Laba diena, Lietuva. Ugnies karą Alytuje kovojusiems aukojo gyventojai – ugniagesiams bus skiriamos piniginės premijos

manoma, kiekvienas ugniagesys gaus apie 500 eurų

Alytaus savivaldybė tariasi, kaip padalinti daugiau nei 200 tūkst. eurų, kuriuos gyventojai paaukojo gaisrą gesinusiems ugniagesiams. Alytaus meras Nerijus Cesiulis teigia: „Mėnesio gale vyks savivaldybės tarybos posėdis, kurio metu bus nuspręsta, kaip paskirstyti surinktus pinigus. Tiesa, ketvirtadienį bus surengtas padėkos vakaras, skirtas gaisrą malšinusiems ugniagesiams.“ N. Cesiulis patikslina, jog pinigai, kurie liks išmokėjus premijas ugniagesiams, bus paskirti gaisro likvidavimo išlaidoms.

Dar apie gaisrą Alytuje. Medikai tiria ugniagesių, dalyvavusių gaisro gesinime, sveikatą. Vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro direktoriaus Mariaus Buitkaus teigimu, kasdien į Vilnių sveikatos pasitikrinti atvažiuoja apie 30 ugniagesių. Pašnekovas teigia, kad didesnių sveikatos pakitimų nepastebėta, tačiau 3 ugniagesius rekomenduota paguldyti į ligoninę išsamesniam tyrimui.

Jungtinės Amerikos Valstijos oficialiai pradeda pasitraukimo iš Paryžiaus klimato kaitos sutarties procedūrą. Vakar, lapkričio 4-ąją, Jungtinės Amerikos Valstijos apie pasitraukimą informavo Jungtines Tautas. Apie tokį veiksmą šalies prezidentas Donaldas Trumpas kalbėjo dar per rinkimus, argumentuodamas, jog su Jungtinėmis Valstijomis elgiamasi nesąžiningai. Tiesa, oficialus pasitraukimas iš sutarties įsigaliotų tik kitąmet – dieną po šalies prezidento rinkimų.

Brazilijos scenose – cenzūros pančiai. Ugningosios Brazilijos menininkai skundžiasi: valdžia ne tik mažina finansavimą, bet ir ilgina draudžiamų spektaklių sąrašą. Štai teatro trupė „Šekspyro klounai“ buvo parengę spektaklį apie išgalvotą diktatūrą, kurioje draudžiama apkabinti žmogų. Spektaklis buvo parodytas tik kartą, tačiau antrąsyk į sceną aktoriams išeiti uždrausta. Kad ir kaip teisintųsi šalies prezidentas, menininkai patikina: „Atsidūrėme karo su kultūra fronto linijoje.“

Signatarų namuose esantis Vasario 16-osios aktas čia bus laikomas dar 10 dienų. Suėjus minėtam terminui, žymusis dokumentas grįš atgal į saugyklą. Štai Signatarų namų vadovė Meilutė Peikštienė tarsi juokaudama sako: „Vasario 16-osios aktui reikia pailsėti – mat popierius yra orui jautri medžiaga.“ Po 10 dienų Vasario 16-osios aktas bus perkeltas į Valstybinį Lietuvos istorijos archyvą.

Šį sezoną plaukikas Danas Rapšys jau yra iškovojęs dvylika aukso medalių ir keturis sidabro medalius. Būtent šios pergalės daugybę Lietuvos vaikų paskatino ateiti į baseiną ir ne tik išmokti plaukti, bet ir siekti tokių aukštų rezultatų, kokius yra pasiekęs žymusis plaukikas. Štai 40 metų vaikus plaukti mokanti Jūratė Klimavičienė teigia: „Po D. Rapšio pergalių į baseinus susirinko kone trigubai daugiau vaikų. Ir visi jie nori būti tokie pat gražūs ir taip pat gerai plaukti.“

Politologo Virgio Valentinavičiaus įžvalgos. Šįkart laidos pašnekovas aptaria premjero Sauliaus Skvernelio nedarbingumą, prezidento Gitano Nausėdos kelionę pas dukterį ir kitų metų valstybės biudžetą.

Grėsmė tradiciniam žuvies rūkymui. Pajūrio verslininkas Arūnas Kelmelis, jau daugiau nei dvidešimt metų rūkantis žuvį, šią vasarą gavo baudą – mat rūkymo metu išsiskyrę dūmai papiktino A. Kelmelio kaimyną. Štai Visuomenės sveikatos centro atstovė Asta Šlepetienė prideda, jog susiklosčius verslininko minėtai situacijai, buvo atlikta kvapų kontrolė, kurios metu paaiškėjo, jog žuvis rūkoma nenustačius sanitarinės apsaugos zonos.

Elniagrybiai – grybai, kurių elniai neėda. Šįkart studijoje viešintis Mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtos skyriaus vedėjas Almantas Kulbis paaiškina, kodėl šie grybai yra tokios neįprastos formos ir kodėl jų pavadinimas siejamas su elniais?

Parduodami Laisvės alėjos pastatai. Kaune aukciono laukia du svarbūs Laisvės alėjos pastatai: vienas iš jų priklauso Lietuvos paštui, o kitas – Vytauto Didžiojo universitetui. Tiesa, Kauno savivaldybė planuoja ir daugiau pardavimų. Plačiau apie parduodamus Laisvės alėjos dedamuosius – reportaže.

Šią savaitę minimas Berlyno sienos griūties 30-metis. Prie renginių maratono prisidės ir Lietuvos nacionalinis transliuotojas, šiai progai skirtus koncertus ir susitikimus pavadinęs „Laisvės banga“. Laidos pašnekovas – LRT generalinės direktorės pavaduotojas Gytis Oganauskas, teigia, jog nacionalinis transliuotojas nori paminėti visas svarbias datas, kurios prisidėjo prie Lietuvos valstybės identiteto.

Lietuviškos eglutės keliauja į užsienį. Joniškio rajone – didžiausia Lietuvoje kalėdinių eglučių plantacija. Čia šiuo metu vyksta pats darbymetis: eglutės kertamos, pakuojamos ir siunčiamos užsienio rinkai. Šį neįprastą verslą pradėjęs Daivanas Pranciulis atvirauja: „Pirmųjų užsakymų sulaukiame dar rugpjūčio mėnesį, o darbai prasideda paskutiniąją spalio savaitę.“

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Lina Patskočimaitė.