Žinios. Tarša Alytuje: į kitas savivaldybes neišplito, bet jai likviduoti reikės „milijoninių sumų“

Po gaisro Alytuje tyrimai rodo, kad tarša į kitas savivaldybes neišplito. Pavojingų medžiagų kiekiai viršyti tik kelių kilometrų atstumu nuo gaisravietės. Beveik pusei ūkių vėl leista tiekti pieną. Tačiau vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pabrėžia, kad gaisro padariniams likviduoti prireiks „milijoninių sumų“.

Chromo tarša uostamiestyje. Klaipėdos šiaurinėje miesto dalyje nustačius 12 kartų normą viršijančią taršą chromu, ekstremalioji padėtis nepaskelbta. Taip nusprendė Ekstremalių situacijų komisija.

Vilniaus apygardos teismas atmetė „Vyčio“ memorialo kūrėjų skundą, kuriuo prašyta atšaukti Lukiškių aikštės memorialo konkurse laimėjusį projektą „Laisvės kalva“. Teismas konstatavo, kad skulptoriaus Andriaus Labašausko kūrinys atitiko reikalavimus ir atmetė ieškovų teiginius, kad konkursas organizuotas neskaidriai. „Vyčio“ memorialo kūrėjų komanda teismo sprendimą skųs.

Lietuvių rankose – naujas vaistinis preparatas aritmijai gydyti. Po penkerius metus trukusių tyrimų Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai išrado naują vaistinį preparatą aritmijai gydyti. Jam naudojama kvapioji aniužė dažnai auginama kaip dekoratyvinis augalas. Preparatas kol kas neregistruotas, tačiau galimybe pirkti jo patentą domisi užsienio ir Lietuvos vaistų gamintojai.

Europos stebėtojai kaip nedemokratiškus ir tik formalius įvertino vakarykščius Baltarusijos rinkimus. Opozicija liko visai be vietų parlamente ir sako, kad balsavimas pavirtino, jog pakeisti valdžios rinkimais neįmanoma. Aliaksandras Lukašenka pripažino, kad demokratijos nevaidina ir remia savus kandidatus.

Rusija grąžino Ukrainai tris karo laivus, užgrobtus per susidūrimą Kerčės sąsiauryje, ir jie grįžta į Odesos uostą. Abi šalys ėmėsi žingsnių įtampai mažinti ir rengiasi prezidentų Vladimiro Putino ir Volodymyro Zelenskio susitikimui.

Latvija mini nepriklausomybės atkūrimo metines. Lietuvos vadovai pasveikino Latviją, mininčią šalies nepriklausomybės paskelbimo 101-ąsias metines. Sveikindamas Latviją, prezidentas Gitanas Nausėda sakė neabejojantis, kad bendromis vertybėmis grįsta lietuvių ir latvių draugystė tik stiprės ir atvers kelius naujoms iniciatyvoms kultūros, meno, mokslo ir verslo srityse.

Rekordiškai šiltas ruduo neša ne tik džiugesį. Rekordiškai šiltas ruduo pamažu baigiasi. Nors daug kas džiaugiasi tokia temperatūra, gausesniu egzotinių vaisių derliumi, klimatologai perspėja, kad visa tai – klimato kaitos padarinys. Dėl to mažai tikėtina, kad žiema bus šalta ir balta. Dėl klimato kaitos Lietuvoje gali atsirasti iki šiol šiltesniems kraštams būdingų parazitų, o čia jau esančių, pvz., erkių, gerokai padaugės.

Punios šilas – natūralių miško buveinių etalonas, bet ar pavyks jį išsaugoti? Vieno vertingiausių Lietuvos miškų – Punios šilo – gamtines vertybes neseniai tyrę Saugomų teritorijų tarnybos ekspertai teigia, kad šilas yra natūralių miško buveinių etalonas, o tinkamą apsaugą galima užtikrinti tik nevykdant jokios ūkinės veiklos. Tarnyba iki gruodžio 1-osios Aplinkos ministerijai pateiks Punios šilo apsaugos tikslų projektą.

Sportas. Lietuvos futbolo rinktinė sekmadienį prisiminė pergalės skonį, kai namuose 1:0 nugalėjo Naująją Zelandiją. Tiesa, tai buvo tik draugiškos rungtynės. Europos čempionato atrankoje Lietuvos rinktinė surengė blogiausią pasirodymą istorijoje. Lietuvos futbolo federacijos generalinis direktorius Edgaras Stankevičius situacijos į vatą nevynioja.

Žinia iš užsienio – Jonas Valančiūnas iš Toronto „Raptors“ negaus NBA čempiono žiedo.

Orai.

Ved. Jovita Vitkauskė.