Laba diena, Lietuva. Po savaitės tvarkysime artimųjų kapus: kol Lietuvoje vyrauja tradiciniai sprendimai, pasaulyje – išradingumas

Atsisveikinama su partizanu Antanu Kraujeliu-Siaubūnu. Šiandien Šventojo Ignoto bažnyčioje iškilmingai šarvojamas paskutinysis Aukštaitijos partizanas Antanas Kraujelis-Siaubūnas. Šios išskirtinės asmenybės partizaniniame judėjime palaikai našlaičių kapinėse rasti birželį, už maždaug 40 metrų nuo pernai rastų Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų. Kraujelis buvo paskutinis partizanas žuvęs su ginklu. Išlikusiuose jo seserų prisiminimuose randamas A. Kraujelio prašymas: „Jūsų, seserų, daug, aš nesulauksiu laisvės, bet jūs tikrai sulauksit – suraskit mane“. Pokalbis su Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro istoriku Dariumi Žygeliu, kuris pats 24 metus ieškojo šio partizano palaikų, bendravo su jo šeima.

Protestas dėl medžių kirtimo giriose. Prie Seimo šiandien susirinko visuomenininkai, kurie siekia užkirsti kelią medžių kirtimui giriose – pasipuošę žvėrių ir įvairių kitų miško būtybių kaukėmis jie nuo Seimo pradėjo savo „Iškirstų miškų gedulingą eiseną“ iki Vyriausybės. Meninė akcija buvo pavadinta „Girios ateina į Vilnių“ – ja siekta atkreipti dėmesį į didelius miškų kirtimus Šimonių, Punios, Labanoro bei kitose giriose. Reportažas iš eisenos.

Respublikonai siekia apginti Trumpą. Respublikonų atstovai parengė rezoliuciją, smerkiančią apkaltos tyrimą prieš JAV prezidentą Donaldą Trumpą – jie teigia, kad inicijuotas procesas yra neteisėtas. Pats Trumpas procesą iš pradžių vadino „raganų medžiokle“, vėliau – linčo teismu, tačiau procesas juda į priekį. Ką naujo išsiaiškinti pavyko demokratams – pokalbis su užsienio naujienų redaktoriumi Aurimu Piečiukaičiu.

Atšvaitas gali išgelbėti gyvybę. Kiekvienais metais artėjant šaltajam sezonui, kai vis anksčiau ir anksčiau temsta, specialistai primena, jog atšvaitus segėti privalu. Tačiau neretas pėstysis vis dar įsitikinęs: jeigu aš matau atvažiuojantį automobilį – jis mato mane. Vis dėlto beveik visi tamsiu paros metu sužeisti ar žuvę pėstieji atšvaito nesegėjo: pernai gatvėse ir keliuose netekome 68 pėsčiųjų, iš jų du trečdaliai žuvo tamsiu paros metu. Segėti atšvaitus tamsiuoju paros metu yra privaloma, nepaisius šios taisyklės bauda gali siekti iki pusšimčio eurų.

Pasaulinė makaronų rinka. Šiandien – Pasaulinę makaronų dieną – su žurnalistu Mindaugu Aušra kviečiame pažvelgti į šio produkto ekonomiką. Tarptautinė makaronų organizacija teigia, kad makaronų suvartojimas pasaulyje auga – žmonės perka vis daugiau makaronų, kadangi šis produktas atitinka pasaulinę tendenciją vartoti tvariai pagamintą maistą, be to, tai sotus, maistingas produktas. Pastebima, kad makaronų suvartojimas per dešimtmetį yra padvigubėjęs.

Savaitės politinės aktualijos. Kaip ir kiekvieną savaitę, politologė Rima Urbonaitė apžvelgia svarbiausius politinius įvykius: baigėsi pusę metų trukusi drama dėl Seimo pirmininko posto, Seimui pateiktas biudžeto projektas, politikai ir Alytų beveik savaitę kankinęs gaisras.

Laikrodžius dar teks sukioti. Jau šį sekmadienį dar kartą suksime laikrodžius: grįšime prie žiemos laiko, todėl naktį iš šeštadienio į sekmadienį miegosime valanda ilgiau. Svarstant laikrodžio sukiojimo klausimą, Lietuva buvo viena iš tų šalių, kuri laikėsi pozicijos, jog reikėtų to atsisakyti, buvo inicijuojamos apklausos, ir galiausiai kone prieitas sprendimas, tačiau dabar viskas tarsi sustojo ir liko kaip buvę. Ar taip yra iš tiesų, kalbamės su Europos Komisijos atstovybės ryšių su žiniasklaida grupės vadove Agne Kazlauskaite.

Šiaudinių skulptūrų parkas. Panevėžio rajono Naujamiesčio kultūros centro darbuotojams, ruduo kaip ir žemdirbiams pats darbymetis. Čia jau daugiau nei dešimtmetį kuriamos šiaudų kompozicijos, kurios virsta įspūdingų skulptūrų parku. Šis unikalus kūrybinis objektas jau tapo žinomas ne tik visoje Lietuvoje, bet ir gerokai už jos ribų.

„Maisto bankas“ kviečia aukoti skurdžiau gyvenantiems. Reportažas iš vienos Vilniaus parduotuvių vos prasidėjus akcijai – kol kas vežimėliai tik pradėję pildytis, tačiau kviečiame nepamiršti atlikti savo pareigos ir prisidėti prie jau 28-osios „Maisto banko“ akcijos. Plėtros vadovo Vaidoto Ilgiaus teigimu, tyrimai rodo, kad ši akcija – populiariausia filantropijos forma.

Pasaulinės kapinių tvarkymo tendencijos. Jau šį savaitgalį daugelis lietuvių skubės į kapines – artėjant Lapkričio 1-ajai sutvarkyti artimųjų kapų. Nenuostabu, kad ir kapinėse skirtingu metu vyrauja skirtingi puošybos elementai – apie Lietuvos ir užsienio tendencijas kalbamės su Egle Balčiūniene, kuri neseniai lankėsi parodoje Vokietijoje, kuri buvo skirta būtent šių dienų kapinių puošybos tendencijoms.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Lina Patskočimaitė.

Ved. Jovita Vitkauskė.