Labas rytas, Lietuva I. Lietuviai nešvenčia Helovino – bet kiekvienais metais išleidžia jam vis daugiau?

Spalio 31-oji, ketvirtadienis. „Labas rytas, Lietuva“ komanda primena, jog šiandien – magijos diena, todėl linki magiškos ir gražios dienos prieš ilgąjį savaitgalį.

Spaudos apžvalga. Joje Audra Avižiūtė apžvelgia aktualiausius ir įdomiausius šio ryto straipsnius. LRT.lt portale – publikacija apie šiandienai ypač aktualią Helovino temą: „Vyskupas Kęstutis Kėvalas apie Heloviną: viliuosi, kad tai liks žaidimu, o ne proga garbinti šėtoną“.

Rubrikoje „Jaukūs namai“ – švelnus pajūrio dvelksmas sostinėje. Kiek daugiau nei 50 kvadratinių metrų, tik du langai ir jokių kontrastų, tačiau juntama pajūrio atmosfera. Vilniaus centre šeimai, kuri jau užaugino vaikus, kūrusi interjerą dizainerė Laura Giržadė sako – pajūrio temos čia neplanavo, ji tarsi pati atkeliavusi iš pasirinktų sprendimų, o jie prasidėję nuo dizainerės ir šių namų gyventomų drąsos. Jie pamatė būstą kitaip nei nubraižyta statytojo plane ir ryžosi patalpas gerokai perplanuoti.

Kino naujienos. Kas naujo kino salėse laukia nuo šios savaitės? O premjeros – ne tokios ir šiurpios, skirtingai nei Helovino vakaras. Visus lapkričio sekmadienius LRT arčiau ekranų kvies dokumentikos megėjus – bus rodomi lietuviški filmai. Pirmasis – Martyno Starkaus režisuoti „Mulai“. Didžiuosiuose ekranuose: drama „Rojaus kalvos“ (rež. A. Waddington), fantastinė veiksmo juosta „Terminatorius: Tamsus likimas“ (rež. T. Miller), lietuviška nuotykių drama „Leonė. Bėganti į šviesą“ (rež. Ž. Žusinas), fantastinis filmas „Troškimų kambarys“ (rež. Ch. Volckman), animacinė juosta visa šeimai „Monstrų atostogos“ (rež. S. P. O'Reilly).

Orų prognozė. Atkeliauja vėsios dienos: orų prognozės numato įprastą ir nelepinantį lapkritį. Orų prognozę pristato Vida Ralienė.

Įdomybės iš pasaulio. Paryžiuje, Šokolado mugėje, galima pamatyti drabužius iš šokolado. Kolekcijų tema – šalys, iš kurių kilęs šokoloadas. Parodoje dalyvauja 230 dalyvių iš 20 šalių, parodos lankytojai gali paragauti jų sukurtų produktų. Mugė vyks iki lapkričio 3-iosios.

Lietuvių išlaidos Helovinui. Kiek lietuviai vidutiniškai išleidžia Helovinui ir ką perka? Apie tai kalbamės su Pigu.lt komunikacijos vadove Raimonda Strazdauskaitė. Jos teigimu, Helovinas tampa vis svarbesnis – lietuviai madingų smulkmenų pradeda ieškoti jau nuo spalio pradžios.

Rubrikoje „Kalendorius“ – Helovinas. Lietuvoje vadinamas Vaiduoklių švente arba Šiurpnaktis. JAV per šią šventę vaikai vilki kostiumus ir beldžiasi į kiekvienus namus sakydami: „Pokštas arba saldainis“. Taip pat per šią šventę iš moliūgų skaptuojami žibintai, pasakojamos baisios istorijos, žiūrimi siaubo filmai, krečiamos šunybės. Pavadinimas Helovinas kilęs iš senosios anglų kalbos. Helovino šaknys glūdi senovėje švęstų naujųjų metų ir mirusiųjų šventėse. Aštuoni šimtaisiais metais katalikų bažnyčia šią šventę pavadino Visų šventųjų diena. Ji minima lapkričio 1-ąją. Taigi žmonės ir toliau galėjo švęsti įprastą šventę, tik kitu pavadinimu.

Įdomybės iš pasaulio. Prancūzės Lemarie ir Bouligand atšventė 100-ąjį gimtadienį – į šventę buvo pakviesti visi miesto dvyniai. Prancūzija turi gilias dvynių švenčių tradicijas.

Dar viena spaudos apžvalga su Audra Avižiūte. Ji pristato ir LRT.lt publikaciją „Černobylyje“ sovietų veikėją Ščerbiną suvaidinęs aktorius Stellanas Skarsgardas: „Aktorystė – tai tik darbas“.

I dalies pabaiga.

Ved. Ugnė Siparė.