Labas rytas, Lietuva I d. Kiekvieną valandą Lietuvoje insultą patiria bent 1 žmogus: simptomus padeda atpažinti angliškas akronimas FAST

LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ I-osios dalies eteryje – spalio 30-oji – darbų sąrašo diena, kurią ryto laidos vedėjai pasitinka tradiciškai: trumpa naujienų bei orų ir kiek išsamesne spaudos apžvalgomis.

Sostinės galerijoje „Vartai“ pristatytos dviejų menininkų personalinės parodos: jaunosios kartos tapytojos Donatos Minderytės „Vaizdinis vertimas“ bei vieno žinomiausių šiuolaikinių Lietuvos išeivijos menininkų – Aido Bareikio – personalinė paroda „Omeny“. Pastarasis pristato naujausius, per vasarą sukurtus ir dar niekur neeksponuotus kūrinius, o Donata paveikslais plėtoja ankstesniuose kūrybos etapuose nagrinėtas temas. Menininkė apmąsto santykį tarp patiriamo, prisimenamo ir medijomis perteikiamo – fotografijoje, o vėliau tapyboje, išgyvenimo.

Helovinas – puiki proga išbandyti ne šiaip sau šventinį makiažą, o dramatišką, netikėtą veido tapybą. Vizažistai sako, kad tokie makiažai dabar taip populiarėja, kad jų prašo ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai. Vizažistė Daiva Žilienė, kuri dabar užsakymų turi tiek, kiek Kalėdiniu laikotarpiu, sako, kad išskirtinius makiažus darosi ne tik moterys, bet ir vyrai. Tiesa, pastarieji kur kas reiklesni. Anot vizažistės, Helovino makiažai, kaip ir įprasti turi tendencijas. Pavyzdžiui, dabar dailiosios lyties atstovės nori atrodyti, ne tik gąsdinančiai, bet ir gražiai.

Trečiadienio rytas reiškia tradiciją – knygų apžvalgos skiltis, kurią pristato LRT radijo kultūros laidų redaktorė Jolanta Kryževičienė. Jos atsineštos knygos – iš negrožinės literatūros, o pirmąją jų Jolanta pristato gan įdomiu būdu. Ji laidos vedėjai Ugnei užduoda klausimą – kaip reaguotum, jei grįžusi rastum savo vyrą verkiantį? Mat pirmoji knyga – Donato Paulausko „Kam reikalingi verkiantys vyrai“. LRT RADIJO kultūros laidų redaktorė pasiūlymuose galima bus rasti net 3 nedideles knygas menui bei pasakojimą apie patį Čingischaną.

Negailestinga statistika dar vienos ligos atžvilgiu Lietuvoje – kiekvieną valandą Lietuvoje insultą patiria bent 1 žmogus, o tai reiškia, kad šios ligos simptomų ir pagalbos tema reikia kalbėtis. Būtent tai ir daro Ugnė Siparė su gydytoju neurologu Rytis Masiliūnas. Pastarasis vadovaujasi jau žinomomis taisyklėmis – „laikas yra smegenys“, tad atpažinti insultą ir iškviesti greitąją pagalbą reiktų kuo skubiau. Tačiau dar svarbiau, kad šios ligos simptomus pajaustų sunegalavęs asmuo – tam padeda angliškas akronimas FAST. Kokia jo reikšmė ir ką dar pataria gydytojas?

„Kalendoriaus“ skiltyje – 1735 metų spalio 30 dieną Masačusetso valstijoje gimusio amerikiečių politiko, politikos filosofo Johno Adamso istorija. Jis dirbo teisininku, o kaip politikas iškilo Amerikos revoliucijos pradžioje. 1797-aisiais jis tapo antruoju Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentu. Prieš tapdamas prezidentu Adamsas dvi kadencijas ėjo viceprezidento pareigas. Jis vadinamas vienu įtakingiausių Jungtinių Valstijų įkūrėjų.

Laidos I-ąją dalį užbaigia dar viena spaudos apžvalga su Audra Avižiūte.

Ved. Ugnė Siparė.