Veranda. Lukiškių kalėjimo praeitis ir vizijos: kokia laukia jo ateitis?

Vileišių rūmų paslaptys
Kelerius metus atvykėlis iš Rusijos, lietuvis Petras Vileišis karaliavo Vilniuje. Jo tikslas buvo pastatyti unikalią miesto rezidenciją. XX amžiaus pradžioje Vilniuje gyveno 120 tūkstančių žmonių, o Lietuva buvo Rusijos imperijos provincijos miestu, kurio pakraštyje, Antakalnio rajone per dvejus metus, iškilo neobarokinis Vileišių rūmų ansamblis.

Stiklas – pigiausia medžiags
Atrastas dar pries 4000 metų Mezopotamijoje stiklas tapo pagrindine šių laikų statybų medžiaga. Kol vieni juo bodisi ir kritikuoja, jog stiklo mūsų dienomis architektūroje per daug, architektai ir mokslininkai tikina, kuo ši medžiaga naudinga ir kaip ją derėtų vertinti.

Lukiškių kalėjimo praeitis ir vizijos
Viena seniausių įkalinimo įstaigų Lietuvoje, Caro Nikolajaus II laikus menantis Lukiškių kalėjimas, tardymo izoliatorius keičia savo likimą. Įkurtas Vilniaus centre, vietoje panaikintų totorių kapinių, praėjus 115 metų nuo pastatymo, buvo uždarytas. Pirmiesiems kaliniams modernus kalėjimas prilygo rūmams, o pati įkalinimo įstaiga buvo vienas progresyviausių keturaukščių statinių tuometėje carinėje Rusijoje.

Kabinetas – biblioteka – muziejus
Apie Vilniuje, Užupio viduryje jau metus veikiantį “Tartle” muziejų žino nedaugelis. Patekti į pastato teritoriją galima tik užsiregistravus. Tokia yra muziejaus steigėjo, kolekcininko Rolando Valiūno idėja. Tačiau tame pačiame pastate gyvenantis muziejaus įkūrėjas, teisininkas Valiūnas tik “Verandai” atveria privačias šeimos erdves, savo kabinetą – biblioteką, panašėjančią į meno kūrinių lobyną, prilygstantį muziejui.

Ved. Violeta Baublienė ir Aistė Mažutytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau