Panorama. Kas greitesnis, tas gudresnis: taršos mokesčio vengiantys vairuotojai suskubo keisti automobilius

Vėlinių ir mirusiųjų svarba Lietuvoje. Vėlinių išvakarėse, Visų Šventųjų dieną, meldžiamasi už šventuosius. Rytoj – Vėlinės – Mirusiųjų atminimo diena. Etnologai sako, kad Lietuvoje ryšys su mirusiaisiais – ypač stiprus, o Vėlinės, psichologų teigimu, – tai ir tapatumo jausmas, kai ne tik susitinka giminės, bet ir pagerbiami tautai svarbūs žmonės.

Medikai tikina: žadėto atlyginimo didinimo – nė kvapo. Medikai teigia nesulaukiantys Sveikatos apsaugos ministerijos nuo rugsėjo žadėto atlyginimo didinimo 15 procentų. Ministras Aurelijus Veryga tikina, kad tiek procentų padidintas atlyginimų fondas, tačiau medicinos įstaigos privalo papildomas lėšas užsidirbti. Medikų sąjūdžio vadovė sako tiek, kiek žadėta, atlyginimai neaugo, o didesnius išsikovoja aktyvesni kolektyvai ar pasitelkiamos profsąjungos.

Taršos mokesčio vengiantys vairuotojai skuba keisti automobilius. Vairuotojai, nelaukdami kol valdžia įves taršos mokestį, suskubo pasikeisti savo automobilius. Pardavėjai sako šiomis dienomis sulaukiantys kur kas daugiau pirkėjų nei įprastai. Tačiau prekybininkai neslepia: jei mokestis bus įvestas, jų verslas veikiausiai persikels už Lietuvos ribų arba teks kelti kainas.

Danija uždegė žalią šviesą „Nord Stream 2“. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sako, kad Danijos leidimas tiesti paskutinę dujotiekio „Nord Stream 2“ atkarpą stiprina Rusiją ir silpnina Europą. Dujų tiekimas per Ukrainą gali nutrūkti jau nuo Naujųjų metų. Po pustrečių metų svarstymo Danija pareiškė, kad negalėjo neišduoti leidimo „Gazprom“ vamzdynui, nors, pasak kritikų, jis tik sustiprins Europos priklausomybę nuo Rusijos. Dujų milžinė sako, kad gali spėti dujotiekį nutiesti dar šiemet, o sankcijomis anksčiau grasinusios Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) pripažįsta, kad jos gali nebesustabdyti projekto.

Irake šiandien – didžiausias protestas per 16 metų nuo Sadamo Huseino nuvertimo: reikalauti reformų į gatves po penktadienio pamaldų išėjo dešimtys tūkstančių žmonių. Protestai nesiliauja antrą mėnesį. Valdžia naudoja kariuomenę, žuvusiųjų skaičius viršijo pustrečio šimto. Protestuotojus piktina korupcija, nedarbas ir prastas viešasis sektorius nafta turtingoje šalyje. Jie reikalauja vyriausybės atsistatydinimo ir iš esmės keisti painią, po Amerikos įsiveržimo 2003-aisiais sukurtą politinę sistemą.

Krizė Vokietijos vyriausybėje. Vokietijos valdantieji krikščionys demokratai sprendžia aštrią vidaus krizę, kuri gali atvesti prie kanclerės Angelos Merkel pasitraukimo anksčiau negu 2021-aisiais. Po skaudaus pralaimėjimo Tiuringijos rinkimuose maištininkai puola A. Merkel pasirinktą įpėdinę ir reikalauja būsimą kandidatą į kanclerio postą nulemti rinkimų keliu. Nežinomybę didžiausioje Europos ekonomikoje didina ir tai, kad konservatorių partneriai socialdemokratai yra patys paskendę vidaus kovose ir gali trauktis iš vyriausybės jau gruodį.

Donaldas Trumpas išsikrausto. JAV prezidentas D. Trumpas, gimęs ir visą gyvenimą praleidęs Niujorke, paskelbė, kad persiregistravo Floridoje, nors gimtasis miestas jam esą visada liks ypatingas.

Naujas oro uostas – Kaišiadoryse? Susisiekimo ministerijai dar nenusprendus, kur ir kada bus statomas naujas oro uostas, Kaišiadorių rajono savivaldybė siūlo jam vietą. Naujai parengtame bendrajame plane naujiems oro vartams numatoma 12 tūkstančių hektarų. Tokie rajono valdžios sumanymai piktina rajono ūkininkus, kurie sako, kad oro uostui numatytos derlingiausios rajono žemės, o milijonai į ūkius investuotų eurų ir jų darbas nueis perniek. Kaišiadorių meras ramina, kad ūkininkai dirbs kaip dirbę.