Laba diena, Lietuva. Lietuva ir Helovinas: ar po kapų lankymo norėtumėte pakeliauti po „juodąsias“ Lietuvos vietas?

Valstybės pasirengimas ekstremalioms situacijoms. Šiandien Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas aiškinosi civilinės saugos sistemos spragas. Studijoje – šio komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas. Daugiausia dėmesio buvo skirta Alytui, buvo pakviesti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovai, Vidaus reikalų ministrė – komiteto pirmininko nuomone, dabar yra aišku, kokioms situacijoms šalis yra pasirengusi.

Tyrimas dėl pieno produktų. Vakar buvo paskelbta, kad iš prekybos išimti penkių Lietuvos gamintojų pieno produktai – spėjama, kad įtakos tam galėjo turėti gaisras Alytuje. VMVT direktoriaus pavaduotojo Manto Staškevičiaus teigimu, pirminės priemonės gaisro vietoje buvo nustatytos labiausiai gaisro paveiktos teritorijos, jose esančiuose pieno punktuose buvo paimti keturi mėginiai – normos buvo viršytos keletą kartų, todėl buvo imtasi papildomų atsargumo priemonių.

Užsienio naujienos. Šiandien Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atvyko į vizitą Vengrijoje ir susitiks su premjeru. Šie susitikimai jau tapę reguliariais – iš dalies jie vyksta dėl ekonominių išskaičiavimų. Studijoje – užsienio naujienų redaktorius Justinas Vainilavičius, kuris teigia, kad abu lyderiai garsėja kaip neliberalios santvarkos vėliavnešiai, į kuriuos Europos kraštutiniai dešinieji žiūri kaip į ideologinius lyderius, tad nenuostabu, kad jie sugeba rasti bendrą kalbą.

Populiarėja vienišių kelionės. Ar norėtumėte į kelionę išsiruošti vienas? Kelionių organizatoriai pastebi, kad taip keliaujančių daugėja, o psichologai sako, kad tai geras būdas pailsėti nuo vis greitėjančio gyvenimo tempo. Kelionių po vieną privalumai ir trūkumai – pačių keliautojų vienišių nuomone.

Uždek žvakutę ant partizano kapo. Šįvakar kauniečiai kviečiami uždegti žvakutę Kauno krašto partizanams ir visiems, kovojusiems už Lietuvos laisvę. Akcijos organizatorė Rasa Duobaitė-Bumbulienė teigia, kad prieš septynerius metus prasidėjusi akcija prasidėjo nuolatos pastebint vienišus kryželius kovotojams už laisvę tuomet, kai vykdavo lankyti savo artimųjų kapų.

Artėjant Helovinui – „juodasis“ Lietuvos žemėlapis. „Keliauk Lietuvoje“ artėjant šiai – Lietuvoje vis dar gan nepopuliariai – šventei, išleido video klipą anglų kalba, kuris užsieniečiams pristato lietuvius kaip kitokius.

Prezidentas susitiko su Seimo opozicija – tiesiogiai iš Seimo komentarus pristato vyriausias prezidento patarėjas Povilas Mačiulis

Studijos viešnia – „Keliauk Lietuvoje“ projektų vadovė Gerda Butkuvienė pasakoja, kad lietuviai kitaip supranta savo ryšį su mistiškuoju pasauliu. Tai ir atskleidžiama video klipe, tačiau aplankius kapus galima leistis ir į „juodąsias“ Lietuvos vietas – naujai atrasti 42 dvi jau žinomas, tačiau mitais ir legendomis apipintas vietas.

Uždaromas Lietuvos paviljonas bienalėje. Šiandien pagrindinio Venecijos bienalės prizo nugalėtojas performansas „Saulė ir jūra“ rodomas paskutinį kartą – apie projektą kalbamės su Lietuvos paviljono komisare Rasa Antanavičiūte. Jos teigimu, šiandien – paskutiniąją dieną – eilės vis dar milžiniškos, tenka palūkėti ir iki trijų valandų. Iš viso performansą atėjo pasižiūrėti 85 tūkst. žmonių, jame savanoriavo – 2200 norinčių.

Daiktai, kurių neįmanoma panaudoti. Katerina Kamprani kuria daiktus, kurie yra tiesiog „nepatogūs“ – jų negali pritaikyti: su jos kurtu laistytuvu nepavyks palaistyti gėlių, o su šluota – susitvarkyti namų. Dizainerės ir architektės teigimu, jos tikslas – prajuokinti žmones ir priversti į kasdienius daiktus pažvelgti kitu kampu.

Kauniečiai tvarko apleistą Kryžių kalnelį. Kitais metais minėsime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30–metį. Viena iš šį įvykį simbolizuojančių erdvių – Kaune esantis 6-ojo forto Kryžių kalnelis. Sovietmečiu šioje vietoje stovėjo tankas ir Antrosios Respublikos Nepriklausomybės atkūrimo metu šalia jo, o vėliau ir vietoj jo žmonės ėmė statyti kryžius. Gerokai apleisti, pirmieji statyti kryžiai, o ir pats menkai prižiūrimas kalnelis papiktino neabejingus kauniečius. Bet nusivylimas netruko peraugti į iniciatyvą patiems viską sutvarkyti. Tokios talkos sumanytojai suskubo ją surengti iki Vėlinių.

Socialinių tinklų naujienų apžvalga. Kas šiandien aktualu socialinėje erdvėje apžvelgti padeda Karolina Panto.

Ved. Jovita Vitkauskė.