Labas rytas, Lietuva I d. Užsisėdėti vienoje darbo vietoje – pavojinga: stoja smegenų vystymasis, panašėjama į „dinozaurą“

Lapkričio 12-oji, antradienis. „Labas rytas, Lietuva“ komandą rytą pradeda su jumis ir mini šiandien švenčiamą naminės vištienos sriubos dieną.

Spaudos apžvalga. Naujausias ir įdomiausias publikacijas pristato Gabrielė Kloniūnaitė.

Konkursas „Kur giria žaliuoja“. Bene vienintelė vieta, kur vienoje erdvėje muzikuoja ir chorai, ir pučiamųjų instrument orkestrai visada buvo dainų šventė. Tačiau prieš ketverius metus situacija pasikeitė – Panevėžio rajone imtas organizuoti kompozitoriaus Juozo Gudavičiaus vardo konkursas, vienijantis ir chorus, ir orkestrus.

Rubrika „Jaukūs namai“. Namuose svarbu ne tik jaukumas, bet ir logika – tuomet čia gera ilsėtis. Taip tikina šio ryto „Jaukių namų“ pašnekovė, architektė Jurgita Ambraškaitė. Užsukime į jos projektuotą interjerą, skirtą jaunos šeimos gyvenimui. Dievas myli detales – taip architektė nusako šio naujo įgyvendinti interjero projekto esmę. Architektė įsitikinusi – gyvenimo detalės, maži įpročiai ir niuansai veda į priekį, o daug dirbantiems žmonėms, kaip šio būsto gyventojams, namuose nori patogumo, jaukumo ir minkštumo.

Šiandien minima plaučių uždegimo diena: kokiu tikslu ji minima ir ką reikėtų žinoti apie šią klastingą ligą? Studijos viešnia šeimos gydytoja Irena Balčiūnienė pasakoja, kad tai paplitusi ir vis dar klastinga liga – nepaisant šiuolaikinių gydymo galimybių,ligos atvejai gali baigtis mirtimi. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, mirtingumas dėl šios ligos yra trečioje vietoje, sergamumas – gan dažnas, kasmet 1 iš 100 žmonių suserga plaučių uždegimu. Pagrindinis šios dienos tikslas – gerinti visuomenės supratimą apie šią ligą ir priminti galimas profilaktines priemones.

Užsisėdėti vienoje darbo vietoje – pavojinga. Anksčiau buvo galvota, kad smegenys yra kaip kompiuteris – nekintančios ir pastovios, tačiau šiandieniniai neuromokslinių tyrimų duomenys rodo ką kita: smegenys vystosi visą gyvenimą, žmogus iki pat mirties kuria naujas neuronų jungtis. Tad natūralu, kad smegenis būtina nuolatos stimuliuoti, kadangi būtent naujos veiklos leidžia joms vystytis: nepraturtinant savo kasdienybės, įsisukus į rutiną, užsisėdėjus vienoje darbo vietoje atsiranda automatizmas, kuris nesudaro galimybės smegenims vystytis. Būtent darbo keitimas, įrodymas, kad galiu dirbti kitur ir kitaip, itin suaktyvina smegenis ir jų veiklą. Apie tai pasakoja žmogiškųjų išteklių ekspertė dr. Alisa Miniotaitė.

Rubrika „Kalendorius“. Šią dieną 1929-ais metais gimė legendinė amerikiečių aktorė Grace Kelly. Ši aktorė nuo mažens tvirtai žinojo, kad nori tapti aktore – savo karjerą ji pradėjo dvidešimties, o po trejų metų jau buvo žinoma visame pasaulyje. Vaidmenys kine anksti jai atnešė „Auksinių gaublių“ ir „Oskarų“ statulėles. Anksti prasidėjusi, jos aktorės karjera baigėsi vos 26 metų. Kelly ištekėjo už Monako princo, todėl turėjo sustabdyti karjerą kine. Mūza laikytą aktorę kino režisierius Alfredas Hitchcockas dar tikėjosi išvysti savo kurtuose filmuose, bet jos įtikinti nepavyko. Grace Kelly yra laikoma viena geriausių klasikinio Holivudo kino aktorių.

Dar viena spaudos apžvalga ir I dalies pabaiga.

Ved. Ignas Krupavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau