Panorama. Uostamiestyje tikrinami miestiečių augintų daržovių ir vaisių mėginiai, vieno rajono derliaus patariama nevalgyti (su vertimu į gestų k.)

Gaisro padangų perdirbimo gamykloje Alytuje gesinimui naudotas vanduo toliau lieka galvos skausmu aplinkosaugininkams ir savivaldybei. Aplinkosaugininkai paskaičiavo, kad per gaisrą naudotą ir nevalytą vandenį leidžiant į Nemuną tarša vertinama 800 tūkstančių eurų. Aplinkos ministras ramina, kad už papildomą taršą baudą turėtų mokėti ne įmonė „Dzūkijos vandenys“, nevalę užteršto vandens, o padangų perdirbimo įmonės „Ekologistika“ savininkas. O kaip išvalyti talpyklose sukauptą ir iš gaisravietės rūsių išpumpuotą užterštą vandenį, sprendimus planuojama pateikti penktadienį.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius spalio mėnesį Abu Dabyje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, dalyvavęs pasauliniame kelių kongrese, vakarieniavo už Lietuvos automobilių kelių direkcijos lėšas, skelbia portalas 15min.lt. Pasak 15min.lt, už vakarienę Abu Dabio restorane ministras susimokėjo ne pats – tai padarė Kelių direkcijos vadovas Vitalijus Andrejevas. Direkcijos atstovė Aušra Ramoškaitė pranešė, kad tai buvo pirmas kartas per dvejus pastaruosius metus, kai ministerijos prašymu vakarienė apmokėta direkcijos lėšomis – už devynių asmenų vakarienę sumokėta 713 eurų.

Šiemet norinčiųjų pasiskiepyti nuo gripo kai kuriose gydymo įstaigoje dvigubai daugiau nei pernai. Pasak medikų, nemokamos gripo vakcinos pasiekė dar ne visas poliklinikas, tačiau ir jas gavusios skundžiasi, kad skiepų liko vos kelioms dienoms. Sveikatos apsaugos ministras sako, jog valstybės lėšomis nupirkta beveik 145 tūkstančiai vakcinų ir papildomai įsigyti neplanuojama.

Tuštėja Lietuva, mažėja ir bankų skyrių. Bankų teigimu, išlaikyti patalpas ir darbuotojus regionuose neapsimoka, be to, visas pasaulis skaitmenizuojasi ir dalis žmonių tvarkyti reikalų jau nebenori vykti fiziškai. Apklausa rodo, kad pasimatyti akis į akį su banko darbuotoju svarbu beveik pusei šalies gyventojų. Valdančiųjų atstovas siūlo išeitį – kad bankų skyrių ir bankomatų nykimą atstotų Lietuvos paštas, tapęs valstybiniu banku. Lietuvos banko teigimu, pirmiausia būtina analizė, kiek jis duotų naudos ir kiek kainuotų valstybei.

Vilniaus apygardos teismas tęsia „MG Baltic“ politinės korupcijos bylos nagrinėjimą. Trečiadienį teismas tęsė koncerno „MG Baltic“ teisininko, buvusio koncerno valdybos nario Romano Raulynaičio apklausą, į teismą taip pat atvyko ir koncerno „MG Baltic“ savininkas bei vadovas Darius Mockus. Į „MG Baltic“ politinės korupcijos nagrinėjimą Vilniaus apygardos teisme trečiadienį atvykęs koncerno „MG Baltic“ prezidentas D. Mockus patvirtino, kad per kitus asmenis yra gavęs prezidentės Dalios Grybauskaitės prašymą, kad ji koncerno valdomoje žiniasklaidoje būtų nušviesta palankiau.

Lietuva Briuseliui pasižadėjo iki 2030–ųjų įgyvendinti konkrečius kovos su klimato kaita tikslus, o priemonių planą, kurį Vyriausybė šiandien ėmėsi svarstyti, reikia pateikti jau iki metų pabaigos. Tačiau Seimui atmetus Vyriausybės siūlytus taršos mokesčius, Lietuvos įsipareigojimams kyla pavojus, jų neįgyvendinus, Europos Komisijai gali tekti mokėti 300 milijonų eurų baudą.

Uostamiestyje tikrinami klaipėdiečių augintų daržovių ir vaisių mėginiai. Tyrimai pradėti, kai šiaurinės miesto dalies dirvožemyje nustatyta, kad chromo koncentracija vietomis normas viršija ir po 12 kartų. Kol laukiama tyrimų rezultatų, gyventojams rekomenduojama nevalgyti šiame rajone užauginto derliaus.

Su „valstiečių“ frakcija trečiadienį susitikę mokytojų atstovai neketina taikstytis. Nors valdžia žada, kad darys viską, kas įmanoma, kad įsipareigojimai būtų vykdomi, mokytojai neskuba tikėti pažadais. Jau aišku, kad lapkričio 28-ąją vyks trumpalaikis mokytojų streikas. Jis truks nuo 8 iki 10 val.

Kongreso Atstovų rūmų žvalgybos komitete prasidėjo pirmi per televiziją transliuojami vieši Amerikos prezidento apkaltos svarstymai. Tai pavojingiausias Donaldo Trumpo išbandymas per trejus jo prezidentavimo metus. Atstovų rūmuose vyraujantys demokratai, kaip teigia, surinkę įrodymų per kelias savaites truksiančius klausymus sieks įrodyti, kad Donaldas Trumpas piktnaudžiavo savo postu, spausdamas Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį inicijuoti pagrindiniu Trumpo konkurentu kitais metais vyksiančiuose rinkimuose laikyto Joe Bideno sūnaus Hunterio veiklos Ukrainos dujų bendrovėje tyrimą.

Veneciją siaubia didžiausias per daugiau nei pusšimtį metų potvynis. Žuvo du žmonės, o vandens lygis šiandien pakilęs daugiau nei pusantro metro, bet prognozės žada, kad per artimiausias dienas nuslūgs.

Vilniuje, kino teatre „Forum Cinemas. Vingis“, įvyko nacionalinė filmo „Valstybinės laidotuvės“ premjera. Nuo kitos savaitės filmas pradedamas rodyti šalies kino teatruose.

Griauti ar palikti – pastaruoju metu dažnai tenka politikams, paveldosaugininkams, visuomenininkams, teisininkams ir eiliniams piliečiams nuspręsti, ką daryti su abejonių dėl savo veiklos sukėlusių asmenybių įamžinimo. Menininkai siūlo į šį klausimą leisti atsakyti būtent jiems ir senus nomenklatūrinius objektus pritaikyti viešosioms erdvėms.

Ved. Marijus Žiedas.

Su vertimu į gestų kalbą.