Panorama. Likus savaitei iki sukilėlių valstybinių laidotuvių pristatyta knyga „1863–1864 metų sukilėlių kelias į mirtį ir atgimimą“ (su vertimu į gestų k.)

Padangų gaisrą gesinę savivaldybės išlaikomi Alytaus ugniagesiai sako likę pamiršti. Iki šiol jiems niekas nesiūlė tikrintis sveikatos, nekalbėta ir apie 1000 eurų premiją, kurią jau gavo statutiniai. Vidaus reikalų ministrė sako, kad uždelsta dėl skirtingo pavaldumo. Bet ramina: padarius išimtį, bus tikrinama ne tik sveikata, bet ir išmokėtos premijos.

Trys LRT kalbinti chemikai sako, kad dioksinai, kurių po gaisro Alytuje rasta piene, negalėjo susidaryti tik degant padangoms. Tai gali reikšti, kad gaisravietėje degė ne tik jos, bet ir rūsiuose galbūt užsilikusios cheminės medžiagos. Gaisro vietoje prieš keliolika metų veikė, dabar jau bankrutavusios „Alytaus tekstilės“ taurinimo cechas, kuriame chemikalais buvo dažomi ar balinami audiniai. Anot chemikų, užsilikusios medžiagos galėjo tapti priežastimi, dėl kurios po gaisro buvo užnuodytas pienas. Ar visi chemikalai po „Alytaus tekstilės“ uždarymo buvo utilizuoti, negali pasakyti ir bankroto administratorius. Archyvuose turėjusių būti dokumentų nerado ir Alytaus savivaldybė.

Mažiausias išgyvenęs naujagimis. Kauno klinikų medikai didvyre vadina mažiausią savo pacientę – 22-ąją nėštumo savaitę gimusią ir 350 gramų svėrusią mažylę. Spalį turėjusi gimti mergaitė į pasaulį atėjo gegužę ir, pasak medikų, buvo suaugusio žmogaus delno dydžio. Pirmuosius mėnesius ji praleido Intensyviosios terapijos skyriuje, operuota vos 27 dienų. Dabar penkių mėnesių mergaitė sveria pusketvirto kilogramo ir artimiausiomis dienomis ją planuojama išleisti namo.

Socialinio būsto eilėje laukia per 10 tūkstančių šeimų ar asmenų. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministro, nors didžiųjų miestų savivaldybės turi sukaupusios lėšų būstams įsigyti ar remontuoti, visų finansinių galimybių tam neišnaudoja. Vilniaus miesto savivaldybė sako, kad lėšų negali įsisavinti dėl biurokratinių trukdžių.

Minint diabeto dieną priešais Sveikatos apsaugos ministeriją surengtas mitingas. Sergantieji diabetu piktinasi – šalis per mažai jais rūpinasi, o kompensacijos, skiriamos vaistams ir priemonėms, tėra simboliškos.

Laisvės premiją Seimo komisija siūlo skirti partizanui, kovotojui už laisvę Albinui Kentrai. Jis pašventė savo gyvenimą Lietuvos istorijos dokumentavimui, ypač daug Atgimimo metais, o Sausio 13-ąją Kentros filmuoti kadrai apskriejo pasaulį. Albinas Kentra būdamas 15 metų tapo partizanu, kalėjo lageryje.

Vokietija per plauką išvengė techninės recesijos. Nors prognozės buvo pesimistinės, oficiali statistika rodo, kad trečią šių metų ketvirtį didžiausia Europos ekonomika fiksavo vienos dešimtosios procento augimą. Į eksportą orientuotą Vokietijos ekonomiką gelbėjo vartojimas viduje, istoriškai žemas nedarbo lygis ir stiprus paslaugų sektorius.

Malaizijos avialinijų MH17 orlaivio katastrofą Ukrainoje tiriantys olandai skelbia turintys naujų duomenų, siejančių nelaimę su aukštais Rusijos pareigūnais. Olandų tyrėjai pranešė turintys perimtus pokalbius telefonu tarp pagrindinių bylos įtariamųjų ir aukštų rusų pareigūnų. Tyrėjai kviečia atsiliepti liudininkus, žinančius apie tai daugiau.

Trumpo apkaltos tyrimas. JAV prezidentui labiau rūpėjo kompromatas prieš politinį konkurentą Joe Bideną nei santykiai su Ukraina. Taip sako laikinasis amerikiečių ambasadorius Ukrainai Williamas Tayloras. Jo pateiktos detalės dar sutvirtina kaltinimus Trumpui spaudus Ukrainą dėl politinės naudos sau.

Moldovos parlamentas patvirtino naują mažumos Vyriausybę, kurią kontroliuos prorusiško šalies prezidento Igorio Dodono socialistų partija. Naujoji Vyriausybė suformuota užvakar parlamentui išreiškus nepasitikėjimą proeuropietiškos ministrės pirmininkės Maios Sandu koaliciniu kabinetu.

Teisingumo ministerija siūlo dekriminalizuoti mažiau pavojingus ekonominius, finansinius ir turtinius nusikaltimus, paliekant už juos tik administracinę atsakomybę. Pagal projektus, taip pat būtų panaikinama galimybė skirti įkalinimą už nusikaltimus, kuriais sukelta nedidelė žala. Teisingumo ministro teigimu, pakeitimai leistų sumažinti nuteistųjų skaičių, pagal kurį Lietuva išsiskiria iš kitų Europos šalių.

Ketvirtadienį Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad Vilniaus Ukmergės gatvėje, netoli „Panoramos“ prekybos centro, rasta apie 100 kilogramų sverianti aviacinė bomba. Po 20 valandos pradėta žmonių evakuacija iš prekybos centro „Panorama“.

Likus savaitei iki sukilėlių, rastų Gedimino kalne, valstybinių laidotuvių, Lietuvos nacionaliniame muziejuje pristatyta nauja muziejaus išleista knyga „1863–1864 metų sukilėlių kelias į mirtį ir atgimimą“.

Ved. Marijus Žiedas.

Su vertimu į gestų kalbą.