Laba diena, Lietuva. Į popiežių gyvenimą – per kitokius akinius: kodėl popkultūroje populiarėja religiniai serialai apie Vatikaną?

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ eteryje – naujausių žinių ir būsimų temų apžvalga su Jovita Vitkauske ir laidos vedėja Guoda Pečiulyte.

Įsigaliojus įstatymui, detalizuojančiam prezidento teisę suteikti malonę šnipų mainų atveju, trečiadienį į posėdį susirinkusi malonės komisija apsisprendė dėl rekomendacijų šalies vadovui. Prezidentūroje posėdžiavusios Malonės komisijos sprendimai nėra viešinami. Ji sprendė 123 nuteistų asmenų malonės prašymus, kurių vardai ir pavardės nėra skelbiamos tai pat. Apie tokią procedūrą, malonę ir amnestiją bei kuo šie 2 komponentai skiriasi tarpusavyje – pokalbis su VU Teisės fakulteto docentu Gintautu Sakalausku.

Kodėl, viena vertus, tikėjimas ir religija tampa asmeniniu kiekvieno reikalu, tačiau kita vertus – visuomenėje kyla susidomėjimas religinėmis organizacijomis: kuriami filmai, serialai, kurių pagrindinė tema – religinė? Kaip skirtinguose žanruose atskleidžiamas Vatikano gyvenimas, kuris įdomus kiekvienam? VDU profesorė Milda Ališauskienė atsako į visus klausimus, tarp kurių ir krikščionybės aukščiausių vadovų pozicija – ar serialuose ir filmuose matomos pedofilijos ar skandalingos temos yra kritikuojamos?

Vietų, kur fiziškai galima ateiti į kredito įstaigas, Lietuvoje per 8 metus sumažėjo pusiau, o jei pažvelgsime į banko skyrių/padalinių skaičius, ten matysime jų dar mažiau. Kaip žmonės vertina tai, kad vietų, kur fiziškai atlikti bankinius ar kredito įstaigų darbus lieka mažiau? Apie tai – „Spinter tyrimų“ vadovas Ignas Zokas, kuriuo nuomone visuomenė šiuo klausimu susiskaldžiusi į 2 puses.

VUL Santaros klinikų vaikų ligoninės pulmonologė Sigita Petraitienė studijoje kalbėjo apie populiarėjančias peršalimo ir viršutinių kvėpavimo takų ligų priemones – druskų kambarius ir inhaliacijas. Anot jos, šie metodai negali būti pirmoji pagalba peršalus, mat pirmiausiai seka užburkusios nosies išvalymas bei ryklės skausmo malšinimas. Tačiau kuriuo metu tokio tipo gydymai gali būti taikomi susirgus?

Londono transporto muziejus miesto svečius kviečia susipažinti su seniausia pasaulyje požeminio metro sistema. Tuneliais pirmieji traukiniai riedėti pradėjo prieš beveik 160 metų. Per ilgą gyvavimo istoriją metro sistema tarnavo ne tik kaip susisiekimo tinklas. Antrojo pasaulinio karo metais požeminės stotelės virto prieglobsčiu nuo krentančių bombų.

Kai prieš beveik 30 metų buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė, emigranto kelią pasirinko beveik milijonas tautiečių. Siekiant juos susigrąžinti, kuriamos įvairios programos, tačiau, ekspertų teigimu, didžiausias stabdys grįžti – nuolat kaitaliojama mokesčių sistema ir nemažėjanti biurokratinė našta, o ir kuriamos programos daugiausia orientuotos tik į motyvuotus talentus. Su liepsnomis kovoti Ugniagesių gelbėtojų mokykloje mokosi ir Remigijus. Jis, žmona bei 2 sūnūs tarp daugiau nei 16 tūkstančių lietuvių, kurie pernai grįžo namo. Jungtinėje Karalystėje praleidęs daugiau nei 10 metų, šiandien jis – būsimas ugniagesys gelbėtojas, galų gale įgyvendinantis savo svajonę.

Bloga žinia Lietuvos darbo vietų plėtrai – visame pasaulyje žinomas automobilių gamintojas „Tesla“ savo gigafabriką nusprendė įkurti kitoje automobilių gaminimo šalyje – Vokietijoje. Užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius priminė, jog Lietuvos žaidėjų asociacija bandė Eloną Muską įtikinti savo fabriką įkurti netoli Kauno įspūdingu vaizdo įrašu, kuriame jie pastato tokią gamyklą žaidime „Minecraft“, pats Elonas teigia, kad nors lietuviai rado kelią į jo širdį, vokiečiai rado geresnį kelią – į jo piniginę.

Lapkričio 14-ąją minėsime Tarptautinę diabeto dieną, kurią medikai palydės akcija „Cukrinė širdis“. Endokrinologų draugijos prezidentė Birutė Žilaitienė teigė, kad šiai akcijai susivienijo 3 draugijos, o tikslas – atkreipti dėmesį į 2 ligų grupes: cukrinio diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų ryšį, o tai pat skirti kuo didesnį dėmesį, siekiant reguliariai tikrintis tiek pacientus, tiek pačius medikus.

Baigėsi ilgiau nei įprastai trukusi navigacija vidaus vandens keliais arba kitaip – laivybos sezonas. Nors sausra džiovino upių vagas, sakoma, kad sezonas buvo aktyvus, netgi aktyviausias per pastarąjį dešimtmetį. Vandens stygius kiek trukdė krovinius plukdyti Nemunu, tačiau planuojami pokyčiai tikimasi sureguliuos vandens lygius. Apie pokyčius, sunkumus bei visą sezoną plačiau pasakojo Vidaus vandens kelių direkcijos generalinis direktorius Vladimiras Vinokurovas.

Naujausios technologijos vis dažniau naudojamos ir maisto gamyboje. Pastaruoju metu ypač madinga gaminti trimačius desertus. Apie pusšimtį tokių skanėstų iš želė pagaminę būsimieji Šiaulių konditeriai sako, kad desertai prilygsta meno kūriniams.

Laidą užbaigia socialinių tinklų apžvalga su Simona Vasiliauskaite.

Ved. Guoda Pečiulytė.