Panorama. Į naujas istorijas klimpstantis Narkevičius: įstatymų nepažeidžiau

Narkevičius: įstatymų nepažeidžiau. Lenkų rinkimų akcijos deleguotas susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius klimpsta į naujas istorijas. Parlamentaras Bronislovas Matelis sako, kad J. Narkevičiui kaip parlamentarui Seimo kanceliarijos skirtame bute Seimo viešbutyje miesto centre gyvena ne J. Narkevičius, o jo duktė Karolina Narkevič, dirbanti kultūros ministro patarėja.

„Dienos temoje“ – Valdemaras Tomaševskis. Šįvakar „Dienos temoje“ apie politines aktualijas pokalbis su Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškų šeimų sąjungos lyderiu Valdemaru Tomaševskiu.

G. Nausėda: parlamentarai žiūri savo interesų. Seimo Biudžeto ir finansų komitete sprendžiant dėl Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų, dalis parlamentarų žiūrėjo savo, o ne valstybės interesų, teigia šias pataisas inicijavęs prezidentas Gitanas Nausėda. Šalies vadovo pateiktos pataisos numato didinti didesnių kaip 35 tūkst. eurų individualios veiklos metinių pajamų bei su darbo santykiais nesusijusių pajamų apmokestinimą.

Lietuvių meilė nekilnojamam turtui. Nekilnojamas turtas lietuviams – suprantamiausia sritis investuoti. Pakilus algoms, pagerėjus ekonominei nuotaikai, žmonės perka būstą. Jo nuoma pernai atnešė didžiausią uždarbį iš visų investicijų, būstas nuomai sudaro jau penktadalį viso būsto šalyje. Bet Lietuvos bankui antrinių būstų graibstymas kelia susirūpinimą.

Swedbank“ įtariamas pažeidęs sankcijas. JAV teisėsauga tiria, ar „Swedbank“ Estijos filialas leido atlikti pinigų pervedimus, kurie pažeidžia JAV sankcijas Rusijai, praneša Švedijos visuomeninis transliuotojas. Tiriamosios žurnalistikos laida „Uppdrag Granskning“ trečiadienį paskelbė atskleidusi mokėjimus tarp Rusijos Kalašnikovo koncerno, kuriam įvestos JAV sankcijos ir „Kalashnikov USA“, Floridoje įsikūrusios bendrovės, kuri gamina Kalašnikovo ginklus. „Swedbank“ pareiškė, kad Švedijos televizijos pateikta informacija bankui yra žinoma, atliekamas tyrimas, tikrinamos 2017-2019 m. atliktos operacijos, išvados bus paskelbtos kitų metų pradžioje.

F. Bergas: nesu šnipas. Į tėvynę sugrįžęs norvegas Frode Bergas tvirtina per daug neprieštaravęs, kai draugas paprašė „padaryti paslaugą“. Dėl šios „paslaugos“ jis beveik dvejus metus praleido Rusijos kalėjime.

Pasiruošimas 1863-1864 m. sukilėlių laidotuvėms. Vilniuje ruošiamasi penktadienį įvyksiančioms laidotuvėms 1863-1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių laidotuvėms. Vyriausybė teigia, kad tai bus istorinis tarptautinio masto įvykis, turėsiantis įtakos tolesniems Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos santykiams. Į Vilnių atvyksta aukščiausio lygio šių šalių delegacijos. Iškilmingas laidotuves penktadienį transliuos LRT.

NATO narplioja Makrono pareiškimą. Emanuelio Makrono interviu žurnalui „The Economist“ išsakytos mintys iki šiol kelia bruzdesį. JAV ambasadorė NATO Kay Bailey Hutchison vadina labai žalinga ir netgi neprotinga. Lapkričio 28 d. NATO generalinis sekretorius vyks į Paryžių likus kelioms dienoms iki viršūnių susitikimo, kai Donaldas Trumpas ir NATO sąjungininkai susitiks Londone. Geriausias būdas išsiaiškinti nesutarimus – susėdus juos aptarti, išklausyti motyvus, sako Jensas Stoltenbergas, pirmininkaujantis NATO užsienio reikalų ministrų susitikimui Briuselyje.

Prezidentas aplankė karius Pabradėje. Sąjungininkų karius Pabradės poligone aplankęs prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad NATO partneriai padeda Lietuvos kariams tapti stipresniems, o aljansas yra pagrindinis Lietuvos saugumo garantas. Šalies vadovas aplankė pusės tūkstančio Jungtinių Valstijų karių batalioną ir Vokietijos pajėgas. Prezidentui buvo pristatyta informacija apie praėjusią savaitę pasibaigusias tarptautines pratybas „Geležinis vilkas“, kuriose dalyvavo apie 3 tūkst. karių ir beveik 1 tūkst. karinės technikos vienetų.

JAV – liudija G. Sondlandas. Atstovų rūmų žvalgybos komitete liudija bene pagrindinis liudytojas, JAV ambasadorius Europos Sąjungoje Gordonas Sondlandas. Į šias pareigas jokios patirties diplomatijoje neturintį viešbučių verslo magnatą, paskyrė Donaldas Trumpas, su kuriuo G. Sondlandas palaikė artimus ryšius. Būdamas pilname žmonių Kijevo restorane G. Sondlandas su prezidentu kalbėjo telefonu apie spaudimą Ukrainai. Pasak G. Sondlando, prezidentas vertė diplomatus palaikyti ryšius su asmeniniu Trumpo advokatu Rudy Giuliani, nors diplomatai to nenorėjo.

Princas Andrew traukiasi iš pareigų. Didžiosios Britanijos princas Andrew trečiadienį paskelbė atšaukiantis dalyvavimą viešuose renginiuose, neslūgstant pasipiktinimui dėl šio karališkosios šeimos nario draugystės su velioniu lytiniu nusikaltėliu Jeffrey Epsteinu. Karalienės Elizabeth II antrasis sūnus patiria didelį spaudimą nuo šeštadienį visuomeninio transliuotojo BBC parodyto interviu, per kurį Andrew teisino savo ryšius su amerikiečiu finansininku J. Epsteinu, rugpjūtį rastu negyvu kalėjimo kameroje.

I.Rozovos ir V. Tomaševskio apklausa. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete, tiriančiame galimus parlamentarės Irinos Rozovos ryšius su Rusijos diplomatais, apklausta parlamentarė teigė saugumo pažymoje nematanti jokių savo veiksmų, kurie keltų grėsmę nacionaliniam saugumui. O apklausą komitete palygino su tardymo izoliatoriumi. Apklaustas lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis aiškino, kad prieš Rozovą vykdomas politinis puolimas. Komitetas tyrimo išvadas planuoja rašyti tik pavasario sesijoje.

Mokykloms ir darželiams – saulės elektra. Klaipėdoje ant dviejų ugdymo įstaigų stogų baigiamos montuoti saulės elektrinės. Taip tikimasi sutaupyti elektros energijai išleidžiamus pinigus – ugdymo įstaigos kasmet išleidžia kelis tūkstančius eurų.

Sukilėlių istorija – parodoje. Vilniuje, buvusioje areštinėje, atidaryta paroda, skirta Gedimino kalne rastų 1863-1864 m. sukilimo dalyvių istorijai. Ekspozicijos vieta istoriškai susijusi su sukilimu, nes areštinėje 19-ame amžiuje kalinta apie tūkstantį sukilimo dalyvių. Parodos rengėjai pristato restauruotas sukilimo vadų relikvijas ir sieks lankytojams perteikti istoriją per patyrimą - garso, vaizdo instaliacijas.

L. Segallo darbai Lietuvoje. Valstybinį Vilniaus Gaono žydų muziejų pasiekė unikalūs eksponatai – kiek daugiau nei pusė šimto darbų iš Brazilijos, San Paulo. Jų autorius – litvakas Lazaris Segallas. Vilniuje gimusio menininko grafikos darbai gimtinėje kartą eksponuoti prieš kelerius metus, tačiau tokia išsami jo kūrybos retrospektyva – pirmą kartą.

Ved. E. Bučelytė