Panorama. Užtarnauta pabaiga: šiandien Rasų kapinėse atgulė 1863-1864-ųjų sukilimo vadai ir dalyviai

ceremonijoje dalyvavo Lenkijos ir Lietuvos vadovai

1863-1864-ųjų sukilimo vadų ir dalyvių laidotuvės. Prieš pusantro šimto metų Gedimino kalne į bevardes duobes sumesti nužudytų 1863-1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių kūnai šiandien garbingai palaidoti Rasų kapinėse. Pagerbti prieš Rusijos imperiją sukilusių didvyrių nepaisant žvarbaus oro susirinko minia žmonių.

Laidotuvėse – Lenkijos bei Lietuvos vadovai. Valstybinėse laidotuvėse šiandien Vilniuje dalyvavo ir viso regiono valstybių lyderiai ir atstovai. Simboliškai vienu metu suskambo Vilniaus ir Krokuvos katedrų varpai. Lietuvos ir Lenkijos prezidentai pabrėžė, kad sukilimo istorija ir laidojami didvyriai – bendri, o sukilimo šūkis „už mūsų ir jūsų laisvę“ aktualus ir šiandien.

Sukilimo dalyvių palikimas – laisvės skonis. Kai buvo baigta oficiali 1863-1864 metų sukilimo dalyvių laidotuvių ceremonija, Rasų kapinių koplyčia atverta visiems norintiems pamatyti, kur palaidoti sukilėliai. Pavakarę nusidriekė eilės, tik po 10 žmonių galėjo patekti į koplyčią. Žmonės sako, kad ceremonija buvo labai graži, o sukilėliai pagerbti deramai. Istorikai ir politologai pabrėžia, kad sukilimo palikimas – tai troškimas būti laisviems.

Kaltų dėl gaisro Alytuje paieškos. Gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje buvo gesintas be plano, iškvietimas į įvykio vietą gautas per vėlai, o pačioje įmonėje „Ekologistika“ nebuvo vykdoma priešgaisrinė priežiūra – tokias išvadas po keturių savaičių tyrimo pateikė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas. Darbo grupė nustatė, kad gaisas gesintas tinkamai, bet po jo reikėtų koreguoti kai kuruos teisės aktus. Ugniagesių profsąjungų atstovai sako, kad išvados labiau primena pasiteisinimą.

Stringa žemės ūkio rizikos fondų įstatymas. Pasak žemdirbių, savanoriški ūkininkų tarpusavio pagalbos arba žemės ūkio rizikos valdymo fondai būtų reikalingi, iš jų būtų kompensuojami dėl gamtos stichijų ar dėl kritusių kainų rinkose patirti nuostoliai. Steigti tokius fondus numatyta vyriausybės programoje, tačiau pateiktos įstatymo pataisos, kurios tam atvertų kelią, stringa Seime.

Kaltinimai Benjaminui Netanyahu vadinami perversmu. Izraelio generalinis prokuroras pateikė kaltinimus Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu dėl kyšininkavimo, sukčiavimo ir pasitikėjimo sulaužymo. B. Netanyahu tapo pirmuoju Izraelio premjeru, kaltinimų sulaukusiu einant pareigas. Tyrimą politikas pavadino raganų medžiokle, sąmokslu ir perversmu, o kreipdamasis į tautą nesutiko atsistatydinti ir pagrasino ištirti pačius tyrėjus.

Vladimiras Putinas užsimena apie naująjį ginklą. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusija gamina naujos kartos ginklą, kuriam atitikmens pasaulyje nėra. V. Putinas taip kalbėjo apdovanodamas 7-ių mokslininkų, žuvusių šio ginklo bandymų metu, žmonas. Jie žuvo per incidentą rugpjūčio mėnesį, Archangelsko srityje, Šiaurės Vakarų Rusijoje esančioje raketų bandymų bazėje. Pasaulis apie incidentą Archangelske sužinojo po to, kai radiacijos lygis Šiaurės Rusijoje staiga išaugo 16 kartų aukščiau normos.

Radviliškio mūšio 100-metis. Minimos Lietuvos kariuomenės pergalės prieš bermontininkus 100-osios metinės. 1919-ais metais ties Radviliškiu menkai aprūpinta nedidelė lietuvių kariuomenė įveikė jungtinę rusų-vokiečių armiją. Radviliškio mūšyje pasiektas strateginis laimėjimas padėjo susitelkti Lietuvos kariuomenei tolimesnėms kovoms ir apsaugoti valstybės teritoriją.

Donaldas Trumpas sako išgelbėjęs Honkongą. Donaldas Trumpas duodamas interviu pareiškė, kad jeigu ne jis, Honkongas būtų sunaikintas per 14 minučių. Amerikos lyderis pabrėžė, kad Kinija turi milijoną karių prie Honkongo sienos, tačiau jis prašė Kinijos prezidento nepulti, nes tai pakenktų galimai Kinijos ir Amerikos prekybos sutarčiai. Šią savaitę abu Jungtinių Valstijų Kongreso rūmai beveik vienbalsiai priėmė įstatymą, kuriame išreiškiama parama Honkongo pro-demokratiškiems protestams. Naujasis įstatymas numato, kad padėtį Honkonge Jungtinės Valstijos prižiūrėtų kas metus ir galėtų įvesti sankcijas visiems asmenims, kurie vienaip ar kitaip varžytų Honkongo laisves.

„Eimunto Nekrošiaus meno fortas“. Praėjus metams po režisieriaus Eimunto Nekrošiaus mirties, jis prisimenamas ciklu „Paskutinieji“. Programoje – paroda, konferencija bei skirtinguose Lietuvos teatruose pastatyti spektakliai.

Juozo Miltinio teatre – premjera. Šį vakarą Panevėžyje, Juozo Miltinio dramos teatre, spektaklio apie
holokausto paveldą „Mūsiškiai“ premjera, režisierius – Artūras Areima. Pastatymo idėją inspiravo to paties pavadinimo Rūtos Vanagaitės knyga, pagal kurią pjesę parašė lenkų dramaturgas Michal Walczak.