Gyvoji istorija. Apie jėzuitus nerimtai

Gyvoji istorija

2019.11.03 14:05

Gyvoji istorija. Apie jėzuitus nerimtai

11
00:00
00:00
00:00
Iškelti grotuvą
  • Grojimo greitis:

Šiais metais minima jėzuitų ordino misijos 450 metų Lietuvoje sukaktis. XVI–XVIII a. jėzuitai Lietuvoje sėkmingai įdiegė ne vieną reikšmingą dvasinio ir kultūrinio gyvenimo naujovę. Jie pirmieji ėmė vesti dvasines pratybas ir vykdyti misijas atokiuose kaimuose, pirmieji sukūrė vidurinio ir aukštojo mokslo įstaigų (gimnazijų ir universiteto), muzikos mokymo institucijų ir vaistinių tinklus, pirmieji pradėjo statyti dramos ir baleto spektaklius, pirmieji iš Lietuvos nukeliavo į Indiją ir Kiniją.

Be to, jėzuitai Lietuvoje įsteigė pirmąją observatoriją, įvedė pirmąjį akademinį matematikos kursą, parengė ir išleido pirmąją Lietuvos istoriją, pirmąjį lietuvių kalbos žodyną, pirmąjį muzikos vadovėlį, pirmuosius kalendorius ir laikraščius, taip pat išlaikė produktyviausią Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės spaustuvę. Atsiremdami į tokios iškilios istorijos pamatus, vargu, ar ką žinome apie jėzuitus ir jų veiklas šių dienų kasdienybėje. Tad šįkart laidoje pokalbis su jėzuitu kunigu Eugenijumi Puzynia apie šį rudenį pasirodžiusią knygelę „Apie jėzuitus – ir nerimtai”, kurioje smagiai pasakojama, kaip jėzuitai gyvena, meldžiasi ir dirba. Tai puiki progra sužinoti apie pirmuosius jėzuitus ir tai, kas svarbu jėzuitams šiandien. Laidos vedėja Inga Berulienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
logo

Archeologijos, istorijos, dailės, architektūros, sakralinio meno, kraštovaizdžio paminklai, esantys šalia mūsų, tampa ypač įdomūs ir saugotini tada, kai mes juos geriau pažįstame. Bibliotekų, muziejų ir archyvų fondai – taip pat neišsemiami lobynai, kuriuos reikia mokėti atverti, kad patirtume pažinimo džiaugsmą.Pažinkime kultūros paveldą ne iš akademinių knygų, bet naujausių tyrimų, vertingų patirčių ir aktualizuokime – kodėl mums tai galėtų būti svarbu. Kultūros paveldas – tai, kas leidžia pajausti savo išskirtinumą ir bendrumą kitų kultūrų kontekste.

Kiti laidos epizodai

Gyvoji istorija

Daugiau
Audioteka sukurta pagal Vokietijos ambasados remiamą audio platformos projektą.