Panorama. Paradoksas: tik trečdalis šalies slaugytojų ir kiek daugiau nei pusė medikų tiki skiepų nauda

Per ekologinę nelaimę, kai Alytuje, padangų perdirbimo gamykloje, kilo gaisras, dėl oro taršos į medikus kreipėsi ir ugniagesiai, ir gyventojai. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad Alytaus gydymo įstaigos yra pajėgios užtikrinti pagalbą. Nors dabar gyventojai jaučiasi gerai, pasak ministro, vėliau gali pasireikšti įvairios kraujotakos ir onkologinės ligos.

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pateikė tyrimo dėl 2009-ųjų finansų krizės išvadas. Kaltų – ne vienas, bet konkrečios pavardės – nė vienos. Anksčiau iš Lietuvos banko vadovo posto Vitą Vasiliauską siekęs išversti Stasys Jakeliūnas dabar sako, kad švelnesnės išvados jį tenkina, nes tokia esą yra politika. Tarp tyrėjų rekomendacijų - steigti valstybinį banką ir kad prokurorai įvertintų, ar buvo manipuliuojama paskolų litais palūkanomis.

Archeologai, tiriantys Našlaičių kapines, galbūt aptiko dar poros partizanų palaikus. Archeologas Gintautas Vėlius pabrėžia, kad atradus Adolfo Ramanausko-Vanago ir Antano Kraujelio-Siaubūno palaikus, Našlaičių kapinėse dar liko neįmintų mįslių, todėl tyrimai - tikrai nebaigti.

Gydytojai skaičiuoja, kad gripo ir peršalimo ligų gydymas valstybės biudžetui kasmet kainuoja maždaug 25 milijonus eurų. Ir sergamumas, ir mirštamumas nuo gripo mažėtų, jei daugiau žmonių Lietuvoje nuo jo pasiskiepytų, tačiau tai padaro tik dešimtadalis visuomenės. Tyrimas rodo, kad nepasitikėjimą skiepais Lietuvoje skatina net gydytojai. Esą tik kiek daugiau nei pusė Lietuvos gydytojų įsitikinę skiepų nauda, o slaugytojų – vos trečdalis.

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas tikina suteiksiantis parlamentarams daugiau laiko aptarti jo „Brexito“ susitarimą, tik jei įstatymų leidėjai pritars jo siūlymui surengti pirmalaikius rinkimus gruodžio 12-tąją. Tam, kad pirmalaikių rinkimų planui būtų pritarta, B.Jonsonui reikia dviejų trečdalių parlamentarų palaikymo.

Ispanijoje perlaidotas diktatorius Francisco Franco. Iš didingo, paties Franko statyto „Kritusiųjų Slėnio“ paminklo, autokrato palaikai perkelti į kuklesnes kapines, kur palaidota jo žmona. F. Franco režimo aukos ir kairiųjų Vyriausybė sako, kad taip atstatomas istorinis teisingumas, bet diktatoriaus artimieji bei rėmėjai perlaidojimą vadina politinio populiarumo vaikymusi prieš artėjančius rinkimus.

Stringa svarbiausi projektai, turintys apsaugoti Lietuvos valstybines institucijas nuo kibernetinių grėsmių. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, greičiausiai Lietuvos radijo ir televizijos centre bus palikti sandėliuoti milijonus kainavę serveriai, skirti vienam iš valstybės kuriamų duomenų centrų. Serverių nėra kur dėti, nes duomenų centrų patalpas turėjusi įrengti Krašto apsaugos ministerija tokios atsakomybės kratosi.

Reaguodama į LRT tyrimą, Krašto apsaugos ministerija pareiškė, kad patalpos valstybės duomenų centrui – baigiamos įrengti. Į jas netrukus bus pervežti ir serveriai su visa technine įranga, kuri radijo ir televizijos centre bus tik paruošta. Taip pat pabrėžiama, kad už įrangos įsigijimą atsakinga Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Verslo aplinką vertinančiame Pasaulio banko „Doing Business“ reitinge Lietuva per metus pakilo trimis pozicijomis į 11-ą vietą iš 190-ies valstybių. Tai iki šiol aukščiausia šalies pozicija. Lietuva vėl aplenkė Estiją bei Latviją ir tarp Europos Sąjungos valstybių nusileidžia tik Danijai, Jungtinei Karalystei bei Švedijai.

Po poros savaičių prasidės Europos šalių kino forumas „Scanorama“, jo rengėjai jau pristatė parengtą programą. Festivalyje - galimybė pamatyti pasaulio kino festivalių naujienas. „Scanoramą“ užvers Manto Kvedaravičiaus filmo „Partenonas“ nacionalinė premjera.

Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode ritasi atogrąžų drugiai. Sodo darbuotojai sako, kad paroda itin lankoma, nes niūrų rudenį ryškiaspalviai drugeliai pakelia nuotaiką.