Laba diena, Lietuva. Turistė Vaiva iš potvynių apsemtos Venecijos: dabar čia vyrauja guminių batų mados

Trumpa šiandienos naujienų apžvalga. Lapkričio 14-osios LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“ tradiciškai prasideda nuo trumpos svarbiausių nūdienos Lietuvos bei pasaulio aktualijų apžvalgos. Šįkart pastarąsias apžvelgia Ignas Andriukevičius.

Ar Alytuje degė ne tik padangos? Toliau laidoje – gaisro Alytuje ir jo pasekmių tema. LRT Tyrimų skyrius pakalbino keletą chemikų, įvertinusių tai, kas degė Alytuje. Jie nuogąstauja, kad degusioje teritorijoje esančiuose sandėliuose galėjo būti laikomi ir chemikalai. Šiuos svarstymus sustiprina ir tai, kad, kaip sako LRT Tyrimų skyriaus žurnalistė Rūta Juknevičiūtė, degusioje teritorijoje iki 2007 m. veikė taurinimo cechas, o po įmonės „Alytaus tekstilė“ bankroto galimai ne visos cheminės medžiagos buvo utilizuotos. Iškart po pokalbio – ir šia tema parengtas LRT TELEVIZIJOS reporterių siužetas.

Valstybinių įmonių vaidmuo šalies biudžete. Lietuvoje šiuo metu yra 54 valstybės valdomos įmonės, kurių turtas siekia beveik 10 mlrd. eurų. Kiek pastarosios suteikia naudos šaliai? „Swedbank“ vyriausiojo ekonomisto Nerijaus Mačiulio teigimu, ne taip jau ir mažai. Pasak eksperto, Vyriausybė tikisi, kad šios įmonės iki metų pabaigos į valstybės biudžetą sumokės 200 mln. eurų pelno mokesčio ir dividendų. Tiesa, stiebtis dar tikrai yra kur.

Arti stebuklo: Kauno gydytojų rankose – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje. Kauno klinikos šiandien pranešė, kad prieš kurį laiką ligoninėje gimė vos 22 gestacijos savaičių mergaitė, svėrusi vos 350 gramų. Ji – mažiausias išgyvenęs naujagimis šalyje, taip pat vienintelė tokia išgyvenusi mergaitė pasaulyje. Kauno klinikų Naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vadovė Ilona Aldakauskienė sako, kad mažylės gelbėjimo procese teko priimti daug sunkių sprendimų – specialistė net neabejoja intensyviai dirbusios komandos, nuo slaugytojų iki gydytojų, profesionalumu.

Pirmieji žingsniai Donaldo Trumpo apkaltos link. Kelkimės į užsienį. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) prasidėjo vieši prezidento D. Trumpo apkaltos svarstymo klausymai. Pasak LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktoriaus Aurimo Piečiukaičio, pirmieji pasisakymai vakar sufleruoja, kad Ukraina, kurios prezidentui Volodymyrui Zelenskiui, kaip spėjama, daryti spaudimą bandė D. Trumpas, yra didžiųjų politinių žaidimų objektas. Žurnalisto teigimu, iki Naujųjų metų turėtų būti aišku, ar D. Trumpui bus surengta apkalta.

Nauji Kinijos užmojai kosmoso varžybose. Iš JAV – į kosmosą, na, bent jau tariamai. Kinijos kosmoso agentūra išbandė zondo, kitamet nusileisiančio Marse, pajėgumus. Misiją Marse planuojanti antroji pagal dydį pasaulio ekonomika nepraleido progos apie savo potencialą kosmoso varžybose priminti ir pasauliui. Į zondo bandymą sukviesti ambasadoriai ir diplomatai iš 19 šalių. Kinijos kosmoso programos stiprėjimą ypač atidžiai seka JAV. Šalis iki šiol laikoma kosmoso tyrimų lydere.

Gimtadienis! Tęskime laidą su smagia žinia – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka mini 100-mečio jubiliejų! Apie šio vakaro šventę plačiau pasakoja į LRT TELEVIZIJOS studiją užsukęs šios bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas. Jis taip pat prasitaria, kad tikroji bibliotekos įkūrimo diena – ne lapkričio 14-oji, o gruodžio 20-oji. R. Gudauskas džiaugiasi, kad žmonių čia – visada apstu, kada beužsuktum.

Vokietija: Berlyno siena griuvo, bet ar su ja – ir visi to meto Vokietijų skirtumai? Praėjusią savaitę per pasaulį nuaidėjo Berlyno sienos griuvimo 30-metis. Ar griūtis visiškai suvienijo dvi Vokietijas, o galbūt vis dar yra skirtumų tarp šios šalies rytų ir vakarų? Atsakymo į šį ir kitus klausimus ieškome kartu su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesore dr. Violeta Davoliūte. Ekspertės teigimu, viena vertus, tas 30-metis žymi didelę sėkmę, tačiau tuo pačiu esti ir nemažai skirtumų.

Venecijoje – guminių batų mados. Dar viena „Laba diena, Lietuva“ kelionė. Šįkart – į didžiausių per 50 m. potvynių kamuojamą Veneciją. Čia viešinti turistė Vaiva Zemkauskaitė juokauja, kad šiame mieste dabar vyrauja guminių batų mados. Dar šįryt ji vaikštinėjo San Marco aikštėje, kurią užplūdusio vandens lygis siekė bent 40 cm.

Išrinktas Laisvės premijos laureatas. Žinia iš Seimo – jis šiandien išrinko Laisvės premijos laureatą. Juo paskelbtas laisvės kovotojas, metraštininkas Albinas Kentra, šiemet švenčiantis garbingą 90 m. jubiliejų. Laisvės premijos komisijos pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė prasitaria, kad iš viso buvo 7 kandidatūros. Nors kai kurie iš kandidatų – geriau matomi ir girdimi viešojoje erdvėje, A. Kentra pasirinktas kaip nuosekliai istorinės atminties įamžinimo klausimais dirbusi persona.

Koks ketvirtadienis be orų prognozės? O jeigu ji – dar ir puiki? Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos vyriausiosios specialistės Izoldos Marcinonienės teigimu, šiluma kol kas nesitraukia. Tiesa, vyraujantys vėjai – gana nerimastingi ir keičiantys kryptį. Kas laukia toliau, t. y. savaitgalį ir ateinančią savaitę? Detaliau – tiesiai iš LRT TELEVIZIJOS studijos.

Laidos pabaigoje – tradicinė socialinių tinklų naujienų apžvalga. Šįkart joje: Medžioklės įstatymo pakeitimų atgarsiai, kritika žurnalui „Žmonės“, besitęsianti istorija dėl mokesčių ir jautri kalėdinė reklama. Naujienas šįkart apžvelgia Lina Patskočimaitė.

Laidą veda Deividas Jursevičius.