Panorama. Vilniaus oro uoste į Lietuvą grąžinamos Neringos Venckienės žurnalistai taip ir neišvydo

Teisėsauga toliau atsisako nurodyti, kada į Lietuvą bus parvežta buvusi teisėja ir parlamentarė Neringa Venckienė. Išskraidinta iš Čikagos, lėktuvu iš Varšuvos, kaip tikėtasi, ji atskraidinta nebuvo. Gali būti, kad moteris vežama automobiliu ir dar šiandien gali pasiekti Vilnių. Prokurorai buvusiai teisėjai nori pateikti kaltinimus dėl teismo sprendimo nevykdymo, mažametės tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo ir kitų nusikaltimų.

Vyriausybė nutarė kompensuoti ūkininkams, įstaigoms ir gyventojams žalą, patirtą dėl padangų gaisro Alytuje. Prašymus dėl lėšų skyrimo Alytaus rajono ir miesto valdžia turi pateikti iki lapkričio vidurio. Į teritorijas, kaip įtariama, užterštas po gaisro, patenkantys pieno ūkiai dėl nesuperkamo pieno sako jau dabar patiriantys dešimtis tūkstančių eurų nuostolių, nors pirminiai tyrimai rodo, kad ne visur jis neužterštas.

Verslininkai skundžiasi mokesčių naštos didinimu. Pagrindinės verslo organizacijos teigia, kad politikai nepaiso prieš dvejus metus pasirašyto nacionalinio susitarimo, numatančio nedidinti bendros mokesčių naštos verslui. Naujų mokesčių esą negalima įvesti skubiai, be nuodugnaus aptarimo. Verslas sako - jei mokesčių pakeitimai bus priimti, jie kalbės su darbuotojais, kels jų politinį švietimą, kad šie žinotų, kas yra kas, per ateinančius rinkimus.

Jungtinės Karalystės premjero ir karalienės susitikimas. Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas Bakingamo rūmuose susitiko su karaliene Elžbieta II-ąja ir oficialiai pranešė apie parlamento paleidimą. Iki gruodžio 12 dieną numatytų pirmalaikių rinkimų stabdoma visa įstatymų leidžiamoji veikla. Paleidus parlamentą, šalyje oficialiai prasideda rinkimų kampanija. Rinkimai rengiami vyriausybės siūlymu po nesėkmingo premjero bandymo pasiekti „Brexitą“ spalio 31-ąją.

Kinijos prezidentas Si Dzinpingas Pekine priėmė Prancūzijos vadovą Emmanuelį Macroną. Lyderiai pabrėžė, kad Paryžiaus klimato susitarimas yra negrįžtamas įsipareigojimas, net kai Jungtinės Amerikos Valstijos pradėjo pasitraukimo iš susitarimo procesą. Kinijos ir Prancūzijos vadovai taip pat sutarė dėl naujų prekybos kontraktų, kurių vertė didesnė nei 13 milijardų eurų.

Seimo parlamentinei veiklai skiriamų lėšų peripetijos. Seimo valdyba atšaukė savo anksčiau priimtą sprendimą dėl parlamentinei veiklai skiriamų lėšų panaudojimo, grąžinant automobilių nuomą. Šį klausimą svarstys frakcijos ir teiks savo siūlymus. Sprendimas grąžinti automobilių nuomą buvo priimtas Etikos ir procedūrų komisijos teikimu, tam leidžiant panaudoti iki 30 proc. parlamentinių lėšų. Tačiau šis valdybos sprendimas neįsigaliojo, nes Seimo pirmininkas jo nepasirašė, nors ir pats buvo už jį balsavęs.

Policijos generaliniu komisaru paskirtas pasieniečių vadas Renatas Požėla. Prieš tvirtinant vyriausybei šįryt jis susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu. Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako, kad R. Požėla turi darbo policijoje patirties, yra susipažinęs su sistema. Nuo 1993-iųjų iki 2015-ųjų jis dirbo policijoje, ketverius metus buvo generalinio komisaro pavaduotojas. Dabar vadovauja Valstybės sienos apsaugos tarnybai.

Iranas praneša, kad nuo vidurnakčio vietos laiku Fordo gamykloje bus atnaujintas urano sodrinimas. Tai dar vienas Teherano žingsnis, atsisakant įsipareigojimų, numatytų 2015-ųjų branduoliniame susitarime, iš kurio pernai Donaldas Trumpas pasitraukė bei atnaujino sankcijas Iranui.

Vokietijoje įsibėgėja renginiai Berlyno sienos griūties 30-mečiui paminėti, bet sostinės valdžia pripažįsta, kad optimizmo dvasia dingusi, ir iškilmės bus santūrios. Panorama tęsia reportažų ciklą, skirtą metinėms, ir šįkart pasakoja apie skirtumus tarp Rytų ir Vakarų. Jie mažėja ekonomiškai, bet auga politiškai: kraštutiniai dešinieji rytuose toliau populiarėja, kitaip negu vakaruose. Dauguma rytiečių tebesijaučia antrarūšiai. Kanclerė Angela Merkel pripažino, kad vienybė nepasiekta nei 90-aisiais, nei dabar.

Aistros dėl Zapyškio bažnyčios. Seimo Kultūros komitete apsilankęs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas netinkamu pavadino sprendimą betonu iškloti Zapyškio Šventojo Jono Krikštytojo bažnyčios prieigas. Anot jo, tai labai agresyvus sprendimas, ardantis kraštovaizdį. Anksčiau šalia gotikinės bažnyčios žaliavo žolė.

Klaipėdos jaunimo teatras kviečia į premjerą – spektaklį „Motina“. Šimtmetį skaičiuojanti pjesė aktualumo nepraranda – šeimos vertybės ir žmonių ydos nepavaldžios laikui.

Ved. Eglė Bučelytė.