Laba diena, Lietuva. Rekordiškai šilto lapkričio įtaka gamtai: daugės kenkėjų ir ligų, o ar neišnyks Lietuvoje žiema?

Darbo savaitę pradeda ir LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“. Jos pradžioje, kaip ir įprasta, trumpa svarbiausių lapkričio 18-osios naujienų iš Lietuvos bei pasaulio apžvalga. Šįkart ji – su Jovita Vitkauske.

Iškart po to – pokalbis aktualia tema. Atliekų tvarkymas: kokie yra siekiai, o kokia – realybė? Po gaisro Alytaus padangų perdirbimo įmonėje paaiškėjo, kad tokių įmonių mūsų šalyje netrūksta. Ar dėvėtų padangų kalnai byloja, jog pamažu tampame sąvartynu? Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vadovė Agnė Bagočiutė sako, kad Seime vyksta diskusijos apie tai, kad padangas reikia perdirbti, o perdirbus – gautas granules realizuoti.

Punios šilas – natūralių miško buveinių etalonas, bet ar pavyks jį išsaugoti? Vieno vertingiausių Lietuvos miškų – Punios šilo – gamtines vertybes neseniai tyrę Saugomų teritorijų tarnybos ekspertai teigia, kad šilas yra natūralių miško buveinių etalonas, o tinkamą apsaugą galima užtikrinti tik nevykdant jokios ūkinės veiklos. Tarnyba iki gruodžio 1-osios Aplinkos ministerijai pateiks Punios šilo apsaugos tikslų projektą. Šią vasarą aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sustabdė rezervato plėtrą, esą be sanitarinių kirtimų sengirė nunyks, tad dalis šilo, kaip ir dabar, gali turėti draustinio ar kitos mažiau saugomos teritorijos statusą. Tuo metu daugelis gamtosaugininkų, visuomenininkų reikalauja, kad visas Punios šilas taptų rezervatu.

Neramumai Honkonge: protestų pabaigos nematyti. Kelkimės į užsienį. Honkonge neramumai trunka jau beveik metus. LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktoriaus Igno Kinčino teigimu, protestų priežastys nesikeičia, keičiasi tik taikomos priemonės. Dar šį savaitgalį vyko rimti susirėmimai su policija: protestuotojai laidė akmenis, svaidė Molotovo kokteilius, šaudė strėlėmis. Pareigūnai taip pat atsakė smurtinėmis priemonėmis: tiek guminėmis, tiek tikromis kulkomis. Kokios baigties galime tikėtis šiame kruviname konflikte?

LRT pasakojimų apie signatarus cikle – pirmoji istorija. Toliau laidoje – žvilgsnis į Lietuvos istoriją. Pasitikdamas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmetį, visuomeninis transliuotojas pristato pasakojimų ciklą apie Aukščiausios Tarybos narius, 1990-ųjų kovo 11-ąją pasirašiusius dokumentą, sugrąžinusį valstybei nepriklausomybę. Signatarai pasakoja apie apie emocijas prieš trisdešimt metų: euforiją ir nerimą. Taip pat apie tai, kas juos džiugina ir neramina Lietuvos nueitame kelyje. Pirmasis pasakojimas apie signatarą, buvusį premjerą, dabar verslo konsultantą Aleksandrą Abišalą.

Svarbiausių nūdienos sporto įvykių apžvalga. Kokie buvo Lietuvos futbolo rinktinės metai? Taip pat – ir apie šalies krepšininkių situaciją. Po albanių įveikimo, Justės Jocytės debiuto ir euforijos – grįžimas į realybę bei pralaimėjimas sekmadienį 23 taškų skirtumų. Ar pateks lietuvaitės į 2021-ųjų Europos moterų krepšinio čempionatą? Dar viena žinia – apie kinų plaukiko Sun Yango teismą. Jei šis sportininkas bus diskvalifikuotas, tuomet yra tikimybė, kad mūsų šalies plaukikui Danui Rapšiui bus įteiktas šių metų pasaulio plaukimo čempionato bronzos apdovanojimas. Apie visa tai plačiau – su LRT sporto žurnalistu Mariumi Andrijausku.

Laidą tęskime ta pačia sporto, tik kiek linksmesne gaida. Tokijo olimpinės žaidynės pristatė savo talismanus – didžiaakius superdidvyrius. Ypatingų galių turintys futuristiniai veikėjai vadinami tradicijų ir naujovių kombinacijos simboliais. Tuo pačiu žaidynių organizatoriai tęsi savo pažadą, kad ši olimpiada bus pati inovatyviausia: jie pristatė ir minėtų talismanų robotus.

Iškart po to – pokalbis apie pasaulio politinį lauką. Studijoje vieši politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala. Šįkart eksperto akiratyje – savaitgalį kaimyninėje Baltarusijoje vykę parlamento rinkimai, Aliaksandro Lukašenkos Vakarams siunčiami signalai, proveržis Ukrainos kare, kurio – vis dar laukiama, ir socialinio tinklo „Twitter“ sprendimas uždrausti politinę reklamą.

Teismas atmetė ieškinį dėl memorialo Lukiškių aikštėje konkurso rezultatų. Kita aktualija – teismas nusprendė netenkinti ieškinio, kuriuo „Vyčio“ memorialo autoriai apskundė konkurso, kuriame nugalėjo Andriaus Labašausko projektas „Laisvės kalva“, rezultatus. Teismo salėje aidėjo šūksniai „Gėda!“, mat teisėjas, priešingai nei tikėjosi ieškinio iniciatoriai, ne tik nepaskelbė konkurso negaliojančiu, bet ir A. Labašauskui priteisė per 8 tūkst. eurų žalos. Plačiau apie tai – tiesiai iš Lukiškių aikštės.

Vienas ryškiausių tarpukario architektūros pastatų, Kauno centrinis paštas, ištuštėjo. Iš čia išsikėlė „Lietuvos paštas“, o pastatas netrukus turėtų būti parduodamas aukcione. Šiandien su juo atsisveikina kauniečiai: vieni darosi asmenukes, kiti prisimena asmenines istorijas. Detaliau pasakoja LRT TELEVIZIJOS reporterė Jūratė Anilionytė.

LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ besiridedant į pabaigą – dar viena aktuali tema: kokia rekordiškai šilto lapkričio įtaka gamtai? Ar neišnyks Lietuvoje žiema? Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros profesorius Arūnas Bukantis ramina: žiemos, nors ir bus šiltesnės, neišnyks, nes randamės netoli Arkties vandenyno ir Sibiro, iš kurių sulaukiame labai šaltų bei sausų oro masių. Tiesa, gamta gali susidurti su naujomis kenkėjų ir ligų rūšimis, atkeliaujančiomis iš šiltesnių kraštų.

Tęsiasi LRT RADIJO žurnalistų projektas „Keturi milijonai“. Šįkart jame – tiesioginis teletiltas iš Didžiosios Britanijos, kur lietuvius lanko Mindaugas Laukagalis ir Giedrė Čiužaitė. Mindaugo teigimu, Londone jiems prireikė pusantros paros, kol pagaliau tiesiog gatvėje išgirdo lietuvių kalbą. Iškart po šio trumpo pokalbio – Giedrės pašnekesys su Londono lietuvių katalikų ilgamečiu lyderiu Stasiu Kasparu, taip pat pokalbis su Britanijos lietuvių krepšinio lygos prezidentu Kęstučiu Dobrovolskiu.

Laidos pabaigoje – tradicinė socialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart ji – su LRT RADIJO žurnaliste Simona Vasiliauskaite.

Laidą veda Guoda Pečiulytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau