„Laba diena, Lietuva“. Daugiausiai uždirbusių Lietuvos sportininkų dvidešimtukas: jame – net penkiolika krepšininkų

LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ kūrybinė komanda paruošė dar vieną šūsnį kokybiškų aktualijų ir nekantrauja jomis pasidalinti. Pirmiausia – trumpa naujausių žinių iš Lietuvos bei pasaulio apžvalga. Šįkart ji – su Ignu Andriukevičiumi.

Gaisras Alytuje – kas gresia sveikatai? Iškart po to – tema, kurį jau ne pirmą parą kelia nerimą visai Lietuvai, – gaisras Alytuje ir jo padariniai. Alytiškė reporterė Rūta Lankininkaitė sako, kad dar prieš kelias valandas miestą dengė smogas, taip pat jaučiamas ir akivaizdus žmonių sumažėjimas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Dalytė Nekraševičienė priduria, kad smilkstančios padangos – už degančias padangas pavojingesnis procesas. O pavojingas jis dėl dviejų dalykų: lakiųjų organinių junginių ir kietųjų dalelių, kurios – itin grėsmingos mažiems vaikams, pagyvenusiems žmonėms, taip pat ir sergantiesiems kvėpavimo takų ar širdies ligomis.

Tiesa, „dega“ ne tik Alytus. Dar vienas „gaisras“, tik šįkart – europinis. Tęsiasi „Brexito“ pasaka be galo, tik turbūt ne pasaka, o politinis trileris. Po praėjusį ketvirtadienį tunelio gale pasimačiusios šviesos, t. y. pasiekto susitarimo, ją greitai užtemdė Didžiosios Britanijos parlamento nuosprendis įpareigoti Borisą Johnsoną atidėti išstojimą iš Europos Sąjungos. Plačiau apie šiuos „sostų karus“ – su Didžiosios Britanijos prekybos rūmų valdybos nariu Chrisu Butleriu.

Iš dulkės į dulkę: Ispanija ketina ekshumuoti diktatoriaus Franco palaikus. Tęskime žiniomis iš užsienio. Visoje Ispanijoje daug dėmesio susilaukė teismo sprendimas ateinantį ketvirtadienį ekshumuoti diktatoriaus Franco palaikus ir perkelti juos iš didingo mauzoliejaus į kuklias kapinaites netoli Madrido. Ar šie ketinimai ir jų atgarsiai bent truputį primena diskusijas dėl istorinės atminties Lietuvoje? Apie Ispanijoje besirutuliojančią priešpriešą pasakoja LRT TELEVIZIJOS užsienio naujienų redaktorius Aurimas Piečiukaitis.

Įspūdingoje kolekcijoje – beveik tūkstantis rankinukų. Šiek tiek atsikvėpkime. Sukaupusi įspūdingą kolekciją, net 835 rankines, rokiškietė Nemira Statulevičienė seną sodybą pavertė muziejumi. Čia aksesuarai ne tik iš viso pasaulio, bet ir perdirbti iš įvairių medžiagų, stebinantys tiek forma, tiek paskirtimi. Tarp jų: rankinės iš vinilinių plokštelių ir net grojantys rankinukai.

Sporto naujienos: krepšinį užgožusios provokacijos ir daugiausiai uždirbę Lietuvos sportininkai. Toliau – šiek tiek sporto naujienų, kurias pristato LRT TELEVIZIJOS sporto žurnalistas Marius Andrijauskas. Įvykių epicentre – vakar įvykęs LKL susirėmimas tarp Vilniaus „Ryto“ ir Kauno „Žalgirio“. Susirėmė, panašu, ne tik krepšininkai: žaidimą užgožė aistruolių, kuriuos galiausiai tramdė policija, provokacijos. Tiesa, laikinosios sostinės klubo treneris Šarūnas Jasikevičius didelės problemos tame nemato, nors tokio elgesio, žinoma, netoleruoja ir neskatina. Kita tema – daugiausiai per savo karjeras uždirbę Lietuvos sportininkai.

Dar šiek tiek apie gaisrą Alytuje: ko pasimokėme? Sugrįžkime prie gaisro Alytuje problematikos. Nors nelaimė – vis dar likviduojama, jau galima kalbėti apie pamokas. Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininko Sauliaus Džiauto teigimu, gaisras buvo lokalizuotas ir suvaldytas labai greitai, tačiau nėra tokios technikos, kuri padėtų sparčiau pašalinti kenksmingus nelaimės padarinius.

Užsienio politikos apžvalga: svylantys „Brexito“ stabdžiai ir karas Sirijoje. Dar kartelį stabtelėkime prie politikos. Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala apžvelgia svarbiausias nūdienos užsienio politinio lauko aktualijas. Po politologo padidinamuoju stiklu – jau minėtas nesibaigiantis „Brexito“ procesas ir Turkijos kariniai veiksmai Sirijoje, keliantys klausimą: kaip elgtis su NATO nare, kuri nepaiso kitų NATO narių reikalavimų?

Pakartotinio balsavimo dėl Viktoro Pranckiečio nušalinimo iš Seimo pirmininko posto išvakarės. Tiesa, pats V. Pranckietis šio klausimo neketina įrašyti į rytdienos Seimo darbotvarkę, kurios sudarymas – viena iš jo funkcijų. Buvusio Seimo pirmininko Vydo Gedvilo teigimu, šiuo metu parlamentui pirmininkaujantis V. Pranckietis neturi jokio palaikymo, o tai, kad jis neturi jokios partijos, trukdo funkcijų atlikimui. „Situacija yra visiškai nenormali“, – sako V. Gedvilas.

Laidai pamažu besiridenant į pabaigą – naujovės sveikatos sektoriuje. Sveikatos apsaugos ministerija siekia įteisinti skiepus vaistinėse bei numatyti galimybę skiepyti ir akušeriams bei slaugytojams. Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, tokiems siūlymams yra dvi priežastys: tam, kad būtų išplėstas skiepijimo mastas ir sumažintas krūvis šeimos gydytojams.

Džiazuojanti laidos pabaiga. „Laba diena, Lietuva“ pabaigoje – smagus LRT PLIUS laidos „Euromaxx“ vaizdo siužetas apie Italijoje, Bolzano miestelyje, kasmet vykstantį Pietų Tirolio džiazo festivalį, o taip pat ir tradicinė socialinių tinklų apžvalga, kuri šįkart – su Audra Avižiūte. Laidą veda Guoda Pečiulytė.