Panorama. Andrzejus Duda apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: tokie geri jie nebuvo jau dešimtmečius

Penktadienį šalių prezidentai dalyvaus 1863–1864 sukilimo vadų laidojimo ceremonijoje

Lietuvos ir Lenkijos prezidentų susitikimas. Rytoj Vilniuje vyksiančioje 1863–1864-ųjų sukilimo vadų ir dalyvių laidojimo ceremonijoje dalyvaus aukščiausi Lenkijos politikai – prezidentas, vyriausybės ir parlamento vadovai. Šiandien atvykęs Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda prezidentūroje susitiko su Prezidentu Gitanu Nausėda. A. Duda pabrėžė, kad Lietuvos ir Lenkijos santykiai tokie geri nebuvo jau dešimtmečius.

Atlyginimas: Vilnius ir likusi Lietuva. Ekonomikos specialistai pripažįsta: „Nors vis mažesnė dalis dirbančiųjų uždirba pačias mažiausias pajamas, visgi kiti skirtumai niekur nedingsta – vis dar matyti atlyginimų nevienodumų tarp sostinės ir likusios Lietuvos.“

Seimas veria didesnę skylę biudžete. Politikai, planavę pakelti mokesčius, balsavo už jų sumažinimą. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas siūlė visiems dirbantiems savarankiškai suvienodinti mokesčius „Sodrai“: juos skaičiuoti nuo 90 procentų pajamų. Tačiau net ir komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė pakeitė nuomonę.

Ar svyruoja Jaroslavo Narkevičiaus sostas? Premjeras Saulius Skvernelis pripažįsta, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius stokoja patirties ir padarė klaidų, tačiau keisti jį biudžeto priėmimo laikotarpiu būtų neatsakinga. Vyriausybės vadovas teigia, jog ateityje J. Narkevičius privalo išvengti klaidų ir bet kokių veiksmų, kurie keltų abejonių dėl jo reputacijos ar galimo konflikto. Lenkų rinkimų akcijos į ministrus deleguotas Narkevičius pastaruoju metu sulaukė kritikos dėl ministerijai pavaldžių įmonių apmokėtų pietų, taip pat atleistos „Lietuvos pašto“ valdybos, Seimo viešbutyje nakvojusios jo duktės bei jo rinkimų apygardoje asfaltuojamų kelių.

Liudininkai sprogdina Donaldo Trumpo apkaltos gynybą. Buvusi Donaldo Trumpo patarėja Rusijos klausimais ragina jį neskleisti sąmokslo teorijos esą į Amerikos rinkimus kišosi ne Rusija, bet Ukraina. O ambasados Kijeve darbuotojas teigia išgirdęs, kad D. Trumpui rūpėjo ne Ukrainos karas su Rusija, bet tyrimas dėl politinio oponento Joe Bideno. Tai penktoji ir paskutinė viešų apkaltos liudijimų diena.

Naujas kandidatas. Buvęs Niujorko meras Michael Bloomberg paskelbė sieksiantis būti demokratų partijos kandidatų į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentus.

Kaltinimai Benjaminui Netanyahu. Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu po trejų metų tyrimo pateikti kaltinimai dėl sukčiavimo, kyšio ėmimo ir piktnaudžiavimo pasitikėjimu. Tai pirmas kartas, kai kaltinimai pateikiami einančiam pareigas premjerui. B. Netanyahu juos griežtai neigia, vadina raganų medžiokle. Tai didžiausia krizė per rekordiškai ilgą jo valdymą.

Naujas pirkinys. Šiandien oficialiai pasirašyta sutartis dėl 200 amerikietiškų šarvuotų visureigių įsigijimo. Kaina – beveik 150 milijonų eurų. Šarvuotieji visureigiai bus skirti įvairiems kariuomenės vienetams.

Ukrainai grąžinti laivai. Prieš metus Rusijos užgrobti trys Ukrainos karo laivai grąžinti į uostą netoli Odesos. Prezidentas apžiūrėjęs pasigedo dalies įrangos, bet Rusija neigia ją pavogusi.

Mamadieniai ir tėvadieniai. Prezidento Gitano Nausėdos siūlymas leisti tėvadienius ar mamadienius gauti ir tik vieną vaiką auginantiems asmenims, pritarimo Trišalėje taryboje nesulaukė, tam ypač priešinasi darbdaviai. Tačiau atsirado šeimadienių idėja. Jai įsiteisėjus, vaikai galėtų pasirūpinti ir senstančiais tėvais.

Minimas Lietuvių Chartos 70-metis ir Pasaulio lietuvių metai. Šiomis progomis Vilniuje surengtame forume pasaulio lietuvių bendruomenė ragino supaprastinti rinkėjų registravimo tvarką kitąmet vyksiančiuose Seimo rinkimuose ir dvigubos pilietybės klausimus spręsti atsižvelgiant į naujausius ES teisingumo teismo sprendimus. Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad reikia telkti po pasaulį pasklidusios tautiečius, kad šie nesijaustų atstumti.

Žalos atlyginimas. Paveldosaugininkai reikalauja atlyginti žalą valstybei už du nugriautus pastatus Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui priklausančiame dvare. Beveik 34 tūkstančius eurų už Kauno rajone nugriautus kultūros vertybių registre įrašytus Kačiūniškės dvaro tvartą ir svirną turės sumokėti darbus vykdęs samdytas statybų vadovas.

Premjera. Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kviečia į premjerą – operą „Kelionė į Tilžę“. Vienintelės Eduardo Balsio parašytos operos ėmėsi režisierius Gytis Padegimas. Tai – jau finalinis kompozitoriaus Eduardo Balsio šimtosioms gimimo metinėms skirtas muzikinio teatro renginys.