Laba diena, Lietuva. (Ne)atsitiktinis radinys: į muziejų atneštas Napoleono laikų spaudas, kurio radėjas nepardavė už jokius pinigus

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ eteryje – paskutinysis 2019 metų lapkričio pirmadienis, kurį pasitinkame gausybe aktualių temų, o jas pristato Guoda Pečiulytė ir Ignas Andriukevičius.

Viena svarbiausių kiekvienų metų pabaigos aktualijų – ateinančio laikmečio biudžeto svarstymas. Būtent Seime prasidėjo diskusijos šia tema – dėl projekto kol kas nebalsuojama, vyksta įprastinė procedūra. Po svarstymų biudžeto projektas bus grąžintas Vyriausybei tobulinti, nors finišo tiesioji jau čia pat. Apie procedūras, svarstymus ir įvykusį „pageidavimų koncertą“ Seime pokalbis su „Luminor“ banko vyriausiuoju ekonomistu Žygimantu Mauricu.

Lapkričio 23 d. apie 14 val., Šiaulių rajono savivaldybėje, Pažižmės kaime, Respublikinės Šiaulių ligoninės priėmimo skyriuje mirė vyras, gimęs 1940 m. Apie 13 val. vyras buvo rastas sušalęs, gulintis prie upės. Kūnas be išorinių sužalojimų. Kaip apsisaugoti nuo šalčių ir žvarbaus oro bei kaip suteikti pagalbą nušalimų patyrusiems žmonėms konsultavo ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas.

Niujorko verslo magnatas ir buvęs šio miesto meras Michaelas Bloombergas sekmadienį oficialiai pranešė sieksiąs tapti Demokratų partijos kandidatu artėjančiuose prezidento rinkimuose. „Aš dalyvauju prezidento rinkimuose, kad nugalėčiau Donaldą Trumpą ir atkurčiau Ameriką. Negalime sau leisti dar ketverių metų, per kuriuos prezidentas D. Trumpas imsis neatsakingų ir neetiškų veiksmų. Jis yra egzistencinė grėsmė mūsų šaliai ir mūsų vertybėms. Jeigu jis bus perrinktas, galime niekada neištaisyti padarytos žalos“, – rašė M. Bloombergas. Apie Bloombergo tapimą demokratu iš respublikono bei atitikmenį Donaldui Trumpui kitoje partijoje – užsienio naujienų redaktorės Živilės Raškauskaitės įžvalgose.

Netyla kalbos apie medikų patiriamas patyčias darbe – Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, ką pavyko sužinoti per kelias savaites bei kokių priemonių bus imamasi. Apie medikams teikiamas viešąsias konsultacijas bei nemokamą, atskirą telefonų liniją psichologinei pagalbai suteikti reporterė Urtė Korsakovaitė domėjosi iš Aurelijaus Verygos atsakymų.

Pirmadienis laidoje skirtas ir praėjusių sporto naujienų bei temų apžvalgai. Viena tokių – neįprasta. Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentei Dainai Gudzinevičiūtei nerimą kelia praėjusią savaitę Seime įregistruotos Loterijų ir lošimų įstatymo pataisos, kurios iš sporto atims per 500 tūkst. eurų. Seimo Biudžeto ir finansų komitete pasiūlyta padidinti mokesčius loterijų ir lažybų organizatoriams. Įstatymo projektui komitetas jau pritarė, o Seimui svarstyti jis bus pateiktas šią savaitę. Nors atrodo, kad mokesčiai loterijoms padidėtų mažiausiai, D. Gudzinevičiūtė teigia, kad tai iš sporto, o konkrečiai – iš LTOK biudžeto kitiems metams atimtų pusę milijono eurų. Sporto žurnalistas Marius Andrijauskas pristato ir šokius, kurie vyks ne LRT studijoje, o ant daug profesionalesnio parketo, nes savaitgalį Vilniuje renkasi tikras šokėjų elitas.

Politologas Linas Kojala – apie tarptautines aktualijas. Šį kartą jo radare atsiduria su nauja sudėtimi darbą pradedanti Europos Komisija, kurios priešakyje ir nauja vadovė – Ursula von der Leyen. Tiesa, Europos Parlamentas balsavimu dar turėtų šią sudėti, nors spekuliacijų būta įvairių. Neaplenkta ir Jungtinės Karalystės amžinoji tema. „Brexito“ ir išankstinių rinkimų manifesto, paskelbto konservatorių, aktualijos – politologo įžvalgose.

LRT tęsia pasakojimų ciklą apie Kovo 11-osios akto signatarus. Kitąmet sukanka trisdešimt metų, kai Lietuva atkūrė nepriklausomybę. Signataras Leonas Apšega prisimindamas balsavimą dėl Nepriklausomybės atkūrimo, kalbą apie tuo metu vyravusią vienybę ir euforiją paskelbus rezultatus. Apšega mano, kad lietuviai per daug skundžiasi, o valdžiai linki mažiau pyktis.

Grįžtame prie biudžeto aktualijų: anot dėstytojų, jame nėra svarbaus punkto – pažado didinti užmokestį dėstytojams 20 procentų. Guoda Pečiulytė sako, kad vienas Vilniaus universiteto lektorius, neapsikentęs atlyginimo dydžio iš užimamų pareigų, nusprendė vairuoti troleibusą. Pasirodo, kad troleibuso vairuotojas Vilniuje uždirba daugiau nei seniausios šalies aukštojo mokslo įstaigos dėstytojas. VU rektorius Artūras Žukauskas sako, kad mažiausiai šešeri metai aukštojo mokslo yra visiškai nevertinami.

Lapkričio 25-ąją pasaulyje minima kovos su smurtu prieš moteris diena, tačiau švęsti nėra dėl ko. Atvirkščiai, situacija bei statistinė analizė, nors ir rodo vos pastebimą pagerėjimą, yra kritinės būklės. Lietuvoje kas 3 moteris patiria fizinį skausmą, per 10 mėnesių registruojama apie 35 tūkstančiai atvejų, iš kurių visišką daugumą užimą smurtas prieš moteris. Apie statistiką bei situacijos negerėjimą išvadas pateikia moterų informacijos centro programų vadovė Rugilė Butkevičiūtė ir policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.

Dar vienas pasakojimas apie Kovo 11-osios akto signatarus. Irena Andrukaitienė, prisimindama įvykius prieš tris dešimtmečius, sako, kad tuomet buvo nesumeluota, tikra vienybė. Ji dabar džiaugiasi augančiu lietuvių pilietiškumu, tačiau iš valdžios pasigenda dėmesio žmogui.

(Ne)atsitiktinis radinys: į muziejų atneštas Napoleono laikų spaudas, kurio radėjas nepardavė už jokius pinigus. Kauno paveldosaugininkams atneštas, kaip manoma, retas XIX amžiaus tribunolo spaudas. Jis rastas atsitiktinai, Kauno rajone, spaudas dar bus tiriamas, tačiau neabejojama, kad šįmet tai vienas įdomiausių atsitiktinai rastų archeologinių radinių. Apie tai, kaip spaudas atsidūrė muziejuje ir kokia jo svarba Lietuvos bei Kauno istorijai kalbėjo paveldosaugininkas Andrius Liakas ir istorikas Simonas Jazavita.

Laidą užbaigia socialinių tinklų apžvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Guoda Pečiulytė.