lygybės instituto, policijos ir moterų organizacijų atstovai apžvelgs situaciją Lietuvoje. Skaičiuojama, kad kasmet Lietuvoje smurtą artimoje aplinkoje patiria beveik ketvirtadalis moterų. Viena iš keturių dėl to kreipiasi į teisėsaugos institucijas.

Vokietijoje paryčiais apiplėštas Dresdeno „Žaliojo skliauto“ muziejus. Pasak dienraščio „Bild“, pavogta maždaug milijardo eurų vertės juvelyrikos kolekcija. 18-ojo amžiaus pradžioje įkurtas vienas iš seniausių pasaulio muziejų turi vieną iš didžiausių Europoje baroko lobynų, maždaug 4 tūkstančius aukso, sidabro, dramblio kaulo ir kitokių dirbinių. Saksonijos premjeras sako, kad apiplėšta visa rytinė Vokietijos žemė.

Menininkas Kęstutis Grigaliūnas kviečia vaikus pažaisti – Kaune, Paveikslų galerijoje, atidaryta jo paroda „Žaidimų galerija numeris du: viešnagė pas laureatus“. Parodos eksponatus galima liesti – menininkas sako, norintis, kad dėliones dedantys vaikai daugiau sužinotų apie Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatus ir jų kūrybą bei kurtų patys.

Ved. Marijus Žiedas.

Su vertimu į gestų kalbą.