Laba diena, Lietuva. Lietuvos pasirengimas ekstremalioms situacijoms: vien gaisrų kyla penkiskart daugiau nei ES vidurkis

Teismas sprendžia dėl Venckienės. Jos suėmimo dar dviem mėnesiams prašantis prokuroras sako matantis grėsmę, kad Venckienė vėl ims slapstytis. Sprendimą, ar pratęsti suėmimą, Kauno apylinkės teismas skelbs rytoj 11 valandą. Į teismą atvežta Venckienė į žurnalistų klausimą, kaup jaučiasi, trumpai atsakė - gerai. Vakar iš Jungtinių Valstijų grąžinta buvusi teisėja ir Seimo narė šįryt jau apklausta.

Valstybės pasirengimas ekstremalioms situacijoms. Po gaisro Alytuje šalyje pradedamas planinis auditas – auditorių nuomone, šalies pasirengimas yra nepakankamas. Vidaus reikalų ministrė sako, kad norint išvengti panašių nelaimių kaip minėtas gaisras, reikia gerinti institucijų bendradarbiavimą. Studijoje – Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė, komentuojanti situaciją šalyje.

Situacija Lietuvos pašte. Viskas prasidėjo nuo praeitos savaitės, kai Susisiekimo ministras netikėtai nusprendė atleisti Lietuvos pašto valdybą. Po šio sprendimo iškilo pavojus pensijų išnešiojimui. Situaciją šiandien skubiai aptarė Seimo ekonomikos komitetas, šio komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Kreivys – studijoje. Susisiekimo ministro Jaroslav Narkevič komentaras.

Berlyne – dėmesys Baltijos keliui. Artėjant Berlyno sienos griuvimo 30-tmečiui, vokiečiai ėmė diskutuoti apie jų pamirštas svarbias istorinės mozaikos detales, turėjusias įtakos Europos padalijimo pabaigai. Vokiečiai pripažįsta niekada pakankamai dėmesio neskyrę svarbiam istoriniam įvykiui – Baltijos kelio fenomenui. Tačiau dabar tai keičiasi.

Italijoje – protestai prieš šernus. Problema tarptautinė – nuo šernų ir jų platinamų ligų ginasi visos šalys, tačiau Italijoje ji yra ypač aštri. Vykstantis protestas yra didžiausias Italijos istorijoje protestas, siekiant atkreipti dėmesį į šernų daromą žalą. Situaciją Italijoje komentuoja užsienio naujienų redaktorius Vykintas Pugačiauskas.

Vandenynuose – žvejybos įrangos kapinės. Į pasaulio vandenynus kas minutę išpilama po sunkvežimį šiukšlių. Aplinkosaugininkai skaičiuoja, kad dešimtadalį plastiko atliekų sudaro į gelmes nugrimzdusi žvejybos įranga. Tinklai, virvės, gaudyklės ne tik teršia, bet ir tampa mirtinais spąstais vandenynų gyventojams.

Seimui pristatomos naujos „valstiečių“ pataisos dėl automobilių taršos mokesčio – jis būtų mokamas tik vieną kartą: pirmąkart Lietuvoje registruojant automobilį. Jo dydis svyruotų nuo 18 iki 760 eurų. Ekonomistai teigia, kad šis mokestis neduos tiek naudos, kiek iš jo tikimasi. Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Valiaus Ąžuolo teigimu, nors praeitas planas Seime nebuvo patvirtintas, įsipareigojimai Europos Sąjungai išlieka, todėl tam tikros priemonės dėl taršos mažinimo turi būti priimtos.

Berlyno sienos griūties 30-metis. Vokietijos sostinei minint jau trečią dešimtmetį nuo Berlyno sienos griuvimo, išsaugotų jos likučių lieka vis mažiau. Tačiau vienas išlikęs sienos gabalas atskleidžia kaip niekad daug detalių apie jos istoriją. Apie tai – reporterio Augustino Šemelio pokalbis iš Berlyno su rašytoja, žurnaliste ir gide po Berlyną Lina Neverbickiene.

Pasaulyje sparčiai nyksta žuvų ištekliai. Pasaulio žuvų ištekliai, maitinantys šimtus milijonų žmonių, nyksta. Lietuvos gamtos fondo atstovai sako, kad jeigu situacija nesikeis, žuvų ištekliai sumažės tiek, kad parduotuvėse gali tekti už žuvies kilogramą mokėti dešimteriopai daugiau nei dabar ir, pavyzdžiui, už jūrinio ešerio kilogramą gali tekti mokėti beveik 200 eurų.

Orų prognozė. Apie visą lapkritį šnekėti sunku, bet pirmosios 7 dienos – gerokai šiltesnės nei įprastai. Temperatūra daug kur viršija 10 laipsnių šilumos. Šiandien Lietuvą slėgs tingus žemo slėgio sūkuriukas, kuris atneš nemažai debesų, šiek tiek palis, bet temperatūra kils iki 6-11 laipsnių.

Žmogaus organizmas ir šaltis. Lietuvos sporto universiteto mokslininkai dvejus metus tyrė, kaip žmogaus organizmas pripranta prie šalčio, ir jų patarimas artėjant žiemai – kasdien apsiprausti vėsiu, maždaug 15 laipsnių, vandeniu. Sako, tokios maudynės neturėtų būtų ilgos – užtenka pusės minutės ir po savaitės šaltis taip nesikandžios, o patys būsite sveikesni.

Gilios alpių rago tradicijos. Alpių rago gerbėjai kasmet renkasi į Šveicarijos Valė kantoną – čia vyksta ne tik alpių rago pūtimo varžybos, bet ir įvairūs paradai bei koncertai. Alpių ragas – tradicinis Šveicarijos alpių instrumentas, tai 3,5 metro ilgio ūbaujantis instrumentas. Į renginį atvyksta ne tik šveicarai, bet ir kitų šalių gyventojai.

Socialinių tinklų naujienos. Jas apžvelgia Karolina Panto.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau