„Laba diena, Lietuva“. Rytoj – Konstitucijos dieną – Lietuvos teismuose bus teikiamos nemokamos konsultacijos

Krizės tyrėjai paskelbė galutines išvadas. Seimo Biudžeto ir finansų komiteto tyrimo išvadose dėl 2009-ųjų finansų krizės neliko siūlymo šalies prezidentui Gitanui Nausėdai įvertinti Lietuvos banko vadovybės elgesį. Taip pat išvadose nėra ir galimų kaltininkų konkrečių pavardžių. Siūloma kreiptis į Generalinę prokuratūrą įvertinti 2009-2012 metų Vyriausybės sprendimą skolintis finansų rinkose bei iš komercinių bankų, nes tyrimo metu buvo nustatyta 2 mlrd. eurų žala valstybei. Prokuratūrai taip pat siūloma įvertinti komercinių bankų vaidmenį sukeliant krizę Lietuvoje. Taip pat įvertinti, ar Lietuvos bankas tinkamai prižiūrėjo komercinius bankus, VILIBOR palūkanų normų nustatymą. Pokalbis su europarlamentaru Andriumi Kubiliumi.

Milžiniški neramumai Pietų Amerikoje. Bolivija ir Čilė – du karšti taškai, dvi skirtingos priežastys, tačiau situacijos gana panašios. Kaip nedidelis ekonominis žingsnis – metro bilietų kainos pakilimas – išprovokavo Čilės gyventojus išeiti į gatves? Kelintą kadenciją iš eilės yra išrenkamas kaimyninės Bolivijos prezidentas? Situaciją Pietų Amerikoje komentuoja doc. dr. Margarita Šešelgytė.

Našlaičių kapinėse – partizanų palaikai? Archeologai, tiriantys Našlaičių kapines, galimai aptiko dar poros partizanų palaikus. Tačiau ar tai iš tikrųjų partizanai, atskleis genetiniai tyrimai. Ekspertai laboratorijose šiuo metu dirba ir sako, kad atsakymai gali paaiškėti dar šią savaitę. Archeologas Gintautas Vėlius pabrėžia, kad atradus Adolfo Ramanausko-Vanago ir Antano Kraujelio-Siaubūno palaikus, Naišlaičių kapinėse vis dar yra neįmintų mįslių, todėl tyrimai – tikrai nebaigti. Reportažas iš laboratorijos, kurioje bandoma atsakyti į klausimą, ar rasti palaikai – tikrai miško brolių.

Perdirbtos padangos – asfaltui kloti. Milžiniškas kiekis vis dar smilkstančių padangų Alytuje atvėrė ir kitą problemą – antrinis jų panaudojimas, kuris galėtų užkirsti kelią jų kaupimui, nevyksta. Perdirbtos padangos galėtų būti panaudotas kelių tiesimui, tačiau to daryti nebus galima tol, kol valdžia nepakeis galiojančio kelių tiesimo reglamento.

Pairuošimas moliūgų šventei. Šiauliai ruošiasi moliūgų šventei. Miesto ugdymo įstaigose šiomis dienomis gaminami žibintai iš maždaug 700 moliūgų. Didžiausius skaptuoja dailės mokyklos mokytojai, mat norint įveikti keliasdešimt kilogramų sveriantį moliūgą reikia daug fizinės jėgos. Kokiais moliūgų drožiniais pasipuoš Šiauliai ir kaip patiems pasigaminti žibintą pasakoja Aina Mizgirdė.

LRT tyrimas: „Saugus tinklas – kiauras, o Krašto apsaugos ministerija – savivaliauja?“. Stringa svarbiausi projektai, turintys apsaugoti Lietuvos valstybines institucijas nuo kibernetinių grėsmių. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, greičiausiai Lietuvos radijo ir televizijos centre bus palikti sandėliuoti milijonus kainavę serveriai, skirti vienam iš valstybės kuriamų duomenų centrų. Serverių nėra kur dėti, nes duomenų centrų patalpas turėjusi įrengti Krašto apsaugos ministerija tokios atsakomybės kratosi. Tai ne tik kelia riziką, kad bus įšaldyti milijonai eurų, bet ir kyla grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, su saugumo iššūkiais susiduria ir kitas – saugaus valstybės duomenų perdavimo tinklas. Studijoje – tyrimo autorė Indrė Makaraitytė.

Rytoj – Konstitucijos diena. Teismai šią dieną rengiasi konsultuoti nemokamai: nuo 9 valandų ryto iki 17 valandos vakaro rytoj bus galima kreiptis į beveik bet kurį Lietuvos teismą ir teisme sutelkta teisininkų komanda teiks profesionalias konsultacijas. Ši akcija vyks jau ketvirtą kartą – kiek žmonių apsilanko teismuose ir kokiais klausimais jie kreipiasi pasakoja Vilniaus miesto apylinkės teismo pirmininkas Marijus Kursevičius.

Gripo kaina. Artėjant gripo sezonui specialistai nusprendė suskaičiuoti, kiek kainuoja gripas ir jo komplikacijos – svarbiausias, anot jų, yra pasiskiepyti. Šiuo metu statistiniais duomenimis Lietuvoje pasiskiepija vos 10 procentų gyventojų, vos daugiau nei pusė šalies gydytojų tiki skiepų nuo gripo nauda. Iš kur kyla šis sk(i)epticizmas, klausiame užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytojos Daivos Razmuvienės.

Mokytojai grasina streikais. Švietimo profsąjungos nepatenkintos Vyriausybės duotais ir neįvykdytais pažadais dėl finansavimo toliau planuoja streikus – pernai streikavusi Andriaus Navicko vadovaujama profsąjunga šiuo metu svarsto, ar jungtis prie planuojamo streiko. Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius teigia, kad tai yra natūrali profsąjungų reakcija – jos rūpinasi mokytojų darbo sąlygomis ir turi kelti reikalavimus.

Grandiozinė Leonardo da Vinci paroda Luvre. Šiandien Luvre atidaroma Italų renesanso genijaus 500-osioms mirties metinėms skirta paroda – tai yra visų šiais metais šio kūrėjo garbei vykusių renginių kulminacija. Kritikai parodą vadina grandiozine, nepaprasta ir istorine – joje sutelkta apie 160 darbų, iš kurių labiausiai akcentuojami piešiniai. Apie parodą pasakoja Justinas Vainilavičius.

Socialinių tinklų naujienos. Jas pristato Martina Račkauskaitė, o dėmesio centre – vis dar Alytaus mero Nerijaus Cesiulio komunikacija.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau