Panorama. Norvegijos premjerės padėka padėjus susigrąžinti Norvegijos pilietį po „šnipų mainų“: Lietuva yra puiki sąjungininkė ir tikra draugė

Lietuva su Rusija įvykdė „šnipų mainus“. Į Lietuvą, po kelerių metų kalinimo Rusijoje, sugrąžinti Jevgenijus Mataitis ir Aristidas Tamošaitis. Taip pat ir Norvegijos pilietis Frode Bergas. Jie iškeisti į Lietuvoje dėl šnipinėjimo nuteistą kadrinį Rusijos saugumo pareigūną Nikolajų Filipčenką ir Sergejų Moisejenką. Už sugrąžintą Norvegijos pilietį Lietuvai padėkojo šios šalies premjerė.

Alytuje susirinkę mokslininkai, aplinkosaugininkai, vandens tiekėjai ir savivaldybė nesutarė, kaip išvalyti užterštą vandenį. Nesutapus nuomonėms dėl skirtingų tyrimų rezultatų, nutarta, policijai prižiūrint, paimti naujus vandens mėginius ir tyrimus pakartoti keliose laboratorijose.

Gaivinama valstybinio banko idėja. Prezidentas pareiškė, kad apie tai verčia pradėti galvoti padėtis bankų sektoriuje. Valdančiųjų atstovo – Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko – teigimu, nacionalinis bankas ypač pasiteisintų regionuose, iš kurių išeina komerciniai bankai.

Elektros sinchronizacija. Iki šiandienos galiojo sutarimas, Baltijos šalių elektros tinklų atsijungimą nuo Rusijos ir sinchronizavimą su Europa įgyvendinti iki 2025–ųjų, tačiau prezidentūra šiandien ėmė raginti procesą spartinti. Situaciją iš naujo įvertinti esą verčia artėjantis Astravo atominės elektrinės paleidimas.

Agentūros išplatino Norvegijos premjerės Ernos Solberg padėką padėjus susigrąžinti Norvegijos pilietį Frode Bergą. Ji Lietuvą pavadino „puikia sąjungininke ir tikra drauge“, ir pridūrė, kad Norvegija išliks dėkinga.

Eliziejaus rūmai pranešė, kad gruodžio 9-ąją Paryžiuje vyks keturšalis susitikimas, skirtas taikiai sureguliuoti ginkluotą konfliktą Ukrainos rytuose, kur Rusijos remiami separatistai įsteigė apsišaukėliškas respublikas. Pirmą sykį akis į akį Pariužiuje susitiks Ukrainos ir Rusijos prezidentai Volodymyras Zelenskis ir Vladimiras Putinas. Susitikime dalyvaus Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Atstovų rūmų Žvalgybos komitete tęsiami JAV prezidento Donaldo Trumpo apkaltos svarstymai. Prie liudininkų stalo – buvusi ambasadorė Ukrainoje Mary Jovanovich. Ją prezidentas atleido iš posto, nes, kaip teigia Jovanovich, ji nepalaikė mėginimo spausti Ukrainos valdžią suteikti kompromituojančios medžiagos apie demokratų kandidato Joe Bideno sūnų.

Vilniaus apygardos teismas ėmėsi Neringos Venckienės skundo dėl jos suėmimo. Buvusi teisėja ir parlamentarė į posėdį neatvežta, jame nepasirodė ir jos advokatė. Teisme sprendimo laukė tik keliolika Venckienę palaikančių asmenų, budėjo ir keli policijos pareigūnai.

Pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumas. Kaune vykstančiame simpoziume dalyvaujantys užsienio universitetuose dirbantys mokslininkai sako, kad Lietuvos aukštosios mokyklose pernelyg uždaros ir tai stabdo progresą jose.

Ugniagesiai tikrina kaminus. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, kasmet dėl netvarkingų krosnių ir dūmtraukių Lietuvoje kyla apie 1,5 tūkstančio gaisrų, kuriuose žūsta apie 10 žmonių. Nors prasidėjus kūrenimo sezonui ugniagesiai jau trečius metus rengia prevencines akcijas, dalis gyventojų žiemą pasitinka nepasirengę. Maždaug pusė dar neturi ir dūmų detektorių.

Venecijos meras nurodė uždaryti šv. Morkaus aikštę, laukiama naujos potvynių bangos. Mieste budi pagalbos darbuotojai, pasirengę padėti patekusiems į bėdą dėl potvynio. Potvynio vanduo šiandien pakilęs maždaug pusantro metro, pučia stiprus vėjas.

Gausus sniegas sukėlė chaosą Prancūzijos pietryčiuose, žuvo vienas žmogus, o apie trys šimtai tūkstančių liko be elektros. Sudėtinga padėtis regione, kuriame yra Liono ir Grenoblio miestai. Dėl gausaus šlapio sniego virto medžiai, lūžo jų šakos, keliai sunkiai išvažiuojami, tai trukdo tvarkyti elektros perdavimo linijas.

Minint tapytojo Augustino Savicko šimtąsias gimimo metines – paroda „Dirbtuvė. Kūrinio genezė“. Vilniuje, nacionalinėje dailės galerijoje, atidaryta paroda, skirta Lietuvos tapybos klasiko Augustino Savicko 100-mečiui. Kuratoriai eksponuoja kelis šimtus Savicko darbų, o parodą sukūrė kaip menininko dirbtuvę.

Kretingos Viešpaties apreiškimo Švenčiausiajai Mergelei Marijai bažnyčioje baigtas restauruoti šventojo Pranciškaus altorius. Minint Mažesniųjų brolių Pranciškonų ordino atkūrimo Lietuvoje 30-metį, atnaujintą altorių bus galima išvysti jau šį sekmadienį per iškilmingas Mišias.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau