Panorama. „Independence“ – penkeri: ar Lietuva iš terminalo gavo tiek naudos, kiek galėjo gauti? (su vertimu į gestų k.)

Šventojo Ignoto bažnyčioje šiandien atsisveikinama su partizanu, kariu savanoriu Antanu Kraujeliu–Siaubūnu. Paskutiniojo Aukštaitijos partizano palaikai rasti praėjusį birželį. Artimieji sako, kad laidotuvės – ir palengvėjimas, ir džiaugsmas. Po daugybės metų bus išpildytas partizanui duotas pažadas tinkamai jį palaidoti. Antanas Kraujelis–Siaubūnas rytoj bus palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinių vietoje, kurioje laidojami Lietuvos kariuomenės karininkai.

Gaisras Alytaus padangų perdirbimo įmonėje užgesintas. Apie tai pranešęs Alytaus meras sako, kad ekstremalioji situacija Alytuje ir rajone dar neatšaukiama. Maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė, kad gaisro paveiktose teritorijose – užterštas pienas, dioksinų suma viršija didžiausią leistiną koncentraciją. Ūkiams, kurie pateko į užterštą teritoriją, draudžiama tiekti žalią pieną supirkimo punktams, naudoti jį asmeninėms reikmėms ar gyvūnams šerti.

Vilniuje – protestas siekiant nacionalinio susitarimo dėl miškų kirtimo. Prie Seimo šiandien susirinko visuomenininkai, kurie siekia užkirsti kelią medžių kirtimui giriose – pasipuošę žvėrių ir įvairių kitų miško būtybių kaukėmis jie nuo Seimo pradėjo savo „Iškirstų miškų gedulingą eiseną“ iki Vyriausybės. Meninė akcija buvo pavadinta „Girios ateina į Vilnių“ – ja siekta atkreipti dėmesį į didelius miškų kirtimus Šimonių, Punios, Labanoro bei kitose giriose. Aplinkos ministras sako, kad visai sustabdyti kirtimų miške neįmanoma, bet miškų plotą esą ketinama didinti.

Penkeri „Independence“ metai. Suskystintųjų gamtinių dujų laivas-saugykla Klaipėdos uostą pasiekė beveik lygiai prieš penkerius metus. Lietuvos energetinės nepriklausomybės ledlaužiu vadintas projektas nutraukė Lietuvoje dujų tiekimo monopolį turėjusio „Gazpromo“ vienvaldystę. O dujų vartotojai per penkerius metus esą sutaupė daugiau nei šimtą milijonų eurų. Tačiau politikai ir ekspertai taip pat kelią klausimą, ar Lietuva iš terminalo gavo tiek naudos, kiek galėjo gauti.

Libane – protestai dėl „WhatsApp“ apmokestinimo. Libaną devintą dieną sustabdė masiniai protestai, kurie kilo po to, kai valdžia nusprendė apmokėti programėlės „Whats App“ skambučius. Nors šio plano atsisakyta, protestai tapo masiniu nepasitenkinimu šalies valdymu. Gyventojai reikalauja, kad pasitrauktų visas politinis elitas.

Dėl milžiniškų gaisrų Kalifornijos valstijoje evakuota apie 50 tūkstančių žmonių. Didžiausi gaisrai, kurių suvaldyta vos keli procentai, artėja prie antro pagal dydį JAV miesto – Los Andželo. Mažiausiai 500 ugniagesių gesina daugiau kaip pusseptinto tūkstančio hektarų degantį plotą.

Nuo kitų metų kietojo kuro katilai privalės atitikti griežtesnius ekologinius reikalavimus. Šilumos ir karšto vandens gamybai naudojami kietojo kuro katilai – kaip ir transporto priemonės – vienas didžiausių taršos šaltinių.

„Draugystės žygis“. Trijų Vilniaus mokyklų moksleiviai kartu leidosi į „Draugystės žygį“. Tarp moksleivių – ir turintys specialiųjų poreikių. Mokytojai sako, kad toks bendradarbiavimas svarbus ir leidžia geriau pažinti vieniems kitus ir pritapti visuomenėje.

Lietuvos beglobiai šunys namus randa Suomijoje. Suomiai ne tik sumoka šimtus eurų už Lietuvoje niekam nereikalingų gyvūnų paruošimą kelionei, bet ir pakeičia jų gyvenimus. Savanoriai sako, kad be suomių pagalbos beglobiai šunys greičiausiai būtų numarinami, nes gyvūnų globos įstaigos – perpildytos.

Labdaringa moliūgų šventė Šiauliuose. Šiauliai pasipuošė beveik tūkstančiu šviečiančių moliūgų. Miesto tradicija tapusioje šventėje kviesta aukoti kilniam tikslui – nepasiturinčių šeimų vaikų žieminiams batams. Prie akcijos prisidėjo daugelis miesto ugdymo įstaigų – jos kelias dienas gamino moliūgų žibintus.

Kaune, Paveikslų galerijoje, atidaryta vieno ryškiausio Lietuvos šiuolaikinio tarpdisciplininio meno atstovo Česlovo Lukensko paroda „Kliedesių terminalas“. Retrospektyvinę parodą jos autorius vadina asmeniška – joje yra darbų, tiesiogiai siejamų su autobiografiniais įvykiais.

Paryžiuje, Luvre atidaryta paroda, skirta italų renesanso meistro Leonardo da Vinci 500-osioms mirties metinėms, joje – per pusantro šimto darbų, atkeliavusių iš skirtingų pasaulio muziejų bei privačių kolekcijų.

Ved. Marijus Žiedas.