Labas rytas, Lietuva I d. Vyrams sirgti skrandžio vėžiu rizika yra kur kas didesnė nei moterims: dažno klausimas būna „kodėl man“?

Lapkričio 7-oji, ketvirtadienis. „Labas rytas, Lietuva“ komanda sveikinasi dar vieną rudens rytą.

Šiandien minima juodojo šokolado su migdolais diena.

Spaudos apžvalga. Naujausias ir aktualiausias publikacijas pristato Audra Avižiūtė. Portale LRT.lt šį rytą skaitykite „Studentai oficialiai galės tapti bedarbiais – galės pretenduoti į išmokas, tačiau baiminamasi apgaulių“.

Sauliaus Damulevičiaus paroda. Ką reiškia būti fotografu kalnuose? Dažniausiai tai, kad kitų alpinistų liksi nesuprastas. Taip teigia žinomas alpinistas, keliautojas, fotografas Saulius Damulevičius. Pasak pašnekovo, vaizdai kalnuose išskirtiniai, o tarp alpinistų fotografų nedaug – vien dėl profesionalios technikos svorio. Aukščiausias pasaulio viršukalnes pasiekiantis Saulius pristato pirmąją personalinę parodą iš kalnų.

Įdomybės iš pasaulio. Vienoje Bruklino sporto salių – neįprastas vaizdas. Čia beveik kasdien sportuoti ateina 80-metis vyras. Jacinto Bonilla treniruojasi profesionaliai, dalyvauja varžybose. Sportu 80-metis pradėjo užsiimti prieš 10 metų. Aplinkiniai sako, kad jis – geriausia motyvacija sportuoti.

„Euromaxx“: korsikietiškas pirštų žaidimas. Ar esate girdėję apie žaidimą „Morra“? „Euromaxxo“ reporterė Meike Kruger specialiai dėl jo važiavo į Korsiką, kur vyko šio žaidimo Pasaulio čempionatas. Tai seniausias ir triukšmingiausias pasaulio žaidimas, populiarus Viduržemio jūros pakrantėje.

Orų prognozės. Apie visą lapkritį šnekėti sunku, bet pirmosios 7 dienos – gerokai šiltesnės nei įprastai. Temperatūra daug kur viršija 10 laipsnių šilumos. Šiandien Lietuvą slėgs tingus žemo slėgio sūkuriukas, kuris atneš nemažai debesų, šiek tiek palis, bet temperatūra kils iki 6-11 laipsnių.

Pokalbis apie sveikatą. Šiandien studijoje kalbamės apie skrandžio vėžio riziką su Nacionalinio vežio instituto gydytoju onkologu Rimantu Baušiu. Jo teigimu, skrandžio vėžys yra penktoje vietoje pagal sergamumą ir trečioje vietoje pagal mirčių skaičių. Šis vėžys neturi speficinių simptomų, kurie būtų būdingi tik jam, todėl labai sunku jį atrasti ankstyvoje stadijoje.

Rubrika „Kalendorius“. Europoje pirmoji dainų šventė surengta 1843 m. birželio 25 d. Šveicarijoje, Ciuricho miesto aikštėje. Po daugiau nei 80 metų, 1924-aisiais tradicija pasiekė ir mūsų šalį. Į Baltijos šalis Dainų švenčių tradicija atėjo per Baltijos vokiečius – pirmiausia į Estiją, tada į Latviją, kiek vėliau – į Lietuvą. Masiniai tautų susibūrimai per Dainų ir šokių šventę skatino tautų bendrumo ir vienybės jausmą. 2003 m. lapkričio 7 d. UNESCO pripažino Estijos, Latvijos ir Lietuvos dainų bei šokių švenčių tradiciją ir simboliką Žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

Dar viena spaudos apžvalga, kurioje – LRT.lt interviu su Gintautu Palucku.

I dalies pabaiga.

Ved. Ugnė Siparė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau