Labas rytas, Lietuva I d. „Gelbėkit vaikus“ vadovė: nors pozityvus auginimas tėvams – vis įdomesnis, skurdas šeimose kartais pritrenkia

Trumpa orų ir naujienų spaudoje apžvalga. Lapkričio 20-osios LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ pradedama nuo orų apžvalgos. Iškart po jos Audra Avižiūtė ir Justė Tamošaitienė trumpai apžvelgia šiandienos naujienas spaudoje. Kiek vėliau – ir platesnė spaudos apžvalga su A. Avižiūte ir Ignu Krupavičiumi, kurioje – ir publikacija portale LRT.LT „Vatikano nuncijus – apie svarbų popiežiaus gestą Baltijos šalims ir ko dvasininkai neturėtų daryti politikoje“.

Danas iš stiklo kuria jūrų gyvius. Toliau laidoje – atsitraukti nuo ekranų neleisiantis vaizdo siužetas apie danų menininką Steffeną Damą, kuriantį neįtikėtinai tikroviškus jūrų gyvius iš stiklo. Jie primena biologijos muziejuose kolbose laikomus gyvūnų pavyzdžius, tik šie – daug gražesni.

Kas slypi už stiuardų šypsenų? Metas kilti! Išsiruošę į tolimą kelionę pirmiausia susiduriame su besišypsančiais stiuardais. Už jų šypsenų slypi mokymuose įgytos žinios, kurios turėtų gelbėti įvairiose netikėtose situacijose. Apie tai, ko turi išmokti būsimi skrydžio palydovai, – smagiame vaizdo siužete.

Dunojaus perlu vadinamo Budapešto istorija. Prieš 146 m. susivienijo Budapeštas. Romėnų laikais ši vietovė vadintas Akvinku (lot. Aquincum). Ilgą laiką čia buvo trys atskiri miestai – Peštas, Buda ir Obuda. Pastarieji du buvo įsikūrę dešiniajame Dunojaus krante, o Peštas – kairiajame. 1873-aisiais susivieniję Budos ir Pešto miestai tapo Budapeštu. Šiandien jis – Vengrijos sostinė ir didžiausias šalies miestas, taip pat – vienas didžiausių miestų Europos Sąjungoje. Budapeštas vadinamas Dunojaus perlu, garsėja savo architektūra, maisto kultūra bei mineralinių šaltinių vandenimis – mieste yra daugiau nei 100 karšto vandens versmių.

O dabar – knygų naujienos. Šįkart jas pristato literatūros kritikė dr. Jūratė Čerškutė. Ekspertės sąraše – pirmasis Nariaus Kairio romanas „Toliau nei vandenynas“ ir neseniai į lietuvių kalbą išverstas amerikiečių rašytojo Philipo Rotho romanas „Kiekvienas žmogus“.

LRT pasakojimų cikle – signatarės Laimos Andrikienės prisiminimai. Tęsiasi LRT pasakojimų ciklas apie Aukščiausios Tarybos narius. Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signatarė L. Andrikienė 1990-ųjų kovo 11-ąją vadina stebuklu. Ji prisimena, kad nuotaikos dėl nepriklausomybės paskelbimo tuomet buvusios nevienodos. Jos memuarai – šiandienos siužete.

Vaikų padėtis Lietuvoje: nueitas sunkus, bet reikšmingas kelias. Laidoje – dar vienas pokalbis. Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijai šiandien – 30 metų. Tai išsamiausias kada nors sudarytas vaiko teisių dokumentas ir plačiausiai ratifikuota tarptautinė žmogaus teisių sutartis istorijoje. Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Rasa Dičpetrienė sako, kad per nepriklausomybės laikotarpį Lietuvą nužingsniavo sunkų, bet labai reikšmingą kelią vaikų labui. Tiesa, stiebtis dar tikrai yra kur. Nors pozityvus auginimas tėvams – vis įdomesnis, skurdo mastai kai kuriose daugiavaikėse šeimose pribloškia. Kai kurios šeimos, pasak R. Dičpetrienės, net neturi vandens.

Trumpa spaudos apžvalga. I „Labas rytas, Lietuva“ dalies pabaigoje – dar viena trumpa spaudos apžvalga su A. Avižiūte ir I. Krupavičiumi. Joje – ir portalo LRT.LT publikacija „Žieminiai batai ir šilta striukė – tik tokias vaikų svajones pildanti akcija įžiebė diskusijas“.

Ved. I. Krupavičius.