Labas rytas, Lietuva II d. San Fransiske – naujas priminimas apie klimato pokyčius: ant pastato sienos atsirado Thunberg portretas

Savaitgalį – literatūros festivalis „Vaikų knygų sala“. II lapkričio 15-osios LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ dalis prasideda spalvingu pokalbiu. Jame – kvietimas mažiesiems skaitytojams ir, žinoma, juos prižiūrintiems vyresnėliems nusikelti į „Vaikų knygų salą“ – literatūros festivalį, kuriame šiemet – dar daugiau paslapčių ir staigmenų. Šio renginio organizatorius Justinas Vancevičius žada, kad šio smagaus įvyko metu netrūks netradicinių knygų premjerų – leidiniai bus pristatomi įvairių pasirodymų metu. „Vaikų knygų saloje“ taip pat bus galima sutikti iliustruotoją Gretą Alice, vaikų rašytoją, LRT RADIJO laidos „Domas ir Tomas“ vedėją Tomą Dirgėlą, o taip pat ir iš Islandijos į Lietuvą atvykusį žurnalistą, rašytoją Eivar Tor Benediktsson. Visų jų mintys – tiesiai iš LRT TELEVIZIJOS studijos.

San Fransiske atsirado Gretos Thunberg portretas. Tęskime laidą su vaizdo siužetu iš užsienio. San Fransiske – naujas priminimas apie klimato pokyčius. Ant vieno pastato sienos nupieštas Gretos Thunberg portretas. Jo aukštis – 18 metrų. Portretą sukūrė gatvės menininkas iš Argentinos, siekiantis žmonėms priminti apie globalią problemą.

Grėsmė pagrindiniam Šv. Kūčių valgiui. Toliau – apie artėjančias šventes ir nepakeičiamą Šv. Kūčių atributą – žuvį. Tiesa, šį kartą ne apie galimų patiekalų gausą ar įvairovę, o apie jų galimą išnykimą. Anot gamtosaugininkų, būtent žuvys sparčiai nyksta ir yra viso labo 7 proc., kurioms rimtesnė grėsmė nekyla. Lietuvos gamtos fondo direktorius Edmundas Greimas teigia, jog prie to prisideda tiek klimato kaita, tiek neatsakinga žuvininkystė, kurios mastai sunkiai suvokiami. Lietuvos gamtos fondo žuvininkystės ekspertas Robertas Staponkus sako, kad lietuvių mėgiamoms silkėms pavojus nekyla, tačiau kaip yra su kitomis žuvimis? Čia į pagalbą galima pasitelkti žuvų gidą „Nyksta žuvys“ sąmoningam žuvies vartotojui. Jame šviesoforų signalų spalvomis pažymėta, kurias žuvis galime vartoti ir kurių geriau vengti. Tad prieš svarbiausią susitelkimo laikotarpį galime pagalvoti ne tik apie ant stalo būsimas, bet ir apie baigiančias išnykti iš pasaulio vandenynų žuvis.

Šilti Sandros Carrilo ir grupės „Los Gringos“ ritmai. Pats metas beprasidedantį savaitgalį pasitikti su muzika! Ne su bet kokia, bet su garsais iš saulėtosios Ispanijos ir Lotynų Amerikos. Pajudėti prie ekranų tikrai paskatins balsingoji S. Carrilo ir grupė „Los Gringos“. Jei norėtumėte daugiau – visai netrukus, dar šį penktadienį, šis kolektyvas surengs koncertą Šv. Kotrynos bažnyčioje Vilniuje, kur suskambės ispaniškos, kubietiškos, Karibų jūros regiono melodijos ir ritmai. Plačiau apie koncertą, leisiantį pajusti gaivaus vėjo dvelkimą po palmėmis, pasakoja renginio organizatorius Gintaras Kamsiukas.

Kino naujienos. O taip pat penktadieniai neįsivaizduojami be vakarų su filmais. Ta proga jau nuo šiandien kino teatruose galima išvysti aviuko Šono nuotykius kino juostoje „Aviuko Šono filmas. Fermagedonas“, į ekranus grįžtančius „Čarlio angelus“ bei istoriją apie legendinį „Ford“ automobilį. Jei iki kino teatro – toloka, galima pasilikti ir su LRT TELEVIZIJA. Lapkričio 17 d. čia bus galima išvysti juostą apie 1991-ųjų Lietuvą – filmą „Spec. Žvėrynas“.

Tęsiasi projektas „Keturi milijonai“. Nors šiandienos LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“ pamažu ridenasi į pabaigą, tačiau LRT RADIJO žurnalistų projektas „Keturi milijonai“, dedikuotas Pasaulio lietuvių metams, niekur nesiruošia sustoti. Jungtines Amerikos Valstijas, Lenkiją, Norvegiją ir Airiją jau aplankę reporteriai, Giedrė Čiužaitė ir Mindaugas Laukagalis, šįkart vyksta į Jungtinę Karalystę. Minėtame projekte debiutuojantis Mindaugas akcentuoja: didžiausias lūkestis – parodyti, kokie užsienio lietuviai yra skirtingi.

O laidos pabaigoje – tradicinė trumpa spaudos apžvalga (šįkart ji – su Audra Avižiūte), dar vienas Sandros Carrilo ir grupės „Los Gringos“ kūrinys bei konkursas žiūrovams su Aiste Plaipaite.

Laidą veda Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.