Panorama. KTU mokslininkai – per žingsnį nuo išradimo: itin maži lazeriai leis anksti diagnozuoti ligas, tarp jų ir onkologines

Atkūrusios nepriklausomybę Baltijos šalys per tris dešimtmečius jau įsitvirtino tarp Europos ekonomikos vidutiniokių. Tačiau Lietuva pagal investicijas į mokslinius tyrimus vis dar atsilieka daugiau nei dvigubai. Ekonomistai perspėja: pasiekti Vakarų Europą prireiks daugiau pastangų, nei reikėjo atsilikimui sumažinti.

Kauno technologijos universiteto mokslininkai kartu su kolegomis iš Japonijos bei Latvijos atliko pasaulinio lygio tyrimus, per žingsnį nuo išradimo – novatorišką projektą beliko patentuoti. Išradimas padės kurti itin mažus lazerius, kurie leis labai tiksliai ir anksti diagnozuoti ligas – tarp jų onkologines, bei žmogaus organizme aptikti net pavienes molekules.

Kadenciją baigusiam Prezidentu Valdui Adamkui šiandien sukanka 93-eji ir jis džiaugiasi gimtadienį galintis sutikti namuose kartu su savaitgaliui iš ligoninės paleista žmona Alma. Valdas Adamkus tikisi, kad prieš mėnesį į Santaros klinikas dėl insulto paguldyta žmona po savaitės jau visam laikui grįš į namus.

Nuo rytojaus gyventojai jau gali pildyti paraiškas tūkstančio eurų paramai įsigyti naują, mažiau taršų automobilį. Į kompensacijas pretenduoja vairuotojai, mažiausiai metus naudojantys taršų automobilį ir atiduodantys jį sunaikinti. Automobilių utilizavimo įmonės tam reikalingas pažymas išduoda jau kelias savaites.

Saudo Arabija praneša pradedanti valstybinės naftos kompanijos „Aramco“ akcijų pardavimą. Kiek vertybių popierių investuotojams bus pasiūlyta kol kas neaišku, bet, pasak žiniasklaidos šaltinių, Aramco gali parduoti nuo vieno iki dviejų procentų savo akcijų, kurių vertė galėtų būti tarp 20 ir 40 milijardų dolerių.

Rusijoje įsigaliojus nepriklausomo interneto įstatymui, aktyvistai įspėja apie dar labiau išaugsiančią Kremliaus kontrolę skaitmeninė erdvėje ar socialiniuose tinkluose. Remdamosios naujuoju įstatymu, valdžios institucijos galės efektyviau valdyti interneto srautus, numatoma galimybė ir atsijungimo nuo pasaulinio tinklo galimybė.

Irano aukščiausiasis dvasinis lyderis pasisako prieš diplomatines derybas su JAV. „Jei oficialūs Irano atstovai būtų tokie naivūs ir leistųsi į derybas su JAV, jie tikrai nieko nepasiektų“, – sekmadienį pareiškė ajatola Ali Khamenėjus.

Mažiausiai penki žmonės sužeisti per neramumus Honkonge, kai užpuolikas viename miesto prekybos centrų ėmė švaistytis peiliu. Žiniasklaidai liudininkai sakė, kad mandarinų kalba Pekiną remiančius šūkius skandavęs vyras peilį išsitraukė po barnio su protestuotojais.

„Lietuvos paštui“ nusprendus parduoti pastatus didmiesčiuose, klaipėdiečiai prašo stabdyti aukcioną ir uostamiesčio centrinio pašto pastatą išsaugoti visuomenės poreikiams. „Lietuvos paštas“ teigia, kad bendrovei nebereikia centrinių paštų pastatų, o Klaipėdos pašto aukcioną galėtų pristabdyti tik jei savivaldybė pareikštų norą jį pirkti.

Lietuvos obuolių augintojai sako, kad konkuruoti su kaimyninės Lenkijos verslininkais, kuriems leidžiama naudoti daugiau cheminių apsaugos priemonių, nelengva. Ypač, šiemet, kai derlius nukentėjo nuo šalnų ir sausros. Ir neatmeta, kad obuoliai greičiausiai brangs.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.